• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przenośny odtwarzacz multimedialny

  Przeczytaj także...
  BMP – format pliku z grafiką bitmapową. Opracowany pierwotnie dla systemu OS/2, wykorzystywany później także w interfejsach systemów z rodziny Microsoft Windows™, jednak jako wolny od patentów jest dostępny i – mimo dużych rozmiarów – popularny jako format przechowywania danych również na wszystkich pozostałych platformach. Zawiera w sobie prostą kompresję bezstratną RLE (która nie musi być użyta), informację o użytych kolorach. Obsługuje tryby RGB oraz RGBA.Creative Technology Limited NASDAQ: CREAF – firma komputerowa, której główna siedziba znajduje się w Singapurze. Została ona założona 1 czerwca 1981 roku przez Sim Wong Hoo, który nadal jest głównym dyrektorem firmy. Spółka publiczna, notowana na giełdach w Singapurze (C76) i amerykańskiej giełdzie NASDAQ (CREAF).
  Organiczna dioda elektroluminescencyjna, OLED (ang. Organic Light-Emitting Diode) to dioda elektroluminescencyjna (LED) wytwarzana ze związków organicznych.
  Samsung Yp-P2 (touchscreen)

  Przenośny odtwarzacz multimedialny (PMP z ang. Portable Media Player, też Personal Multimedia Player) – wielofunkcyjne przenośne urządzenie multimedialne czyli odtwarzacz muzyki, filmów, plików wideo, przeglądarka zdjęć i inne.

  Odtwarzacze wyposażone są w:

  Modulacja częstotliwości, skr. FM (od ang. Frequency Modulation) – kodowanie informacji w fali nośnej przez zmiany jej chwilowej częstotliwości w zależności od sygnału wejściowego, tj. jej modulację.Zune to platforma multimedialno-rozrywkowa Microsoftu, potocznie - rodzina przenośnych odtwarzaczy tego producenta. Jest obsługiwana przez urządzenia Zune, konsole Xbox 360, komputery PC z zainstalowanym oprogramowaniem Zune Software, telefony Microsoft Kin i smartfony z systemem Windows Phone.
 • kolorowy wyświetlacz TFT LCD np. 3,5-calowy o rozdzielczości QVGA (320 × 240) pikseli lub 4 calowy o rozdzielczości WQVGA (480 × 272 pikseli).
 • wewnętrzna wbudowana pamięć flash o pojemności od 512 MB do 80 GB, która może być rozszerzona przez użycie kart pamięci np. Memory Stick, kart MMC lub kart SD lub dysku twardego np. 40 GB
 • tuner radia UKF FM z funkcją RDS (antena w kablu słuchawkowym) z możliwością zaprogramowania do 32 stacji
 • tuner telewizji cyfrowej (tuner DMB)
 • nawigacja satelitarna, odbiornik GPS
 • czytnik kart pamięci
 • dyktafon
 • złącze USB 2.0 kompatybilne z USB 1.1 (niekiedy z funkcją USB Host, czasem też moduł Bluetooth.
 • wymienny akumulator litowo-jonowy (Lithium-Ion) lub bateria litowo-polimerowa (Li-Polimer)
 • Odtwarzacze obsługują pliki audio zapisane w formatach dźwiękowych: A/52, ASF, MP3, WMA, Ogg Vorbis, wideo: AVI, MPEG-1, MPEG-2, DivX, 3.1/4.xx/5.xx, Xvid, WMV9, ISO MPEG-4 oraz umożliwiają przeglądanie zdjęć i grafik zapisanych w plikach JPEG, GIF i BMP, PNG i TIFF. Tendencja do odtwarzania wszelkich plików filmowych i muzycznych zgodnych z Windows Media Player.

  DivX – stratna metoda kompresji obrazu filmowego, w nowszych wersjach zgodna z MPEG-4 część 2, pozwalającą zapisać na zwykłej płycie kompaktowej filmy o długości ok. 90 min i jakości niewiele ustępującej DVD-Video. Wykorzystywana także do przesyłania filmów przez Internet.MultiMedia Card (MMC) - karta pamięci nieulotnej typu flash o rozmiarach 24 × 32 × 1,4 mm. Karta odznacza się wysoką wytrzymałością na warunki zewnętrzne. W odróżnieniu od kart SD karty MMC charakteryzują się brakiem przełącznika zabezpieczania danych przed zapisem.

  Urządzenia PMP zostały wyposażone ponadto w obsługę technologii T-DMB (Terrestrial Digital Multimedia Broadcasting), czyli standardu odbioru naziemnych transmisji cyfrowej telewizji, tuner FM oraz nawigację satelitarną GPS. Dzięki złączu USB 2.0 łatwo można je podłączyć do komputera, natomiast współpracę z odbiornikiem TV zapewnia złącze AV i wyjście TV-out dzięki czemu możliwe jest nagrywanie treści z różnych urządzeń (również o zaprogramowanej godzinie). Zastosowana bateria wielokrotnego ładowania wystarcza na 10 godzin odtwarzania muzyki i na 6 godzin oglądania programów i filmów. Maksymalny czas odtwarzania wynosi 16 godzin.

  Archos ([ɑː(ɹ)koʊs]) – francuska firma produkująca elektronikę, głównie PMP (ang. portable media player), dyski twarde i PDA. Firma została założona w 1988 roku przez Henriego Crohasa i jest jedną z wiodących marek na rynku elektroniki.Windows Media Audio (WMA) - format kompresji dźwięku stworzony przez Microsoft. W zamierzeniach producenta ma konkurować z formatem MP3.

  Inne funkcje odtwarzacza PMP to m.in. dyktafon cyfrowy, funkcja synchronizacji z klientem poczty Microsoft Outlook (wbudowany organizator z kalendarzem, książką adresową i listą zadań), możliwość bezpośredniego nagrywania z płyt CD przez wejście liniowe, obsługa książek audio w formacie Audible, możliwość przeglądania zdjęć i plików tekstowych, możliwość oglądania filmów, przenośny dysk (patrz: pamięć USB).

  Vorbis - stratny kodek dźwięku z rodziny Ogg. Bardzo często używany jest w połączeniu z kontenerem Ogg i nosi wtedy nazwę Ogg Vorbis (często błędnie zapisywaną tylko jako Ogg, czy nawet jako OGG). Ogg Vorbis potrafi obsłużyć do 255 kanałów i ponad 16-bitowy dźwięk w zakresie 6-48 kHz.Odtwarzacz CD – elektroniczne urządzenie cyfrowe służące do odtwarzania płyt CD z nagranym dźwiękiem w formacie Audio za pomocą wiązki lasera, w Polsce początkowo znane pod nazwą gramofon laserowy cyfrowy, gramofon cyfrowy lub dyskofon albo też odtwarzacz płyt kompaktowych.

  Pierwsze PMP zaprezentowane zostały na targach CeBIT 2004.

  Obecne PMP zwane też osobistym odtwarzaczem multimedialnym mają możliwość odtwarzania i nagrywania muzyki, zdjęć i filmów. Kolorowy wyświetlacz TFT LCD zastępowany jest wyświetlaczami OLED o przekątnej 4 cala (264 000 kolorów). Wbudowany twardy dysk 60 GB. Aparat cyfrowy o rozdzielczości 2 mln pikseli z czterokrotnym cyfrowym zoomem. Bezpośrednie nagrywanie z wbudowanego mikrofonu, radia FM lub zewnętrznego urządzenia podłączonego do wejścia liniowego (np. przenośnego odtwarzacza CD, odtwarzacza DVD lub telewizora) w formacie MP3 (audio), JPEG (zdjęcia) lub ASF (video). Funkcja dyktafonu i przenoszenia danych.

  Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Tuner - urządzenie, które ze złożonego sygnału wejściowego wybiera ten jeden, na podstawie którego konstruowany jest obraz lub dźwięk w telewizorze lub radio.

  Dzięki PMP można wykonać cyfrowe zdjęcia lub nagrywać materiał filmowy, przenosić dane komputerowe, nagrywać muzykę z ulubionych płyt CD lub radia jako pliki MP3, nagrywać programy telewizyjne, słuchać radia, muzyki, oglądać filmy, czy wreszcie odtwarzać nagrany materiał na ekranie telewizora.

  Dyktafon – to przenośny magnetofon lub urządzenie cyfrowe z wbudowanym mikrofonem, umożliwiające nagrywanie dźwięku. Nośnikiem dźwięku może być kaseta magnetofonowa o różnym czasie nagrania i wielkości lub układ elektroniczny zapisujący w formie cyfrowej skompresowany dźwięk. Dyktafon może być wykorzystywany do:MP3 ((ang.) MPEG-1/MPEG-2 Audio Layer 3) – algorytm kompresji stratnej dźwięku, przetworzonego uprzednio na sygnał cyfrowy. Popularnie zwany formatem MP3 lub standardem MP3. Jest zdefiniowany przez IETF w dokumencie RFC 5219.

  PMP jest wyposażony w wyjście wideo (NTSC lub PAL) umożliwiające podłączenie do telewizora lub rzutnika i oglądanie filmów w pełnej rozdzielczości. Sygnał video można z powodzeniem wyprowadzić na każdy telewizor.

  Jest możliwość podłączenia innych urządzeń USB Devices i transferu danych bez potrzeby podłączania komputera.

  Odtwarzacze PMP zwiastują nową erę przenośnych urządzeń multimedialnych. PMP zawierają system operacyjny Windows CE 5.0 lub bazujący na Linux, co oznacza, że jest możliwość uruchamiania aplikacji, co umożliwia zaimplementowana funkcja firmware upgrade.

  Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).Grupa Samsung (kor. Samseong – trzy gwiazdy) – jedna z największych południowokoreańskich grup biznesowych (czeboli) zrzeszających firmy produkcyjne i usługowe działające w wielu branżach, oraz instytucje finansowe. Założona w 1938 roku przez Lee Byung-Chula jako firma eksportowa, wkrótce rozszerzyła swą działalność także na inne dziedziny.

  Producenci[]

 • Apple: iPod Video
 • Archos
 • Creative: Zen Vision
 • Grundig: MPIXX VP 1000; MPIXX VP 6200
 • Cowon: iAUDIO; A2; D2
 • iriver: PMP-100; PMP-120 Silver; PMP-140 Gold; V10 PMP
 • LG: FM35
 • Maxian: T600
 • Microsoft: Zune
 • Samsung: Digimax i6 PMP
 • Sony: MV-700HRB
 • Sorell: DN10
 • Laberg: SMART
 • Vedia: M10, C3, C5, C6, C6+, T8, V19, V39
 • Zobacz też[]

 • odtwarzacz MP4/MTV
 • Przypisy

  1. [np. Samsung Yp-P2]
  Pamięć USB (znana także pod nazwami: pendrive, USB Flash Drive, Flash Disk, Flashdrive, Finger Disk, Massive Storage Device, Flash Memory Stick Pen Drive, USB-Stick) – urządzenie przenośne zawierające pamięć nieulotną typu Flash EEPROM, zaprojektowane do współpracy z komputerem poprzez port USB i używane do przenoszenia danych między komputerami oraz urządzeniami obsługującymi pamięci USB.Global Positioning System (GPS) - właściwie GPS-NAVSTAR (ang. Global Positioning System – NAVigation Signal Timing And Ranging) – jeden z systemów nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. System składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego - 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi na średniej orbicie okołoziemskiej; segmentu naziemnego - stacji kontrolnych i monitorujących na ziemi oraz segmentu użytkownika - odbiorników sygnału. Zadaniem systemu jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  NTSC – amerykański system telewizji analogowej. Nazwa pochodzi od pierwszych liter nazwy organu, który zatwierdził system - National Television System Committee (pl. Krajowy Komitet ds. Systemu Telewizyjnego).
  Akumulator litowo-jonowy (Li-Ion) – rodzaj akumulatora elektrycznego, w którym jedna z elektrod jest wykonana z porowatego węgla, a druga z tlenków metali, zaś rolę elektrolitu pełnią złożone chemicznie sole litowe rozpuszczone w mieszaninie organicznych rozpuszczalników. Akumulatory tego typu produkują 3,6 V na ogniwo. Technologia ta pozwala na skumulowanie dwa razy więcej energii niż w akumulatorach NiMH o tym samym ciężarze i wielkości. Efekt pamięci oraz efekt leniwej baterii nie występuje.
  Vedia Spółka Akcyjna – polskie przedsiębiorstwo handlu hurtowego założone w październiku 2007 roku. Sprzedaje pod własną marką elektronikę użytkową produkowaną na Dalekim Wschodzie.
  TFT (ang. Thin Film Transistor) – to skrót określający rodzaj tranzystora wykorzystywanego w kolorowych wyświetlaczach ciekłokrystalicznych.
  PNG (ang. Portable Network Graphics) – rastrowy format plików graficznych oraz system bezstratnej kompresji danych graficznych.
  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.
  Gigabajt (10, skrót GB) lub Gibibajt (2, skrót GiB) – jednostka używana w informatyce oznaczająca miliard (a w praktyce częściej 1.073.741.824 ~ 1.000.000.000 = 10) bajtów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.