• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przerwa Enckego

  Przeczytaj także...
  Pan (Saturn XVIII) – księżyc najbliższy Saturnowi, odkryty przez Marka R. Showaltera w 1990 r. na podstawie analizy zdjęć pochodzących z sond Voyager.Saturn – gazowy olbrzym, szósta planeta Układu Słonecznego pod względem oddalenia od Słońca, druga po Jowiszu pod względem masy i wielkości. Charakterystyczną jego cechą są pierścienie, składające się głównie z lodu i w mniejszej ilości z odłamków skalnych; inne planety-olbrzymy także mają systemy pierścieni, ale żaden z nich nie jest tak rozległy ani tak jasny. Według danych z lipca 2013 roku znane są 62 naturalne satelity Saturna.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Przerwa Enckego – szczelina usytuowana w pobliżu zewnętrznej krawędzi pierścienia A Saturna. Została ona nazwana na cześć niemieckiego astronoma Johanna F. Enckego, który w 1837 roku obserwował wariacje jasności w pierścieniu A.

  Odkrycie[ | edytuj kod]

  Przerwa Enckego w zbliżeniu

  Nie jest pewne, kto dokonał pierwszej obserwacji tej przerwy, ale na pewno nie był to Encke. Jednym z wymienianych odkrywców jest włoski astronom, ojciec Francesco de Vico, który miał ją zaobserwować już w 1838. Z kolei według NASA, została ona odkryta dopiero w 1888 roku przez amerykańskiego astronoma Jamesa E. Keelera.

  Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).Cassini-Huygens – misja bezzałogowej sondy kosmicznej przeznaczonej do wykonania badań Saturna, jego pierścieni, księżyców i magnetosfery. Jest ona wspólnym przedsięwzięciem trzech agencji kosmicznych: amerykańskiej NASA, europejskiej ESA i włoskiej ASI. Sonda została wystrzelona w październiku 1997 roku. W lipcu 2004 Cassini stał się pierwszym sztucznym satelitą Saturna, a odłączony od sondy próbnik Huygens w styczniu 2005 wylądował na powierzchni Tytana.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Centrum przerwy Enckego znajduje się w odległości 133 589 kilometrów od środka planety, zaś jej szerokość wynosi 325 kilometrów. W obrębie przerwy krąży jeden z księżyców Saturna - Pan. Zdjęcia przesłane na Ziemię przez sondę Cassini-Huygens pokazały, iż przestrzeń w obrębie przerwy Enckego nie jest zupełnie pusta - znajdują się w niej co najmniej trzy (jeden z nich widoczny na zdjęciu obok) cienkie, przerywane pierścienie, które kształtuje oddziaływanie grawitacyjne z Panem.

  Francesco de Vico (ur. 19 maja 1805 w Macerata (Włochy), zm. 15 listopada 1848 w Londynie) – jezuita i astronom włoski. Jego nazwisko pisze się czasem: De Vico, DeVigo albo DeVico.Johann Franz Encke (ur. 23 września 1791 w Hamburgu, Niemcy – zm. 26 sierpnia 1865 w Spandau, Niemcy) – niemiecki astronom, który w 1819 obliczył okres obiegu wokół Słońca komety, obecnie noszącej jego imię (kometa Enckego). Znany jest również z odkrycia tzw. przerwy Enckego w najbardziej zewnętrznym pierścieniu Saturna (przerwa Enckego).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jeff Medkeff: This Rings of Confusion!. 10 lutego 1998.
  2. Williams, David R.: Saturnian Rings Fact Sheet. [dostęp 1 grudnia 2008].

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Przerwa Cassiniego • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pierścienie Saturna – pierścienie zbudowane z cząstek lodu i skał, krążących wokół Saturna. W zależności od gęstości materiału, tworzą one pojedyncze wąskie pasma lub wstęgi. Chociaż średnica pierścieni Saturna wynosi ponad 250 000 km, mają one zaledwie 30 km grubości. Miejscami grubość ta jednak wynosi 10 metrów. Ze względu na grawitacyjne oddziaływanie księżyców orbitujących pośród pierścieni nie są one idealnie płaskie. Co 14-15 lat pierścienie Saturna ustawiają się pod takim kątem, że przestają być widoczne z Ziemi.
  Przerwa Cassiniego - największa z przerw widocznych w pierścieniach Saturna, o szerokości 4 800 km. Znajduje się ona pomiędzy jasnymi pierścieniami A i B. Przerwa została odkryta przez Giovanniego Cassiniego w 1675 roku. Jest dobrze widoczna już przez niewielki teleskop.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.