• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przemysław Gdański

  Przeczytaj także...
  Indywidualne mistrzostwa Polski w szachach – najważniejszy turniej krajowy, mający na celu wyłonienie najlepszych szachistów w Polsce. W oparciu o wyniki (w głównej mierze) tego turnieju Polski Związek Szachowy wyłania kadrę narodową, a z niej – olimpijską.Uniwersytet Gdański (w skrócie UG) – uczelnia z siedzibą rektora w Gdańsku, powstała 20 marca 1970, na mocy decyzji Rady Ministrów, z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie (założonej w 1945 jako Wyższa Szkoła Handlu Morskiego) i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku (założonej w 1946).
  Handel zagraniczny to odpłatna wymiana towarów lub usług z partnerami posiadającymi stałą siedzibę poza granicą celną państwa.

  Przemysław Gdański (ur. 5 stycznia 1967) – polski szachista i biznesmen.

  Biografia[]

  W latach 80. sześciokrotnie wystąpił w finałach mistrzostw Polski juniorów. Najlepsze wyniki uzyskał w latach 1983–1984, dwukrotnie zajmując V miejsce w kategorii do 17 lat. Najwyższy ranking w karierze osiągnął 1 stycznia 1989 r., z wynikiem 2350 punktów dzielił wówczas 53-55. miejsce wśród polskich szachistów. W 1992 r. zakończył karierę szachową. Posiada tytuł mistrza FIDE, który otrzymał w 1993 roku.

  Ranking szachowy (elo) – metoda obliczania relatywnej siły gry szachistów w punktacji elo. Nazwa "elo" pochodzi od nazwiska Arpada Elo – amerykańskiego naukowca węgierskiego pochodzenia, którego prace ukształtowały szachowy system rankingowy oparty na naukowych podstawach.I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku – jedna z najstarszych placówek oświatowych w Słupsku. Od wielu lat w ogólnopolskich rankingach szkół średnich szkoła zajmuje wysokie miejsca. W Słupsku liceum znajduje się w czołówce, na 1 miejscu (ranking państwowych szkół średnich "Rzeczpospolitej" i czasopisma "Perspektywy").

  W latach 1980–1985 uczęszczał do klasy o profilu matematyczno-fizycznym w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku. W latach 2003-2004 pełnił funkcję Prezesa Polskiego Związku szachowego. Jest absolwentem handlu zagranicznego na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 2003–2005 dyrektor Banku BPH. W 2005 r. prezes banku Calyon. W latach 2006–2007 wiceprezes Banku BPH. Od listopada 2007 zajmował stanowisko wiceprezesa zarządu Banku Pekao SA, natomiast od listopada 2008 – członek zarządu BRE Banku.

  Olimpiada szachowa – międzynarodowy drużynowy turniej szachowy organizowany przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) w cyklu dwuletnim od 1927 roku. W turnieju uczestniczą reprezentacje narodowe, nominowane przez narodowe związki szachowe zrzeszone w FIDE.Mistrzostwa Polski juniorów w szachach – turnieje szachowe mające na celu wyłonienie medalistów mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, reprezentantów kraju na mistrzostwa świata i Europy oraz członków kadry narodowej.

  Brat Przemysława Gdańskiego, Jacek, jest szachistą, arcymistrzem, mistrzem Polski (1992) i trzykrotnym olimpijczykiem (1990, 1992, 1994).

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • BRE Bank - Zarząd: Przemysław Gdański
 • Executive Club: Przemysław Gdański
 • Kronika Sportu Polskiego 2003
 • Linki zewnętrzne[]

 • Przemysław Gdański – karta na stronie FIDE (ang.)
 • Arcymistrz – tytuł nadawany szachistom przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) za wyniki sportowe. Wyróżniony szachista ma prawo dożywotnio posługiwać się tym tytułem. Na oznaczenie tytułu używa się polskiego skrótu am lub międzynarodowego GM (ang. grandmaster) oraz analogicznie dla kobiet amk i WGM.Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bank BPH SA – ogólnopolski bank uniwersalny z siedzibą w Krakowie (ma również siedzibę w Gdańsku i w Warszawie). W obecnej postaci jest wynikiem podziału dawnego banku BPH (będącego przed podziałem drugim co do wielkości bankiem w Polsce pod względem wartości udzielonych kredytów oraz trzecim pod względem sumy aktywów ogółem, depozytów, kapitałów własnych oraz zysku brutto i netto), który to podział został zarejestrowany przez sąd 9 listopada 2007 roku. W jego efekcie większa część banku (285 oddziałów) została włączona do Banku Pekao SA a pozostałe 200 oddziałów zostało w Banku BPH (potocznie nazywanym mini-BPH).
  Międzynarodowa Federacja Szachowa (fr. Fédération Internationale des Échecs, FIDE) – utworzona 20 lipca 1924 roku w Paryżu organizacja międzynarodowa zrzeszająca narodowe związki szachowe z całego świata, w tym Polski Związek Szachowy. Mottem FIDE jest Gens una sumus (łac. Jesteśmy jedną rodziną). Od roku 1995 na czele FIDE stoi Kirsan Ilumżynow, prezydent rosyjskiej republiki autonomicznej Kałmucji.
  Tytuły i kategorie szachowe są wykładnikiem maksymalnego wyniku sportowego, osiągniętego przez szachistę. W grze bezpośredniej rozróżniamy:
  BRE Bank – bank specjalizujący się w obsłudze przedsiębiorstw. Założony w 1986 roku jako Bank Rozwoju Eksportu. W skład Grupy Banku wchodzi wiele spółek z sektora finansowego, m.in: Dom Inwestycyjny BRE Banku S.A. W strukturach BRE Banku S.A. funkcjonują dwie marki detaliczne: mBank oraz MultiBank. Grupa BRE Bank jest obecnie 3. największym bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów.
  Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (w skrócie Bank Pekao S.A., PEKAO) – bank uniwersalny z siedzibą w Warszawie, działający głównie na obszarze Polski. Spółka akcyjna pod kontrolą włoskiej grupy UniCredit, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jeden z dwóch największych (obok PKO BP) banków w Polsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.