• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przewóz - powiat bytowski

  Przeczytaj także...
  Powiat bytowski (kasz. Bëtowsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bytów.Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.
  Bukówki (kaszb. Prądzónka, niem. Prondzonka) – mała kaszubska osada śródleśna w Polsce na Charzykowskiej położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Studzienice. Osada wchodzi w skład sołectwa Przewóz. Zabudowania osady skupiają się wokół leśniczówki "Bukówki". Na południe od miejscowości w obszarze źródłowym rzeki Kulawy wyraźne ślady poeksploatacyjne wyrobisk kredy jeziornej.

  Przewóz (kaszb. Przéwóz lub też Prziwóz, Przewóz, Przëwóz, niem. Adolfsheide, do 1934 r. Pschywors) – wieś w Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Studzienice, położona na Pojezierzu Bytowskim, nad wschodnim brzegiem jeziora Kłączno.

  Prądzonka (kaszb. Prądzónka, niem. Prondzonka) – mała wieś kaszubska w Polsce w regionie Kaszub zwanym Gochami położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Studzienice. Wieś jest częścią składową sołectwa Przewóz. Na południu znajduje się jezioro Kielskie.Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².

  Miejscowość jest siedzibą sołectwa Przewóz, w którego skład wchodzą również miejscowości Bukówki, Lipuszek i Prądzonka.

  W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa słupskiego.

  Nazwa[]

  24 stycznia 1934 r. w miejsce nazwy Pschywors wprowadzono nazwę Adolfsheide. 9 grudnia 1947 r. ustalono urzędową polską nazwę miejscowości – Przewóz, określając drugi przypadek jako Przewozu, a przymiotnik – przewoski.

  Zobacz też[]

 • Bytów
 • Kłączno
 • Sominy
 • Przypisy

  1. F. Lorentz: Polskie i kaszubskie nazwy miejscowości na Pomorzu Kaszubskiem. ISBN 83-60437-22-X, 978-83-60437-22-3.
  2. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 9 grudnia 1947 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości. M.P. z 1948 r. Nr 14, poz. 55.
  3. Michael Rademacher: Deutsche Verwaltungsgeschichte Provinz Pommern, Kreis Bütow (niem.). 2006. [dostęp 2015-03-10].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Gmina Studzienice – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kłączno (kaszb. Kłóńczno lub też Kłączno, Kłãczëno, niem. Klonschen) – kaszubska wieś letniskowa w Polsce na Pojezierzu Bytowskim położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Studzienice nad zachodnim brzegiem jeziora Kłączno.
  Pojezierze Bytowskie (kaszb.Bëtowsczé Pòjezerzé) (314.47) – najwyższa (do 256 m n.p.m.) północno-wschodnia część Pojezierza Zachodniopomorskiego. Powierzchnia 1924 km². Region jest w większości zalesiony. Występują liczne niewielkie i średniej wielkości jeziora (największe: Jezioro Bobięcińskie Wielkie 5,39 km²).
  Bytów (dodatk. nazwa w j. kaszub. Bëtowò; niem. Bütow, ukr. Битів) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Bytów, położone na Pojezierzu Bytowskim, nad rzekami Borują oraz Bytową i jeziorem Jeleń. Miasto stanowi lokalny węzeł drogowy (DK20, DW209, DW212, DW228). W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. słupskiego.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Lipuszek (kaszb. Lëpuszki) – mała wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Bytowskim położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Studzienice. Wieś wchodzi w skład sołectwa Przewóz.
  Kłączno (kaszb. Jezoro Kłończno) - jezioro rynnowe położone na północnym skraju Równiny Charzykowskiej, w powiecie bytowskim województwa pomorskiego). Akwen obejmuje powierzchnię 215,5 ha i jest otoczony lasami. Jezioro składa się z trzech części : Studzieniczno (kaszb. Stëdzeniczno), Kłączno (kaszb. Kłończno) i Ryńskie (kasz. Jezoro Rëńsczé) i pełni przede wszystkim funkcje rekreacyjno-turystyczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.