• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przęsocin

  Przeczytaj także...
  Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.Pomorzany (do 1945 niem. Pommerensdorf) – część miasta i osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta, położone w rejonie Zachód, nad Odrą.
  Kiernik – strumień długości około 1 km w zlewni Siedliczki. Jego źródło znajduje się na Wzgórzach Warszewskich w rejonie wsi Przęsocin (gmina Police).

  Przęsocin (do 1945 niem. Neuendorf) – wieś w Polsce położona na Płaskowzgórzu Przęsocińskim w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim w gminie Police przy granicy miasta Szczecin. Miejscowość jest usytuowana na Wzgórzach Warszewskich na skraju Puszczy Wkrzańskiej. W okolicy wsi płynie Przęsocińska Struga i Grzybnica.

  pl. Bolesława Chrobrego w Policach – główna część Starego Miasta w Policach. Znajduje się tu punkt początkowy szlaku Polickiego PTTK.Bukowo (do 1945 niem. Buchholz) – część miasta i osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta, położone w rejonie Północ, na południowo-wschodniej części Wzgórz Warszewskich.

  Historia[]

  Pomnik poległych w I wojnie światowej
  Lipy przy ul. Kościelnej
  Przystanek autobusowy Przęsocin Kościelna nż

  Przynależność polityczno-administracyjna[]

 • 1815 - 1866: Związek Niemiecki, Królestwo Prus, prowincja Pomorze
 • 1866 - 1871: Związek Północnoniemiecki, Królestwo Prus, prowincja Pomorze
 • 1871 - 1918: Cesarstwo Niemieckie, Królestwo Prus, prowincja Pomorze
 • 1919 - 1933: Rzesza Niemiecka (Republika Weimarska), kraj związkowy Prusy, prowincja Pomorze
 • 1933 - 1945: III Rzesza, prowincja Pomorze
 • 1945 - 1952: Rzeczpospolita Polska (Polska Ludowa), województwo szczecińskie
 • 1952 - 1975: Polska Rzeczpospolita Ludowa, województwo szczecińskie
 • 1975 - 1989: Polska Rzeczpospolita Ludowa, województwo szczecińskie
 • 1989 - 1998: Rzeczpospolita Polska, województwo szczecińskie
 • 1999 Rzeczpospolita Polska, województwo zachodniopomorskie, powiat policki, gmina Police
 • Zabytki[]

  W miejscu rozebranego drewnianego kościoła wzmiankowanego po raz pierwszy w 1286 roku, w roku 1493 wybudowano zachowany do dziś późnogotycki granitowy kościół rzymskokatolicki pw. NMP.

  Płaskowzgórze Przęsocińskie - część Wzgórz Warszewskich. Równinny i falisty teren przeważnie rolniczy z maksymalną wysokością do ok. 110 m n.p.m. opadający stromo ku Dolinie Dolnej Odry. Nazwa od centralnie położonej wsi Przęsocin (powiat policki), częściowo także w granicach Szczecina (osiedla Stołczyn, Skolwin i Bukowo).Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) – stowarzyszenie powstałe z połączenia w 1950 roku Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, grupujące turystów i krajoznawców. Towarzystwo stawia sobie za zadanie upowszechnianie na terenie Polski turystyki kwalifikowanej i krajoznawstwa.

  Przyroda, ochrona środowiska[]

  Wieś jest otoczona lasami Puszczy Wkrzańskiej i terenami rolniczymi.

  Występuje tu typowa dla regionu roślinność leśna i segetalna, np. buk zwyczajny, sosna zwyczajna, żarnowiec miotlasty, babka zwyczajna i babka lancetowata. W okolicy znajdują się obszary źródliskowe Przęsocińskiej Strugi, Grzybnicy, Przemszy i Kiernika. Wzdłuż ulic Centralnej i Kościelnej rosną stare lipy. Wśród fauny - m.in. bocian biały.

  III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).Stare Miasto - historyczna dzielnica miasta Police na Pomorzu Zachodnim. Główną częścią Starego Miasta jest Rynek z Placem Chrobrego. Średniowieczny układ ulic został częściowo zakłócony przez niepełną odbudowę po zniszczeniach w czasie II wojny światowej i nowe powojenne elementy zabudowy niebędące wiernymi kopiami stanu sprzed wojny.

  Turystyka[]

  Przez okolice Przęsocina prowadzi szlak turystyczny czerwony czerwony pieszy Szlak "Ścieżkami Dzików" a ulica Kościelna stanowi odcinek szlak turystyczny zielony szlaku "Przez Las Arkoński i Wzgórza Warszewskie".

  Komunikacja[]

  Drogi[]

  Ulica Szczecińska łącząca Police (ul. Asfaltowa) z osiedlem Bukowo w Szczecinie (Szosa Polska) stanowi główną arterię komunikacyjną wsi. Zachodnia część zabudowy jest skupiona wzdłuż czterech bocznych ulic - Centralnej, Kościelnej, Szkolnej i Wiejskiej.

  Kościół Wniebowzięcia NMP w Przęsocinie - świątynia należąca do parafii rzymskokatolickiej pw. św. Siostry Faustyny Kowalskiej Szczecin Bukowo, jest kościołem filialnym w Przęsocinie (ul. Kościelna).Cesarstwo Niemieckie, (niem.) Deutsches Kaiserreich lub Rzesza Niemiecka (niem.) Deutsches Reich – oficjalne określenie niemieckiego państwa narodowego założonego w 1871 roku przez polityka Ottona von Bismarcka. Po upadku określane także jako Druga Rzesza (Zweites Reich).

  Bezpieczeństwo na drodze[]

  Na ul. Szczecińskiej znajdują się dwa zakręty i przejścia dla pieszych. Drogę przecinają dwa piesze szlaki PTTK.

  SPPK Police[]

  Miejscowość ma połączenia komunikacyjne świadczone przez Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Kursują tu autobusy miejskich linii:

 • 101 do osiedla Jasienica w Policach przez Police - Mścięcino i Rynek Starego Miasta w Policach
 • 101 do Placu Rodła w Szczecinie przez osiedle Bukowo w Szczecinie
 • 107 do Nowe Miasto w Policach przez Police - Mścięcino i Stare Miasto w Policach
 • 107 do Placu Rodła w Szczecinie przez osiedle Bukowo w Szczecinie
 • 524 (nocna) do przystanku Pomorzany Dobrzyńska w Szczecinie przez osiedle Bukowo w Szczecinie i Plac Rodła w Szczecinie
 • 524 (nocna) do przystanku Police Zajezdnia przez Rynek Starego Miasta w Policach
 • Zobacz też[]

 • Wzgórza Warszewskie
 • Park Leśny Mścięcino
 • Wielkie Miasto Szczecin
 • Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Gotyk – styl w architekturze i innych dziedzinach sztuk plastycznych (rzeźbie, malarstwie i sztuce sepulkralnej), który powstał i rozwinął się w połowie XII wieku we Francji (Anglosasi uważają, że w Anglii) i swoim zasięgiem objął zachodniochrześcijańską Europę.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp.z o.o. (skrót SPPK) - przedsiębiorstwo zajmujące się prowadzeniem przewozów autobusowych (głównie w komunikacji miejskiej) w gminie Police oraz Szczecinie z siedzibą w Policach przy ul. Fabrycznej 21.
  Police (do 1945 niem. Pölitz) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, siedziba powiatu polickiego i gminy miejsko-wiejskiej Police, miasto satelickie Szczecina, położone nad Łarpią i Odrą-Domiążą na Równinie Wkrzańskiej. Port morski na lewym brzegu ujściowego odcinka Odry. Police otacza Puszcza Wkrzańska.
  Babka lancetowata, babka wąskolistna, języczki polne (Plantago lanceolata L.) – gatunek byliny należący do rodziny babkowatych (Plantaginaceae Juss.). Występuje w stanie dzikim w całej niemal Europie, w Afryce północnej oraz w Azji zachodniej aż do Himalajów i jej części środkowej. Jako gatunek zawleczony obecny jest w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, na Hawajach, w Australii i na Madagaskarze. Gatunek bardzo zmienny, przystosowuje się do różnych warunków, został rozwleczony na wszystkie kontynenty. W Polsce pospolity.
  Związek Niemiecki (niem. Deutscher Bund) – konfederacja państw niemieckich i wolnych miast, utworzona na kongresie wiedeńskim w 1815, służąca wspólnemu zorganizowaniu gospodarek tych państw. Związek upadł w 1866, w wyniku rywalizacji między Cesarstwem Austrii i Królestwem Prus (tzw. Deutscher Dualismus), działań wojennych, Wiosny Ludów oraz niemożności dojścia wielu państw-członków do porozumienia .
  Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.
  Związek Północnoniemiecki – związek państw utworzony przez Prusy w 1867, po wojnie austriacko-pruskiej i rozwiązaniu Związku Niemieckiego. Na początku był to związek wojskowy, a od 1 lipca 1867 państwo federalne.
  Prowincja Pomorze (niem. Provinz Pommern) – prowincja państwa pruskiego, a potem zjednoczonych w XIX w. Niemiec (do 1945 r.). Stolicą prowincji był Szczecin, a przejściowo w okresie 1808-1814 Stargard. W 1939 roku prowincja miała powierzchnię 38 401 km² i liczyła 2 405 021 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.