• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przełęcz Puchacza

  Przeczytaj także...
  Szklary – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka. W miejscowości znajduje się leśnictwo, ośrodek kolonijny oraz 1 gospodarstwo rolne.Trójmorski Wierch (pol. do 1946 roku Klepacz, czes. Klepáč, niem. Klappersteine) - szczyt w Masywie Śnieżnika w Sudetach Wschodnich o wysokości 1145 m n.p.m., leżący między Puchaczem a Jasieniem w granicznym grzbiecie, oddzielającym Polskę od Czech.
  Bór świerkowy (świerczyna) – las iglasty, w którym dominującym gatunkiem w drzewostanie jest świerk. Bory świerkowe występują przede wszystkim w górach w paśmie regla dolnego jak i regla górnego. Pozostałe bory świerkowe są głównie wynikiem sztucznego nasadzania.

  Przełęcz Puchacza - przełęcz górska 1106 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Wschodnich, w Masywie Śnieżnika.

  Przełęcz graniczna, położona w Sudetach Wschodnich, w południowo-zachodniej części Masywu Śnieżnika, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, na południowo-zachodnim rozrogu Śnieżnika, na północny wschód od wzniesienia Trójmorski Wierch i na południowy zachód od wzniesienia Goworek, około 10 km na północny wschód od Międzlesia.

  Sudety Wschodnie (332.6) (cz. Jesenická oblast, Východní Sudety, Východosudetská oblast, niem. Ostsudeten) - pasma górskie w południowo-zachodniej Polsce i północnej części Czech, wschodnia część Sudetów będąca częścią prowincji Masywu Czeskiego.Żelowice – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Kondratowice, w obrębie Wzgórz Niemczańskich.

  Przełęcz stanowi wyraźne siodło, o dość stromych zboczach i podejściach, wcinające się w metamorficzne skały, głównie w gnejsy śnieżnickie i łupki łyszczykowe, należące do metamorfiku Lądka i Śnieżnika. Przełęcz oddziela wzniesienie Puchacz (1190 m n.p.m.) od wzniesienia Goworek (1319 m n.p.m.). Na środku przełęczy znajduje się niewielki śródleśna polana, o powierzchni kilkudziesięciu m. Podejścia przełęczy poniżej 1000 m n.p.m. porasta las świerkowy regla dolnego z domieszką drzew liściastych, obszar powyżej przełęczy porasta las świerkowy regla górnego z borówkami: czernicą i brusznicą w runie. Na przełęczy znajduje się węzeł dróg leśnych i szlaków turystycznych. Przez przełęcz przechodzi granica państwowa między Polską a Czechami oraz dział wodny oddzielający zlewisko morza Bałtyckiego, od Morza Czarnego. Dział wodny przebiega południkowo i pokrywa się w obrębie przełęczy z przebiegiem granicy państwowej.

  Siodło – część rzędu końskiego stanowiąca siedzenie przeznaczone dla jeźdźca. Rusztowanie siodła to tzw. stelaż lub terlica, wykonany z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Jego pokrycie to część wykonana z wyściółki (najczęściej z plastikowej pianki, dawniej ze słomy lub filcu) i obciągnięta skórą lub sztucznym materiałem. Chroni ona kręgosłup konia przed urazami oraz umożliwia mu swobodę poruszania. Kształt i wyprofilowanie siodła wpływa na dosiad i sylwetkę jeźdźca. Siodła są wytwarzane w różnych rozmiarach oraz ciężarach, tak, aby pasowały do różnych rodzajów koni i jeźdźców.Szklary (niem. Gläsendorf) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Kamiennik.

  Ciekawostki[]

  Przełęcz nosi nazwę od wzniesienia Puchacz górującego nad przełęczą o 84 m po jej południowej stronie.

  Turystyka[]

  Przez przełęcz przechodzą piesze szlaki turystyczne:

 • szlak turystyczny zielony zielony - fragment szlaku prowadzący z Przełęczy Międzyleskiej przez Trójmorski Wierch na Śnieżnik .
 • szlak turystyczny żółty droga Szklary-Samborowice - Jagielno - Przeworno - Gromnik - Biały KościółŻelowiceOstra GóraNiemcza - Gilów - Piława Dolna - Góra Parkowa - Bielawa - Kalenica - Nowa Ruda - Sarny - Tłumaczów - Radków - Skalne Wrota - Pasterka - Karłów - Lisia Przełęcz - Białe Skały - Skalne Grzyby - Batorówek - Batorów - Skała Józefa - Duszniki-Zdrój - Schronisko PTTK „Pod Muflonem” - Szczytna - Zamek Leśna - Polanica-Zdrój - Przełęcz Sokołowska - Łomnicka Równia - Huta - Zalesie - Stara Bystrzyca - Bystrzyca Kłodzka - Pławnica - Szklary - Igliczna - Międzygórze - Jawor - Przełęcz Puchacza
 • Przełęcz Puchacza i Puchacz widok od strony czeskiej

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Krzysztof R. Mazurski, Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie, SUDETY Oficyna Wydawnicza Oddziału Wrocławskiego PTTK, Wrocław 1995, ISBN 83-85550-48-8
 • red. Marek Staffa, Słownik geografii turystycznej Sudetów, t. 16 Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie, Wydawnictwo PTTK "Kraj", Warszawa 1993, ISBN 83-7005-341-6
 • Masyw Śnieżnika – Stronie Śląskie, mapa w skali 1:30 000, Wydawnictwo Kartograficzne "Compass", Wrocław 2003, ISBN 83-89165-34-1
 • W.Brygier, T.Dudziak, Ziemia Kłodzka, Przewodnik dla prawdziwego turysty, Ofic. Wydaw. "Rewasz", Pruszków 2010, ISBN 978 83 89188 95 3
 • Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea L.), nazywana także borówką czerwoną – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Występuje w umiarkowanej i chłodnej strefie całej półkuli północnej. W Polsce jest pospolita zarówno na niżu, jak i w górach. W niektórych rejonach Polski znana jako gogodze.Piława Dolna (niem. Peilau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Dzierżoniów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Międzylesie (niem. Mittelwalde, dial. Mèttewaale, czes. Mezilesí, dawniej Středolesí) – miasto leżące na ziemi kłodzkiej, w woj. dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Międzylesie nad Nysą Kłodzką. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. wałbrzyskiego.
  Jagielno (niem. Deutsch Jägel) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Przeworno.
  Duszniki-Zdrój (niem. Bad Reinerz, czes. Dušníky) – miasto i gmina uzdrowiskowa w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Historycznie miejscowość znajdowała się w hrabstwie kłodzkim. Położone w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, oddzielającej Góry Orlickie od Gór Bystrzyckich.
  Zlewisko – obszar lądowy, z którego wszystkie wody powierzchniowe i podziemne spływają do jednego morza, oceanu bądź też innego zbiornika wodnego. Inaczej: zbiór dorzeczy.
  Nowa Ruda (niem. Neurode, dial. Noiroode, czes. Nová Ruda) – miasto i gmina leżące w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim.
  Batorówek – osada w Polsce obecnie osiedle wchodzące w skład Szczytnej, położony w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Szczytna.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.07 sek.