• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przygody Sary Jane  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  K-9 lub Przygody K9 to brytyjsko-australijski serial science fiction-komediowy, spin-off serialu Doctor Who pokazujący przygody psa-robota K-9. Jest połączeniem gry aktorskiej i animacji komputerowej. Zadebiutował 31 października 2009 na Disney XD w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a na początku 2010 pojawił się w australijskim Network Ten. 6 lutego 2010 roku premierowe odcinki pojawiły się na antenie Disney XD Polska. Oficjalnie została potwierdzona 2 seria serialu, która wystartuje w 2012 roku.Producent wykonawczy (ang. executive producer) – osoba, która z ramienia wytwórni filmowej bądź muzycznej ma generalny nadzór nad powstawaniem dzieła, ale zasadniczo nie uczestniczy w procesie jego realizacji. Producent wykonawczy ma kontrolę nad stanem zaawansowania produkcji filmu czy albumu, budżetem i bieżącymi kosztami, ale konkretne decyzje realizacyjne znajdują się w gestii producenta filmu lub producenta muzycznego, który jest najczęściej głównym inwestorem projektu..

  Przygody Sary Jane (ang. The Sarah Jane Adventures) – brytyjski serial science-fiction, spin-off serialu Doktor Who. Z powodu śmierci Elisabeth Sladen, odtwórczyni tytułowej postaci, produkcja serialu została przerwana.

  W Wielkiej Brytanii serial emitowany był na kanałach BBC One, BBC Two, BBC Three i CBBC Channel. W Polsce produkcja zadebiutowała na kanale Cartoon Network 31 grudnia 2008 roku. Od 8 września 2012 roku serial jest również emitowany przez stację teleTOON+.

  Produkcja[ | edytuj kod]

  Po wznowieniu emisji brytyjskiego serialu Doktor Who w 2005 roku, producent wykonawczy Russell T. Davies przedstawił BBC propozycję nakręcenia dwóch spin-offów: przeznaczonego dla widzów starszych Torchwood oraz młodzieżowego serialu Przygody Sary Jane. Tytułowa bohaterka, Sarah Jane Smith (grana przez Elisabeth Sladen) występowała wcześniej w serialu Doktor Who w latach 1973–1976 u boku trzeciego i czwartego Doktora. Później postać ta jeszcze wielokrotnie powracała na ekrany w odcinkach związanych z serialem Doktor Who – w jednoodcinkowym spin-offie z 1981 roku K-9 and Company, w odcinku specjalnym z okazji dwudziestolecia serialu – The Five Doctors (1983), oraz trzydziestolecia serialu – Dimensions in Time (1993).

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Tu znajduje się lista postaci z serialu science-fiction produkcji brytyjskiej, spin-offu serialu Doktor Who pod tytułem Przygody Sary Jane.

  Pierwsza wzmianka o produkcji nowego serialu skupiającego się na Sarze Jane pojawiła się w marcu 2006, jeszcze zanim wyemitowano odcinek serialu Doktor Who pt. Zjazd absolwentów. Informacja potwierdza również obecność w spin-offie innego towarzysza Doktora – psa-robota K9. Ten jednakże pojawia się tylko w odcinku noworocznym (Inwazja Bane’ów) i w ostatnim odcinku pierwszej serii Było to związane z konkurencyjną, niezależnie produkowaną serią dla dzieci pod tytułem K-9 i faktem, że BBC nie posiada praw autorskich do K9. Jednakże w 2009 roku robot pojawił się w serialu w odcinku specjalnym From Raxacoricofallapatorius with Love, można go również zobaczyć w sześciu odcinkach trzeciej serii, oraz w kolejnych dwóch w czwartej serii. Nie pojawia się w serii piątej.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.BBC Two (BBC 2 – dwójka w nazwie do niedawna zapisywana była cyfrą) - drugi kanał brytyjskiej telewizji publicznej. Jest nadawany przez BBC, zaś pierwszym dniem emisji był 20 kwietnia 1964. 1 lipca 1967 BBC Two jako pierwszy kanał telewizyjny w Europie rozpoczęło stałe nadawanie w kolorze.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Serial koncentruje się na przygodach dziennikarki śledczej, Sary Jane Smith, która w młodości podróżowała po kosmosie wraz z kosmitą zwanym Doktorem. Po powrocie na Ziemię postanawia na własną rękę walczyć z pozaziemskimi formami życia zagrażającymi jej planecie. Pomagają jej w tym adoptowany syn, wyhodowany przez rasę Bane’ów – Luke, jego szkolni przyjaciele: Maria Jackson i Clyde Langer oraz pozaziemski superkomputer, Pan Smith.

  Polska wersja Cartoon Network wystartowała 1 września 1998 roku, o godzinie 12:00, a obecnie nadawany jest codziennie całą dobę od 1 marca 2007. Równolegle prowadzona jest transmisja Cartoon Network tak jak dotychczas w godz. 03:00-21:00 (od października 2009 w godz. 06:00-21:00). Ten sam program do 30 września nadawany był również dla Rumunii i na Węgrzech (wersja 18-godzinna). Od 1 października Cartoon Network kierowany jest dla Polski oddzielnym strumieniem, a dla Rumunii i Węgier osobnym. Oba nadawane są z Warszawy. Odbiorcy kanału w Cyfrze+, w Cyfrowym Polsacie i w dekoderach cyfrowych sieci kablowych mogli wybrać polską, węgierską, rumuńską lub angielską wersję językową. Obecnie dostępna jest tylko polska i oryginalna ścieżka językowa.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  BBC One (przez wiele lat jedynkę w nazwie zapisywano jako cyfrę) – kanał telewizyjny pełniący w Wielkiej Brytanii funkcję pierwszego programu telewizji publicznej. Jest to najdłużej nadający ze wszystkich istniejących na świecie kanałów telewizyjnych - pierwsze, testowe przekazy rozpoczęto już w 1929, a stałe nadawanie ma miejsce od 1936.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Torchwood – brytyjski serial science fiction stworzony przez Russella T. Daviesa. Jest to spin-off brytyjskiego serialu pod tytułem Doktor Who. Serial opowiada o losach pracowników Instytutu Torchwood, który zajmuje się bronieniem Ziemi przed zagrożeniami z kosmosu. Główną siedzibą Instytutu jest Cardiff w Walii.
  Spin-off (ang. produkt uboczny) – w terminologii związanej z produkcją filmową, telewizyjną i grami komputerowymi jest to określenie nowego produktu powstałego na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych. Spin-off występuje też w książkach i komiksach, głównie amerykańskich, rzadziej w japońskich - najczęściej prezentuje wtedy przygody drugoplanowych bohaterów serii pierwotnej, rozwijając wątki poboczne.
  BBC Three – brytyjski kanał telewizyjny należący do publicznego nadawcy BBC. Został uruchomiony 9 lutego 2003 w wyniku przekształcenia stacji BBC Choice. Jest dostępny wyłącznie w przekazie cyfrowym, naziemnym i satelitarnym. BBC Three nadaje programy w godzinach od 19:00 do około 5:00 na kanale zajmowanym w ciągu dnia przez CBBC.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Doktor Who (ang. Doctor Who) – brytyjski serial science-fiction, produkowany przez BBC od 1963 roku. Jego twórcami są Sydney Newman, C. E. Webber oraz Donald Wilson. W 1989 roku jego produkcja została zawieszona. Po nieudanej próbie przywrócenia serialu w 1996 roku, którą był pilot w formie filmu telewizyjnego, program ponownie powrócił na antenę dopiero w 2005 roku, dzięki Russellowi T Daviesowi, który był producentem wykonawczym serialu oraz jego naczelnym scenarzystą aż do 2010 roku. Obecnie serial składa się z blisko 800 odcinków, a jego naczelnym producentem wykonawczym jest Steven Moffat.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.003 sek.