• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przegląd Artystyczny

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Związek Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) – stowarzyszenie założone w Krakowie z inicjatywy Tytusa Czyżewskiego oraz Zbigniewa i Andrzeja Pronaszków.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Przegląd Artystyczny – czasopismo ukazujące się w latach 1946-1973 poświęcone głównie zagadnieniem polskiej sztuki współczesnej.

  Wydawany od roku 1946 w Krakowie jako miesięcznik oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Od roku 1950 w Warszawie jako dwumiesięcznik Związku Polskich Artystów Plastyków pod redakcją Heleny Krajewskiej. Od roku 1952 wydawany przez Państwowy Instytut Sztuki i Związek Polskich Artystów Plastyków pod redakcją Mieczysława Porębskiego. Od roku 1957 wydawany przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk pod redakcją Aleksandra Wojciechowskiego. Od roku 1961 wydawany przez Wydawnictwa Artystyczno-Filmowe pod redakcją Jerzego Zanozińskiego i od roku 1962 powtórnie pod redakcją Heleny Krajewskiej.

  Aleksander Wojciechowski (ur. 13 marca 1922 w Sosnowcu, zm. 20 sierpnia 2006 w Warszawie) – krytyk i historyk sztuki, profesor.Periodyk (fr. périodique) – czasopismo o regularnej częstotliwości ukazywania się (np. dziennik, tygodnik, miesięcznik, kwartalnik, rocznik). Ze względu na to, że część czasopism wydawana jest regularnie, periodyk jest w praktyce synonimem czasopisma.

  W roku 1974 został zastąpiony przez miesięcznik „Sztuka”.

  Bibliografia[]

 • Wielka Encyklopedia Powszechna PWN, tom 9, Warszawa 1967, str. 518
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Mieczysław Porębski (ur. 31 marca 1921 w Gnieźnie, zm. 10 września 2012 w Warszawie) – polski krytyk, teoretyk i historyk sztuki.Helena Malarewicz-Krajewska (ur. 14 lipca 1910 w Bieczu, zm. 7 maja 1998 w Warszawie) – polska malarka, aktywna zwolenniczka realizmu socjalistycznego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Polska Akademia Nauk (PAN) – państwowa instytucja naukowa będąca z jednej strony placówką skupiającą najwybitniejszych polskich uczonych, na wzór Francuskiej Akademii Nauk, a z drugiej - siecią wspólnie zarządzanych państwowych instytutów naukowych, których celem jest prowadzenie badań naukowych o możliwie najwyższym poziomie naukowym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.