• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przechlewo - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.
  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².

  Przechlewogmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie człuchowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie słupskim.

  W skład gminy wchodzi 14 sołectw: Dąbrowa Człuchowska, Garbek, Lisewo, Łubianka, Nowa Wieś, Pakotulsko, Pawłówko, Płaszczyca, Przechlewko, Przechlewo, Rudniki, Sąpolno, Szczytno, Żołna

  Siedziba gminy to Przechlewo.

  Rezerwat przyrody Przytoń – leśny rezerwat przyrody w województwie pomorskim, powiecie człuchowskim w gminie Przechlewo. Utworzony 1 stycznia 1984 roku o powierzchni 19,57 ha.Gmina Rzeczenica – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie człuchowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.

  Według danych z 2017 roku gminę zamieszkiwało 6378 osób.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Przechlewo ma obszar 243,88 km², w tym:

 • użytki rolne: 35%
 • użytki leśne: 52%
 • Gmina stanowi 15,49% powierzchni powiatu.

  Przechlewko (kaszb. Przechlewkò) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie człuchowskim, w gminie Przechlewo.Pawłówko (kaszb. Pawłòwkò) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie człuchowskim, w gminie Przechlewo. Wieś jest siedzibą sołectwa Pawłówko, w którego skład wchodzą również miejscowości Nowiny i Wandzin.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Tab. 1. Dane demograficzne z 31 grudnia 2017 roku:

  Miejscowości[ | edytuj kod]

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Przechlewo w 2014 roku.
 • Piramida wieku Gmina Przechlewo.png

  Ochrona przyrody[ | edytuj kod]

 • Rezerwat przyrody Jezioro Krasne
 • Rezerwat przyrody Osiedle Kormoranów
 • Rezerwat przyrody Przytoń
 • Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Człuchów, Koczała, Konarzyny, Lipnica, Rzeczenica

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Polska, Wskaźniki demograficzne - Eksplorator danych publicznych, google.pl wg GUS [dostęp 2010-09-14].
  2. Gmina Przechlewo, www.polskawliczbach.pl wg GUS [dostęp 2020-02-20].
  3. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset. regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  Dąbrowa Człuchowska (kaszb. Człëchòwskô Dãbrowa, niem. Damerau) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie człuchowskim, w gminie Przechlewo.Lisewo (kaszb. Lëséwò lub Człëchòwsczé Lëséwò) – wieś kaszubska – w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie człuchowskim, w gminie Przechlewo.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Nowa Wieś (kaszb. Nowô Wies, niem. Neuguth) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie człuchowskim, w gminie Przechlewo przy trasie linii kolejowej Miastko-Człuchów (obecnie zawieszonej). Wieś jest siedzibą sołectwa Nowa Wieś, w którego skład wchodzą również miejscowości Krasne, Jarzębnik i Miroszewo.
  Przechlewo (kaszb. Przechlewò lub też Przechlewë, niem. Prechlau) – wieś kaszubska położona w województwie pomorskim, w powiecie człuchowskim, w gminie Przechlewo przy trasie linii kolejowej Miastko-Człuchów (obecnie zawieszonej). Miejscowość słynąca głownie z rozwiniętej bazy turystycznej.
  Garbek (dawniej Nowy Dwór, kaszb. Nowi Dwór, niem. Neuhof) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie człuchowskim, w gminie Przechlewo. Obecna urzędowa nazwa miejscowości to nazwa sztuczna utworzona przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych.
  Gmina Lipnica (1934-54 gmina Lipnice) - gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Pakotulsko (kasz. Pôkòtulskò) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie człuchowskim, w gminie Przechlewo nad północnym brzegiem jeziora Szczytno Wielkie. Wieś jest siedzibą sołectwa Pakotulsko, w którego skład wchodzą również miejscowości Koprzywnica i Dolinka. W sąsiedztwie miejscowości znajduje się rezerwat Osiedle Kormoranów

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.