• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przeszczep rogówki

  Przeczytaj także...
  Oko – narząd receptorowy umożliwiający widzenie. W najprostszym przypadku chodzi o zdolność wykrywania pewnego zakresu promieniowania elektromagnetycznego. Bardziej skomplikowane oczy są w stanie dostarczyć informacje o kierunku padania światła, jego intensywności oraz kształtach obiektów.Światowa Organizacja Zdrowia, WHO (ang. World Health Organization) – jedna z organizacji działających w ramach ONZ, zajmująca się ochroną zdrowia. Jej siedzibą jest Genewa.
  Dawca narządów, dawca organów lub ogólnie dawca – żywy człowiek albo zwłoki ludzkie, od których pobiera się komórki, tkanki lub narządy.
  Przeszczep rogówki
  Inny przeszczep rogówki, około tydzień po zabiegu. Liczne refleksy światła wskazują na fałdy na rogówce, które później ustąpiły.

  Przeszczepianie rogówki zwane również przeszczepieniem rogówki lub drążącą keratoplastyką – procedura chirurgiczna (zob. transplantacja narządów i tkanek), w której uszkodzona lub zniszczona przez chorobę rogówka jest wymieniana przez tkankę rogówki dawcy, która została pobrana od niedawno zmarłej osoby.

  PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Rogówka jest przezroczystą częścią oka, do przodu od tęczówki i źrenicy. Dawca nie może być chory na chorobę, mającą wpływ na żywotność przeszczepianej tkanki.

  Zabieg jest wykonywany przez lekarzy okulistów specjalizujących się w chirurgii narządu wzroku. Na Zachodzie procedura przeszczepu rogówki jest często wykonywana w warunkach ambulatoryjnych i pacjent idzie do domu krótko po operacji.

  Udział przeszczepów zakończonych powodzeniem jest największy wśród wszystkich zabiegów przeszczepiania tkanek. Jest to niezwykle ważne w świetle danych WHO, świadczących że schorzenia rogówki są jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie (według amerykańskiego Vision Share Consortium of Eye Banks cierpi na nie ponad 10 mln ludzi).

  Eduard Konrad Zirm (ur. 18 marca 1863 w Wiedniu, zm. 15 marca 1944 w Ołomuńcu) – austriacki lekarz okulista. 7 grudnia 1905 przeprowadził pierwszą udaną operację przeszczepu rogówki.Źrenica (łac. pupilla) – otwór występujący przed soczewką, odpowiedzialny za ilość światła padającego na siatkówkę. Chroni wnętrze gałki ocznej przed nadmierną ilością oświetlenia.

  Pierwszą udaną operację przeszczepienia rogówki wykonał austriacki lekarz okulista Eduard Zirm. Miała ona miejsce w Ołomuńcu 7 grudnia 1905 roku.

  Przypisy

  1. Adriana Chilińska (Katedra i Klinika Okulistyki UM we Wrocławiu). Przeszczepy rogówki. Aktualne wskazania. „Przegląd Okulistyczny”. 29 (2), s. 1,3, 2009 (pol.). 
  2. SL Moffatt, VA Cartwright, TH Stumpf. Centennial review of corneal transplantation. „Clin Experiment Ophthalmol”. 33 (6), s. 642-57, 2005. DOI: 10.1111/j.1442-9071.2005.01134.x. PMID: 16402960. 

  Linki zewnętrzne[]

 • Justyna Hofman-Wiśniewska, Rogówka na rusztowaniu na: www.sprawynauki.waw.pl, 2003-10-17
 • Jerzy Szaflik, Justyna Izdebska, Przeszczepy rogówki, Przewodnik Lekarza 2003, 6, 6, s. 69-72 na: www.termedia.pl
 • Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.

  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.Przeszczepianie narządów, transplantacja (z łac. transplantare – szczepić i plantare – sadzić) – przeszczepienie narządu w całości lub części, tkanki lub komórek z jednego ciała na inne (lub w obrębie jednego ciała). Przeszczepianiem narządów zajmuje się medyczna dziedzina naukowa nazywana transplantologią.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Okulistyka (łac. oculus – oko), oftalmologia (gr. ophthalmos – oko) – dziedzina medycyny zajmująca się budową, czynnościami, rozpoznawaniem schorzeń i leczeniem oczu. Okulistyka uczyniła znaczne postępy w ostatnich dwudziestu latach. Spektakularnym postępem jest zupełna zmiana w wielu technikach operacyjnych. Operacje zaćmy wykonywane są obecnie u setek tysięcy ludzi w warunkach ambulatoryjnych, a jeszcze tak niedawno były wykonywane poprzez duże rozcięcie gałki ocznej. Wymagało to warunków szpitalnych i kilkudniowego unieruchomienia pacjenta. Szczególną rolę we współczesnej okulistyce odgrywają lasery.
  Rogówka (łac. cornea) – wypukła zewnętrzna warstwa gałki ocznej w jej przedniej części. Ludzka rogówka ma ok. 11,5 mm średnicy i grubość 0,5-0,6 mm w środkowej części oraz 0,6-0,8 mm w części obwodowej. Za rogówką znajduje się ciecz wodnista a za nią soczewka. Rogówka nie jest unaczyniona, naczynia upośledzałyby jej przezierność. Odżywia się dzięki dyfuzji – przez łzy i ciecz wodnistą gałki ocznej, a także dzięki neurotrofinom dostarczanym przez unerwienie rogówki. Posiada dużo zakończeń bólowych, włókien bezrdzennych.
  Tęczówka (łac. iris) – element budowy oka, nieprzezroczysta tarczka stanowiąca przednią część błony naczyniówkowej. W centrum zawiera otwór zwany źrenicą (pupilla).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.