• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przeobrażenie tłuszczowo-woskowe

  Przeczytaj także...
  Kwasy tłuszczowe – kwasy monokarboksylowe o wzorze ogólnym R-COOH (R oznacza łańcuch węglowodorowy, a COOH jest grupą karboksylową znajdującą się na końcu tego łańcucha).Lipazy - grupa enzymów należących do hydrolaz. Hydrolazy wykazują niewielką specyficzność i katalizują rozkład estrów, utworzonych przez kwasy o krótkim i długim łańcuchu, nasycone i nienasycone, oraz alkohole mające łańcuch krótki lub długi, jedno- lub wielowodorotlenowe. Najważniejszą z nich jest lipaza trzustkowa (EC 3.1.1.3).
  Sir Thomas Browne (ur. 19 października 1605 w Londynie, zm. 19 października 1682 w Norwich), angielski lekarz, pisarz i uczony.

  Przeobrażenie tłuszczowo-woskowe, saponifikacja (łac. saponificatio) – pośmiertny proces utrwalający, zachodzący w środowisku wilgotnym przy całkowitym braku dostępu powietrza, polegający na przemianie tkanki tłuszczowej w żółto-brunatne masy tłuszczowo-woskowe (adipocera), złożone z uwodornionych kwasów tłuszczowych z domieszką mydeł wapniowych i magnezowych.

  Tkanka podskórna – wewnętrzna warstwa skóry. Zbudowana jest z tkanki łącznej właściwej luźnej; zawiera również tkankę tłuszczową w ilości zależnej od odżywienia, płci, czynności hormonów i stanu metabolizmu. Tłuszcz zgromadzony pod skórą stanowi zapas źródła energii, warstwę izolacyjną oraz chroni przed urazami. Umożliwia częściowe przesuwanie się skóry nad podłożem mięśniowym lub kostnym.Mydła – sole metali alkalicznych, głównie sodu, magnezu, litu, potasu i wyższych kwasów tłuszczowych o 12-18 atomach węgla (palmitynowy, stearynowy, oleinowy). Są związkami powierzchniowoczynnymi, zmniejszają napięcie powierzchniowe na granicy faz.

  Tłuszczowosk jest twardy, może mieć zabarwienie od szarobiałego do brunatnego. Najczęściej jest widoczny w miejscu tkanki podskórnej, lecz może występować wszędzie tam, gdzie znajdowała się tkanka tłuszczowa. Saponifikacja trwa od ok. kilku tygodni do kilku miesięcy. W procesie udział biorą endogenne lipazy oraz enzymy bakteryjne (szczególnie z Clostridium perfringens)

  Laseczka zgorzeli gazowej (łac. Clostridium perfringens, syn. Clostridium welchii) jest Gram-dodatnią, beztlenową laseczką, wytwarzającą endospory należącą do rodzaju Clostridium. Rezerwuarem C. perfringens jest przewód pokarmowy koniowatych C. perfringens jest dość rozpowszechniona w środowisku za sprawą rozpowszechnienia koni i może być odnaleziona jako składnik kompostu, osadu dennego, układu pokarmowego człowieka (flora fizjologiczna) i innych kręgowców , a także u owadów oraz w glebie.Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Przeobrażenie tłuszczowo-woskowe zostało po raz pierwszy opisane przez sir Thomasa Browne'a w jego rozprawie zatytułowanej Hydriotaphia, Urn Burial z 1658 roku.

  Przypisy

  1. Stefan Raszeja: Medycyna sądowa : podręcznik dla studentów. Warszawa: Państ. Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1993, s. 57. ISBN 83-200-1743-2.
  2. Vincent J. M. Di Maio: Medycyna sądowa. Wrocław: Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, 2008, s. 35. ISBN 83-87944-59-9.
  3. Ayn Embar-seddon, Allan D. Pass: Forensic Science. Salem Press, s. 11. ISBN 978-1-58765-423-7.

  Linki zewnętrzne[]

 • Określenie momentu śmierci. Medycyna sądowa: wczoraj, dziś i jutro. [dostęp 2010-02-05].
 • Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.

  Tkanka tłuszczowa (łac.) textus adiposus – tkanka zwierzęca, zaliczana do tkanki łącznej, która zlokalizowana jest głównie w warstwie podskórnej.



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.