• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przejazdowo

  Przeczytaj także...
  Droga wojewódzka nr 501 – droga wojewódzka w woj. pomorskim o długości 60 km łącząca Przejazdowo z Nową Karczmą. Droga przebiega przez 3 powiaty: gdański: (gmina Pruszcz Gdański), miasto na prawach powiatu Gdańsk: (Wyspa Sobieszewska) i nowodworski: (gminy Stegna, Sztutowo i gmina miejska Krynica Morska). W ciągu drogi znajduje się przeprawa promowa przez Przekop Wisły ze Świbna do Mikoszewa otwarta od wiosny do jesieni.Wiślinka (niem. Wesslinken, kaszb. Wislënkô) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Pruszcz Gdański.
  Aglomeracja gdańska (także Aglomeracja Trójmiasta; czasami nazywana aglomeracją Zatoki Gdańskiej) – aglomeracja obszar na północy Polski nad Zatoką Gdańską. Tworzy go Gdańsk, Gdynia, Sopot (Trójmiasto) oraz miejscowości od Tczewa do Wejherowa i Władysławowa.

  Przejazdowo (niem. Quadendorf) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Pruszcz Gdański na obszarze Żuław Gdańskich.

  Miejscowość jest lokalnym węzłem drogowym (skrzyżowanie drogi krajowej nr 7 (E77) z drogami wojewódzkimi nr 226 i 501 i graniczy bezpośrednio z Gdańskiem. Niegdyś przez wioskę przechodziła linia kolei wąskotorowej. Miejscowość posiada całodobowe połączenie komunikacją miejską z Gdańskiem.

  Podział administracyjny Polski (1957–1975) – podział administracyjny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej obowiązujący w okresie od 1957 do 31 maja 1975 roku wraz ze szczegółowym podziałem administracyjnym Polski z 1965 (na szczeblu wojewódzkim) oraz 1973 roku (na szczeblu powiatowym).Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².

  Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1399 roku. Przez szereg lat znajdowała się w rękach klasztoru w Kartuzach. Podczas II wojny światowej toczyły się tam zacięte boje między oddziałami Waffen-SS a Armią Czerwoną i Wojskiem Polskim. W latach 1973-1976 miejscowość była siedzibą gminy Przejazdowo, a w 1972 roku gromady Przejazdowo. W latach 1945–1975 miejscowość administracyjnie należała do tzw. dużego województwa gdańskiego, a w latach 1975-1998 do tzw. małego województwa gdańskiego.

  Archidiecezja gdańska – jedna z czternastu archidiecezji Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce ustanowiona przez Jana Pawła II 25 marca 1992 r. bullą Totus Tuus Poloniae Populus.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  W 1999 r. we wsi zlokalizowano halę Makro Cash and Carry, a na początku XXI w. powstały tu dwa hotele. W 2014 na pograniczu wsi z Gdańskiem zbudowano elektrownię fotowoltaiczną (25 tys. m kw., 6292 paneli) o założonej rocznej produkcji energii w wysokości 1,5 GWh.

  W miejscowości znajduje się rzymskokatolicka parafia pw. Narodzenia Pańskiego, należąca do dekanatu Gdańsk-Dolne Miasto, archidiecezji gdańskiej, którą erygowano 8 grudnia 2015.

  Województwo gdańskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998, położone w północnej Polsce. W 1999 roku włączone zostało do województwa pomorskiego.Gromada Przejazdowo – dawna gromada, czyli najmniejsza jednostka podziału terytorialnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1954-1972.

  Zobacz też[]

 • Aglomeracja gdańska
 • Dziewięć Włók
 • Gdańska Kolej Dojazdowa
 • Most Sobieszewski
 • Rafineria Grupa Lotos
 • Wiślinka
 • Quadendorf w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom IX (Pożajście – Ruksze) z 1888 r.
 • Przypisy

  Most Sobieszewski – most pontonowy w Gdańsku Sobieszewie na Martwej Wiśle, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 501, łączący Wyspę Sobieszewską z Wiślinką.Gdańska Kolej Dojazdowa – nieistniejąca już sieć kolei wąskotorowej (750 mm) na obszarze Gdańska i powiatu gdańskiego. Sieć gdańskiej wąskotorówki występuje również pod nazwą Lewobrzeżna Żuławska Kolej Dojazdowa.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Grupa Lotos S.A. – polska grupa kapitałowa skupiająca kilkanaście spółek produkcyjnych, handlowych oraz usługowych, głównie z branży poszukiwań, wydobycia oraz przetwórstwa ropy naftowej i dystrybucji produktów ropopochodnych (paliw, olejów, asfaltów, smarów, parafin itp.). Najważniejszą jej częścią jest rafineria ropy naftowej zlokalizowana w Gdańsku-Rudnikach, nad Martwą Wisłą – jest to największe przedsiębiorstwo na Pomorzu i druga pod względem przerobu rafineria w Polsce. Spółką matką grupy kapitałowej jest spółka Grupa Lotos S.A., co powoduje, że dla uniknięcia nieporozumień używa się czasem nazw Grupa Lotos S.A. (dla spółki) i Grupa Kapitałowa Lotos (dla grupy kapitałowej).
  Dekanat Gdańsk-Dolne Miasto – jeden z 24 dekanatów katolickich archidiecezji gdańskiej, obejmujący obszar gdańskich dzielnic Stogi z Przeróbką, Krakowiec-Górki Zachodnie i Wyspa Sobieszewska oraz Dolne Miasto (część dzielnicy Śródmieście). Dziekanem jest proboszcz parafii św. Barbary w Gdańsku – ks. kanonik Rajmund Lamentowicz.
  Gmina Przejazdowo (do 1954 gmina Wiślinka) – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1973-1976 w woj. gdańskim (dzisiejsze woj. pomorskie). Siedzibą władz gminy było Przejazdowo.
  Makro Cash and Carry Polska SA – niemiecka sieć hurtowni (tzw. cash and carry) dla przedsiębiorców, część Metro Group lub Metro Cash and Carry. Usługi firmy, skierowane przede wszystkim do przedsiębiorców, obejmują zarówno kompleksowe zaopatrzenie, jak nowoczesne rozwiązania biznesowe. Jedna nowoczesna hala to odpowiednik 50 hurtowni branżowych.
  Droga wojewódzka nr 226 (DW226) - droga wojewódzka w woj. pomorskim o długości 46 km łącząca Przejazdowo z Hornikami Dolnymi. Droga przebiega przez 2 powiaty: gdański (gminy: Pruszcz Gdański i Przywidz) i kościerski (gmina Nowa Karczma). Droga jest elementem połączenia drogowego (DK7) - Pruszcz Gdański - Kościerzyna.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.