• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przyczepki

  Przeczytaj także...
  Owocnik, twór grzybniowy – zbita część grzybni, wytwarzana przez nią w formie charakterystycznej dla każdego gatunku, tworząca na zewnątrz lub wewnątrz zarodniki. Owocniki występują u grzybów wyższych; workowców i podstawczaków, a ich zadaniem jest wytwarzanie zarodników. Zbudowane są z dwóch rodzajów grzybni: płonnej – plektenchymy, stanowiącej rusztowanie i zarodnionośnej – obłoczni, w której wytwarzane są zarodniki. Mogą mieć różną postać, np. kapelusza osadzonego na trzonie, kopyta, bulwy, miseczki, maczugi, krzaczka, różdżki, płaskiej skorupy i inne. Istnieje ogromna różnorodność kształtów i barw owocników. Niemal wszystkie wyrastają nad ziemią, ale istnieją też owocniki podziemne, np. u trufli.Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:
  Erysiphe R. Hedw. ex DC. (mączniak) – rodzaj grzybów z rodziny mączniakowatych (Erysiphaceae. Należy do niego duża ilość gatunków. Są to tzw. grzyby mikroskopijne. W Polsce stwierdzono występowanie ponad 50 przedstawicieli rodzaju Erysiphe. Jest to jednak tylko liczba przybliżona i to z różnych powodów. Po pierwsze w wyniku dalszych badań terenowych zapewne odkryte zostaną nowe gatunki dotąd w Polsce nie potwierdzone, po drugie nazewnictwo w opracowaniu polskim i na Index Fungorum znacznie różni się i nie sposób do końca je uzgodnić. Liczne gatunki w polskim opracowaniu zaliczane do Erysiphe, w Index Fungorum zostały przeniesione do rodzajów Golovinomyces, Neoerysiphe i Leveillula, zaś liczne gatunki z rodzajów Microsphaera zostały na Index Fungorum włączone do Erysiphe. Ponadto taksonomia w obrębie grzybów workowych na Index Fungorum dynamicznie zmienia się.
  Klejstotecjum z przyczepkami u Erysiphe alphitoides

  Przyczepki – różnego rodzaju wyrostki na powierzchni owocników u grzybów. Ich budowa ma duże znaczenie przy oznaczaniu niektórych gatunków, zwłaszcza w rzędzie mączniakowców (Erysiphales).

  Askokarp (łac. ascoma, l.mn. ascomata) – owocnik grzybów workowych, spotykany też u porostów. Składa się z bardzo zbitych strzępek, i może zawierać miliony worków, z których każdy typowo zawiera osiem zarodników (askospor).Grzyby (Fungi Juss.) R. T. Moore – królestwo należące do domeny jądrowców (Eucaryota). Dawniej, w zależności od ujęcia systematycznego takson ten miał rangę podkrólestwa (Fungi R.T. Moore, 1971), podtypu, (Fungi Engl. 1889) i klasy (Fungi Bartling, 1830).

  U mączniakowców przyczepki występują na owocnikach typu klejstotecjum i mogą być:

  Mączniak prawdziwy dębu – choroba powodowana przez grzyba Erysiphe alphitoides (Griffon & Maubl.) U. Braun & S. Takam., należącego do rzędu mączniakowców, atakującego liście i pędy dębów. Największe szkody wyrządza wśród młodych dębów (szkółkarstwo).
 • podobne do strzępek grzybni, nieregularnie pogięte i niekiedy rozgałęzione – rodzaj Sphaerotheca
 • sztywne, proste lub łukowato wygięte, najczęściej na końcach dychotomicznie rozgałęzione – rodzaj Podosphaera
 • podobne do strzępek grzybni, pogięte, czasem nieregularnie rozgałęzione. Szczecinki jednokomórkowe, łukowato wygięte, grubościenne, tworzone wokół kleistotecjum - rodzaj Blumeria. Jest to jedyny rodzaj mączniakowców występujący na roślinach jednoliściennych
 • Przyczepki sztywne, na końcu dychotomiczne rozgałęzione lub laskowato zagięte
 • na końcu laskowato zagięte – rodzaj Uncinula
 • na końcu raz albo wielokrotnie dichotomicznie rozgałęzione, bez poprzecznych przegród – rodzaj Erysiphe
 • u podstawy pęcherzykowato rozdęte – rodzaj Phyllactinia
 • podobne do strzępek grzybni, pogięte – rodzaj Leveillula
 • Przypisy

  1.  Flora Polska. Grzyby (Mycota) 15: Ascomycetes, Erysiphales. Sałata B. 1985. PWN, Warszawa-Kraków
  2. Janusz Błaszkowki: Przewodnik do ćwiczeń z fitopatologii. Wyd AR w Szczecinie, 1999. ISBN 83-87327-23-9.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.