• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przygody Robin Hooda  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Mały John (ang. Little John) – legendarny towarzysz Robin Hooda, który miał go pobić w walce na kije. Wyróżniał się potężną posturą i ogromną siłą fizyczną.Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie kto był pierwszym władcą Anglii, gdyż kolejni władcy Wessexu, powiększali swoje wpływy i umacniali pozycję wśród państw heptarchii. W histografii jako pierwsi najczęściej wymieniani są:
  Zwiastun filmu (ang.)

  Przygody Robin Hooda (ang. The Adventures of Robin Hood) – amerykański film z gatunku płaszcza i szpady z 1938 roku w reżyserii Michaela Curtiza i Williama Keighleya. Film nagrodzony został trzema Oscarami – za muzykę, scenografię i montaż.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Gdy Ryszard I Lwie Serce (Ian Hunter), król Anglii, zostaje pojmany przez Leopolda V Babenberga podczas powrotu z III wyprawy krzyżowej, jego brat Jan I (Claude Rains) przejmuje władzę i kontynuuje ucisk ludności saskiej. Książę Jan I podnosi ich daniny, rzekomo by zebrać pieniądze na spłacenie okupu za Ryszarda, a rzeczywiście, by umocnić swą pozycję na tronie.

  Michael Curtiz, także Mihály Kertész, właśc. Manó Kertész Kaminer (ur. 24 grudnia 1886 w Budapeszcie, zm. 10 kwietnia 1962 w Hollywood, Kalifornia) – reżyser amerykański pochodzenia węgierskiego.Normanowie (st. nord. Norrmaen, ludzie północy) – określenie stosowane w zachodniej Europie dla określenia mieszkańców Skandynawii w okresie ich ekspansji handlowej i terytorialnej w VIII-XII wieku. Od IX wieku Normanowie na podbijanych terenach tworzyli nowe organizacje państwowe, np. Normandię czy Islandię.

  Jeden człowiek staje na jego drodze, Sas Sir Robin z Locksley (Errol Flynn). Zdobywa on lojalnego towarzysza w osobie Mucha (Herbert Mundin), którego ratuje od aresztowania przez sir Guya z Gisbourne (Basil Rathbone) za zabicie jednego z królewskich jeleni. Robin wyrusza samotnie, by spotkać się z księciem Janem w zamku Gisbourne oraz ogłosić zgromadzonym tam poplecznikom i lekceważącej Lady Marion (Olivia de Havilland), że zrobi wszystko w swojej mocy by przeciwstawić się Janowi i przywrócić Ryszarda na jego prawowite miejsce. Następnie ucieka, na przekór wysiłkom straży księcia Jana.

  Ryszard I Lwie Serce (ang. Richard the Lionheart, fr. Cœur de Lion) (ur. 8 września 1157, zm. 6 kwietnia 1199) – król Anglii od 1189. Syn Henryka II Plantageneta i Eleonory Akwitańskiej. W latach 1190-1192 był jednym z dowódców trzeciej wyprawy krzyżowej. Uwięziony w Austrii w czasie drogi powrotnej, następnie przekazany cesarzowi Henrykowi VI. Został uwolniony w 1194 roku. Zginął, walcząc z francuskim królem Filipem II Augustem o angielskie posiadłości we Francji.Quarterstaff – pałka lub (dosł. ćwierćpałka, z ang. quarter – ćwierć; staff – drzewce, pałka, laska). Oryginalna nazwa pochodzi od sposobu jej trzymania: jedną ręką pośrodku, drugą pomiędzy środkiem a jednym z końców, czyli w ćwierci długości.

  Jego ziemie i tytuł przepadają, Robin szuka schronienia w Lesie Sherwood ze swym przyjacielem Willem Szkarłatnym (Patric Knowles). Tam spotykają Małego Johna (Alan Hale Sr.), którego włącza Robin do swej świty po zaciekłym pojedynku na pałki . Kolejne osoby dołączają do ich rosnącej grupy. Później, Robin prowokuje Braciszka Tucka (Eugene Pallette) do walki na szpady, by następnie przekonać mnicha do przyłączenia się do grupy, w celu zapewnienia banitom duchowego przywództwa. Wkrótce, książę Jan i jego normańscy oraz andegaweńscy sprzymierzeńcy wpadają w zasadzkę, w której ginie wielu z ich żołnierzy od strzał kompanii Robina, co ma być odpłatą za nadużycia jakich doświadczyli.

  Philip St. John Basil Rathbone (ur. 13 czerwca 1892 w Johannesburgu, zm. 21 lipca 1967 w Nowym Jorku) – brytyjski aktor filmowy i teatralny, nominowany dwukrotnie do Oscara za role drugoplanowe w filmach Romeo i Julia i Żebrak w purpurze.Brat Tuck (Friar Tuck) –- postać fikcyjna, która pojawia się w legendzie o Robin Hoodzie jako członek drużyny banitów.

  Pewnego dnia, Robin i jego ludzie łupią pieniądze z podatków transportowane przez dużą grupę Normanów przez Sherwood. Wśród „gości” Robina są Gisbourne, tchórzliwy szeryf Nottingham (Melville Cooper) oraz Lady Marion. Robin i jego świta „uwalniają” pieniądze z podatków, przysięgając mężczyźnie, iż wydadzą je na spłacenie okupu za króla Ryszarda. Początkowo, Marion zachowuje się pogardliwie w stosunku do Robina i jego „bandy”, lecz staje się przekonana o słuszności jego intencji. Ostatecznie Robin pozwala upokorzonemu Gisbournowi i szeryfowi odejść, mówiąc, że powinni podziękować Marion za to, że nie zginęli.

  Will Szkarłatny (ang. Will Scarlet) – postać fikcyjna związana z legendą o Robin Hoodzie. Był to zazwyczaj porywczy i chętny do walki młody mężczyzna.William Claude Rains (ur. 10 listopada 1889 w Londynie, zm. 30 maja 1967 w Laconia) − brytyjski aktor, czterokrotnie nominowany do Oscara za role drugoplanowe.

  Po tych wydarzeniach szeryf wpada na przebiegły plan schwytania Robina. Sugeruje księciu Janowi, by ogłosił zawody strzeleckie, z główną nagrodą - złotą strzałą - wręczoną osobiście przez Lady Marion, wiedząc, że Robin nie oprze się takiemu wyzwaniu. Wszystko idzie jak zaplanowano; Robin ujawnia się przez wygranie zawodów i zostaje schwytany, i wtrącony do więzienia. Gisbourne skazuje go na powieszenie. Marion ostrzega przyjaciół Robina, którym udaje się uwolnienie go, w drodze na szubienicę. Nocą, Robin wkrada się do zamku, by jej podziękować. Marion i Robin wyznają sobie miłość.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Olivia Mary de Havilland (ur. 1 lipca 1916 w Tokio w Japonii) − amerykańska aktorka filmowa, dwukrotna laureatka Oscara za role pierwszoplanowe. Odznaczona Narodowym Medalem Sztuki.

  W międzyczasie, król Ryszard wraca do Anglii w przebraniu mnicha, ale jest rozpoznany w karczmie przez biskupa Black Canons (Montagu Love) po tym, jak słyszy, że jeden z jego ludzi odnosi się do niego per „Panie”. Zdradliwy biskup cieszy się z tego, że poinformuje księcia Jana o zaistniałej sytuacji. W związku z otrzymanymi wieściami, Jan i Gisbourne planują pozbyć się Ryszarda po cichu, zanim zbierze armię. Dickon Malbete (Harry Cording), zhańbiony były rycerz, zostaje wysłany w celu zamordowania Ryszarda, w zamian za oddanie mu tytułu rycerskiego oraz ziem należących do Robina. Marion podsłuchuje ich i pisze ostrzeżenie do Robina, lecz Gisbourne znajduje je i każe ją aresztować oraz skazać na śmierć za zdradę. Pielęgniarka Marion Bess (Una O’Connor) informuje swego chłopaka Mucha, który przechwytuje i zabija Dickona, po desperackim pojedynku.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Ryszard z eskortą, wyruszają do lasu Sherwood, by znaleźć Robina. Jako że Ryszard jest pewny lojalności Robina, wyjawia swą tożsamość. Później, dowiadują się, że Jan zamierza się koronować z rąk biskupa Black Canons w Nottingham, następnego dnia.

  Wiedząc, że zamek jest zbyt potężny do sforsowania, Robin decyduje się na użycie podstępu, odwiedzając biskupa w przebraniu i „przekonując” go do wpuszczenia go i jego ludzi. Przez ten podstęp uzyskują wejście do zamku oraz w konsekwencji przerywają koronację Jana. Wybucha walka, podczas której Robin i Gisbourne mierzą się w długotrwałej walce na miecze. Gisbourne zostaje zabity, a Marion uwolniona ze swej celi.

  Anglosasi – tym mianem określa się rozmaite plemiona, wywodzące się z terenu obecnych Niemiec i Skandynawii, takie jak Anglowie, Sasi i Jutowie. Począwszy od V wieku plemiona te zasiedliły większą część Wysp Brytyjskich. Współczesny język angielski pochodzi od języka, którym Anglosasi posługiwali się 1500 lat temu.Leopold V zwany der Tugendhafte czyli pełen cnót (ur. 1157; zm. 31 grudnia 1194 w Grazu) – książę Austrii (1177–1194) i Styrii (1192–1194).

  Ryszard I wraca na swój tron; poddaje swego brata banicji, przebacza rozbójnikom, zwraca Robinowi hrabstwo oraz zaleca poślubienie Lady Marion. Robin wykrzykuje: „Pozwól mi stosować się do wszystkich Twoich zaleceń z równą przyjemnością, Panie!”.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Errol Leslie Thomson Flynn (ur. 20 czerwca 1909 w Hobart, Tasmania, zm. 14 października 1959 w Vancouver, Kanada) – amerykański aktor australijskiego pochodzenia.
  Rotten Tomatoes – serwis internetowy prezentujący informacje, recenzje i nowości ze świata filmu. Nazwa serwisu w polskim przekładzie oznacza zgniłe pomidory i pochodzi od tradycji obrzucania przez publiczność zgniłymi pomidorami artystów scenicznych, symbolizując bezpośrednią i nieskrępowaną krytykę.
  Sherwood – las otaczający wioskę Edwinstowe w hrabstwie Nottinghamshire w Anglii. Ten, znany na całym świecie teren rekreacyjny o powierzchni 423 ha, jest pozostałością dawnej, znacznie większej puszczy, związanej z legendą Robin Hooda. Według legendy, Robin Hood podróżował po tym obszarze w latach 1191-1234. Były to wówczas królewskie lasy, obejmujące kilka sąsiednich hrabstw, w których urządzano polowania. Jako teren rekreacyjny, las został udostępniony publicznie w 1969 roku przez Radę Hrabstwa Nottinghamshire a od 2002 roku jest rezerwatem przyrody. W 2007 roku do utworzonego wcześniej rezerwatu włączono obszar Budby South Forest, największego w hrabstwie wrzosowiska.
  Robin Hood – bohater średniowiecznych angielskich legend ludowych, którego faktyczne istnienie nie zostało potwierdzone przez źródła historyczne.
  Lady Marian (czyt. Lejdi Marion) – postać z legendy o Robin Hoodzie, w której przedstawiana jest jako jego małżonka, czy ukochana.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Jan I (ur. 24 grudnia 1167 w Oksfordzie, zm. 18 lub 19 października 1216 w Newark), zwany „Janem bez Ziemi” (ang. John the Lackland, fr. Jean sans Terre) – król Anglii od 6 kwietnia 1199, brat Ryszarda I. Jego przydomek pochodzi stąd, że w odróżnieniu od swych starszych braci nie otrzymał od ojca Henryka II Plantageneta żadnych posiadłości ziemskich. Dopiero w roku 1189, kiedy tron objął jego brat Ryszard Lwie Serce, otrzymał od niego hrabstwo Gloucester.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.