• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przewodnik Katolicki  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Stanisław Tamm (ur. 8 kwietnia 1960 w Wałczu) – polski urzędnik samorządowy i państwowy, były wojewoda koniński i wielkopolski.Maciej Musiał (ur. 22 stycznia 1952 w Poznaniu) – polski polityk, były wojewoda poznański i wielkopolski, szef KPRM w rządzie Jerzego Buzka w latach 2000–2001.

  Przewodnik Katolicki – najstarszy w Polsce tygodnik o tematyce społeczno-religijnej powstały z inicjatywy arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego Floriana Stablewskiego. Od momentu powstania tygodnik wydaje Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha.

  Wojciech Roszkowski (ur. 20 czerwca 1947 w Warszawie) – polski ekonomista i historyk, profesor nauk humanistycznych, poseł do Parlamentu Europejskiego VI kadencji.Maria Przełomiec (ur. 25 września 1957 w Krakowie) – polska dziennikarka, była korespondentka sekcji polskiej BBC, potem w Telewizji Polskiej. Z wykształcenia archeolog peruwiański, studiowała na Wydziale Historycznym UJ w latach 1980-1987. Specjalizuje się w tematyce związanej z krajami byłego ZSRR (od lutego 2007 w TVP Info prowadzi program Studio Wschód), od 2001 członkini Rad Programów "Niezależne Media 4" i "Wsparcie niezależnych wydawnictw w Centralnej Azji" zorganizowanych przez Fundację "Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej". Współpracownica m.in. gazety "Dziennik", a także wychodzącego w Poznaniu tygodnika "Przewodnik Katolicki". Publikuje także w innych pismach, m.in. we "Wprost".

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Zespół redakcyjny
 • 3 Redaktorzy naczelni
 • 4 Publicyści i dziennikarze piszący dla „Przewodnika Katolickiego”
 • 5 Zobacz też
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  Ukazuje się od 17 stycznia 1895 roku z przerwą w latach 1939-1956. W momencie założenia „Przewodnik” miał łączyć swoją główną misję – utwierdzanie w wierze katolików i informowanie o życiu Kościoła z walką o utrzymanie polskości. Aby to osiągnąć miał jednoczyć wszystkie warstwy społeczne, kształtować ich świadomość społeczno-polityczną przez edukację i zabawę. Znalazły się w nim także miejsce na porady prawne, zdrowotne, na temat wychowania dzieci, a także relacje z podróży. O nowoczesnym charakterze pisma świadczy zamieszczanie już w XIX wieku reklam i ogłoszeń, aby obniżyć koszt wydawania gazety.

  Karol Mieczysław Radoński (ur. 7 października 1883 w Kociałkowej Górkce, zm. 15 marca 1951) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy poznański w latach 1927–1929, biskup diecezjalny włocławski w latach 1929–1951.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Obecnie „Przewodnik Katolicki” koncentruje się na sprawach dotyczących wiary, a także życia Kościoła lokalnego i powszechnego. Zamieszczane są w nim również felietony pisane przez polskich i zagranicznych komentatorów oraz artykuły o tematyce społecznej, psychologicznej, młodzieżowej i kulturalnej. W każdym numerze znajduje się również dodatek diecezjalny (poznańsko-kaliski, gnieźnieński, włocławski, bydgoski, krakowski), redagowany odpowiednio przez oddziały w Poznaniu, Gnieźnie, Włocławku, Bydgoszczy i Krakowie.

  Adam Przybecki (ur. 3 grudnia 1948 w Szamotułach) – polski duchowny katolicki związany z archidiecezją poznańską. Doktor habilitowany nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.Biskupi poznańscy – biskupi misyjni, biskupi diecezjalni i biskupi pomocniczy diecezji, a od 1821 archidiecezji poznańskiej.

  W styczniu 2007 roku, kiedy to „Przewodnik Katolicki” zwiększył swoją objętość o 16 stron, został utworzony Przewodnik Młodych, czyli czterostronicowy dział redagowany dla młodzieży i przy jej udziale.

  „Przewodnik Katolicki” ukazuje się w nakładzie ok. 40 000 egzemplarzy, zaś dystrybucja odbywa się poprzez parafie oraz podobnie jak inne gazety, dostępny jest w kioskach i salonach prasowych w całym kraju. Jest najpopularniejszym tygodnikiem opinii w Wielkopolsce i województwie kujawsko-pomorskim.

  Od stycznia 2008 została nawiązana współpraca z największym tygodnikiem we Włoszech: „Famiglia Cristiana”.

  Marek Dziewiecki (ur. 3 lipca 1954 w Radomiu) - rzymskokatolicki prezbiter, doktor psychologii, odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  W numerze 51/2009 „Przewodnik Katolicki” całkowicie zmienił swój layout oraz winietę. Od grudnia 2009 roku opisywany jest jako Ogólnopolski tygodnik dla rodzin. Wprowadzenie nowej szaty graficznej zainicjowało również powstanie nowych rubryk: przewodnik życia duchowego oraz przewodnik codziennego życia.

  Ma swój dziecięcy odpowiednik, „Mały Przewodnik Katolicki”, który jest miesięcznikiem.

  Redaktor naczelny – osoba odpowiadająca za całość czasopisma (dziennika lub innego periodyku) albo programu telewizyjnego. W praktyce jest to osoba, która kieruje całością działań redakcji od strony merytorycznej i odpowiada za kształt oraz zawartość czasopisma. Redaktor naczelny kieruje także pracą zespołu dziennikarzy, często odpowiadając także za ich przyjmowanie i zwalnianie.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Paweł Witold Bortkiewicz TChr. (ur. 8 kwietnia 1958 w Jeleniej Górze) – duchowny katolicki (chrystusowiec), profesor teologii specjalizujący się w zakresie teologii moralnej; w latach 2002-2008 r. dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, od 2002 - dyrektor Centrum Etyki UAM w Poznaniu, członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk (od 2003), członek Rady Programowej Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie, redaktor naczelny miesięcznika biblijno-liturgicznego "Msza Święta".
  Dariusz Madejczyk (ur. 27 kwietnia 1969 w Pniewach) – polski duchowny katolicki, duszpasterz młodzieży, dziennikarz, w latach 2006-2012 redaktor naczelny Przewodnika Katolickiego, obecnie proboszcz Parafii pw. św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła w Lusowie.
  Marek Aleksander Ziółkowski (ur. 6 marca 1949 w Poznaniu) – polski socjolog, profesor, senator VI, VII i VIII kadencji, wicemarszałek Senatu VI i VII kadencji.
  Florian Stablewski (ur. 16 października 1841 we Wschowie, zm. 24 listopada 1906 w Poznaniu) – polski biskup rzymskokatolicki, poseł do sejmu pruskiego w latach 1876–1891, arcybiskup metropolita poznański i gnieźnieński oraz prymas Polski w latach 1891–1906.
  Jacek Bartyzel (ur. 16 stycznia 1956 w Łodzi) – polski publicysta, działacz społeczny i wykładowca akademicki. Profesor nauk społecznych.
  Biskupi gnieźnieńscy − biskupi diecezjalni (jednocześnie arcybiskupi metropolici) i biskupi pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej.
  Jacek Karnowski (ur. 3 września 1976 w Koszalinie) – polski dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny tygodnika W Sieci, były kierownik redakcji „Panoramy” w TVP2, w latach 2009–2010 redaktor naczelny „Wiadomości” w TVP1.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.