• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prymas w Komańczy

  Przeczytaj także...
  Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (MBP) – organ bezpieczeństwa wewnętrznego o statusie ministerialnym, zorganizowany w czasie budowy dyktatury komunistycznej w powojennej Polsce na polecenie i pod dyktando władz radzieckich. Obok tzw. Informacji Wojskowej, odpowiedzialne za masowe krwawe represje na obywatelach w okresie stalinizmu. W terenie Ministerstwo reprezentowały podległe mu Urzędy Bezpieczeństwa Publicznego, dlatego potocznie te instytucje były określane skrótem UB.Michał Klepacz (ur. 23 lipca 1893 w Warszawie, zm. 27 stycznia 1967 w Łodzi) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup diecezjalny łódzki w latach 1947–1967.
  Artur Barciś (ur. 12 sierpnia 1956 w Kokawie) – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, także reżyser.

  Prymas w Komańczyspektakl tewizyjny Sceny Faktu Teatru Telewizji z 2009 roku w reżyserii Pawła Woldana, opowiadające o pobycie kard. Stefana Wyszyńskiego w miejscu odosobnienia w klasztorze sióstr nazaretanek w Komańczy od 27 października 1955 do 26 października 1956.

  Autor scenariusza oparł się na wspomnieniach Marii Okońskiej − założycielki „Ósemek” (Zgromadzenia Dziewcząt), paulina o. Jerzego Tomzińskiego i siostry Stanisławy Nemeczek, jak również na Zapiskach więziennych kard. Stefana Wyszyńskiego. Wykorzystane też zostały dokumenty zgromadzone w Instytucie Prymasowskim oraz materiały operacyjne UB. Zdjęcia realizowano w Komańczy i na Jasnej Górze.

  Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego – modlitwa w formie ślubów złożonych Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski. Tekst został napisany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski w więzieniu w Komańczy.Władysław Gomułka, ps. Wiesław, Feliks Duniak, (ur. 6 lutego 1905 w Białobrzegach Franciszkańskich, zm. 1 września 1982 w Konstancinie) – polski polityk, działacz komunistyczny, I sekretarz KC PPR (1943-1948), I sekretarz KC PZPR (1956-1970), poseł na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm PRL II, III, IV i V kadencji.

  Fabuła[]

  W przedstawieniu Sceny Faktu ukazano okoliczności powstania Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. Prymas Tysiąclecia przebywał w Komańczy, gdzie mogli go już odwiedzać biskupi polscy, najbliżsi współpracownicy i rodzina. W dramacie pojawiają się osoby związane z przygotowaniami jasnogórskich uroczystości, które miały miejsce 26 sierpnia 1956. Powstały w Komańczy program duszpasterski miał za zadanie obronę Polaków przed postępującą akcją komunistów, polegającą na zniewoleniu i terrorze. Śluby stały się momentem przełomowym w dziejach PRL. Na scenie pojawiają się takie postacie polityki jak: Władysław Gomułka, Zenon Kliszko, Władysław Bieńkowski czy Julia Brystigerowa.

  Adam Bauman (ur. 10 czerwca 1957 w Warszawie) – polski lektor, aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, także scenarzysta. Mąż Agaty Gawrońskiej.Stefan Wyszyński (ur. 3 sierpnia 1901 w Zuzeli, zm. 28 maja 1981 w Warszawie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup diecezjalny lubelski w latach 1946–1948, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski w latach 1948–1981, kardynał prezbiter od 1953. Zwany Prymasem Tysiąclecia, sługa Boży Kościoła katolickiego.

  Obsada[]

 • Olgierd Łukaszewicz jako Prymas Stefan Kardynał Wyszyński
 • Magdalena Różczka jako Maria Okońska
 • Anna Cieślak jako Lilka Wantowska
 • Anna Grycewicz jako Janka Michalska
 • Dorota Pomykała jako Siostra Przełożona
 • Dominika Kluźniak jako Siostra Stanisława
 • Józef Fryźlewicz jako ojciec Prymasa Stanisław Wyszyński
 • Henryk Talar jako o. Alojzy Wrzalik OSPPE
 • Artur Barciś jako o. Jerzy Tomziński OSPPE
 • Jerzy Grałek jako o. Teofil Krauze OSPPE
 • Krzysztof Globisz jako bp Zygmunt Choromański
 • Marek Kępiński jako bp Michał Klepacz
 • Ewa Dałkowska jako Julia Brystiger
 • Paweł Nowisz jako Władysław Gomułka
 • Piotr Pilitowski jako Zenon Kliszko
 • Radosław Krzyżowski jako Władysław Bieńkowski
 • Adam Ferency jako pułkownik UB
 • Bartłomiej Topa jako porucznik UB
 • Adam Bauman jako funkcjonariusz UB I
 • Zdzisław Starczynowski jako funkcjonariusz UB II
 • Jan Monczka jako komendant
 • Michał Kula jako major UB
 • Robert Chodur jako ksiądz 1
 • Bogusław Faciejew jako ksiądz 2
 • Jacek Kremski jako zakonnik
 • Katarzyna Kremska jako zakonnica
 • Andrzej Ferenc jako lektor
 • Nagrody[]

  Spektakl Pawła Woldana został nagrodzony w Niepokalanowie w 2010 podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Katolickich i Multimediów, otrzymując II nagrodę w kategorii film fabularny.

  Julia Brystiger z domu Prajs, znana także jako Brystygier, Brystyger, Bristiger(owa), Brüstiger, Briestiger, ps. Luna, Krwawa Luna, Daria, Ksenia, Maria, ps. literacki Julia Prajs (ur. 25 listopada 1902 w Stryju, zm. 9 października 1975 w Warszawie) – funkcjonariuszka aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej, zbrodniarka stalinowska, pisarka.Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, potocznie paulini (łac. Ordo Sancti Pauli Primi Eremitae, stosowany skrót: OSPPE) – zakon założony w roku 1215 (tak podaje Annuario Pontificio) lub 1250 na Węgrzech przez bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia. Nazwa zakonu wywodzi się od św. Pawła z Teb, pierwszego uznanego przez Kościół katolicki pustelnika. 13 grudnia 1308 kardynał Gentilis, legat papieża Klemensa V, nadał zakonowi w imieniu Stolicy Apostolskiej regułę św. Augustyna, a rok później zatwierdził pierwsze zakonne konstytucje.

  Przypisy

  1. „Prymas w Komańczy” – 11 stycznia premiera Teatru Telewizji. www.ekai.pl, 2010-01-09. [dostęp 2011-05-26].
  2. Teatr TV. Prymas w Komańczy. www.filmpolski.pl. [dostęp 2011-05-26].
  3. Prymas w Komańczy. www.tvp.pl, 2009-10-16. [dostęp 2011-05-26].
  4. Teatr TV. "Prymas w Komańczy" na Scenie Faktu. www.e-teatr.pl, 2010-01-07. [dostęp 2011-05-26].

  Linki zewnętrzne[]

 • Prymas w Komańczy w bazie filmpolski.pl
 • Klasztor Nazaretanek w Komańczy funkcjonuje od maja 1928 roku. Powstał jako Dom Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu na terenie diecezji przemyskiej. Na początku 1927 r w wynajętym domu zamieszkało 5 sióstr, zajmując się głównie parafialnym kościołem i zakrystią. Drewniany dom z murowanym parterem w stylu szwajcarskim zaczęto budować na górskiej polanie przez budowniczych z Rymanowa w 1929, a poświęcono w 1931 r. Podczas okupacji w klasztorze kwaterowali Niemcy. Równolegle siostry zakonne ukrywały poszukiwanych kapłanów i osoby pochodzenia żydowskiego, pomagały w ucieczce za granicę i kontaktowały z kurierami.Instytut Prymasa Wyszyńskiego, dawniej (do końca 2005) Instytut Świecki Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła. Jeden z najbardziej znanych instytutów świeckich w Polsce. Założony w 1942 roku przez Marię Okońską i Stefana Wyszyńskiego późniejszego prymasa Polski. Charyzmatem instytutu jest maryjność eklezjalna. Instytut od początku swojej działalności jest związany z sanktuarium na Jasnej Górze, które uważa za najważniejsze miejsce swojego apostolstwa. Dziełem instytutu jest Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego powołany do zabezpieczenia i upowszechniania dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia oraz Dom Pamięci Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie. Instytut prowadzi także m.in. Sekretariat Misyjny Jeevodaya.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Piotr Pilitowski (ur. 22 marca 1966 w Krakowie) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (dyplom otrzymał w 1988 r. - Samobójca w reż. J. Jarockiego). Aktor Teatru Ludowego w Krakowie. Syn aktorki Marii Nowotarskiej i brat aktorki Agaty Pilitowskiej, które od lat zamieszkują w Kanadzie i tworzą teatr polski, w którym Piotr Pilitowski występował gościnnie. Jego żoną jest Dorota Berny, z którą ma córeczkę Marysię (ur. 30 października 2005). Z poprzednich związków ma on córkę Zofię (ur. 1987),a jego żona syna Szymona (ur. 1994). Jest perkusistą krakowskiego zespołu rockowego Kurtyna Siemiradzkiego.
  Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.
  Scena Faktu − cykl przedstawień telewizyjnych realizowanych przez Teatr Telewizji (Telewizja Polska) od 2006, których tematyka dotyczy historii Polski.
  Władysław Bieńkowski, pseudonim Kwiek, Nartowski (ur. 17 marca 1906 w Łodzi, zm. 15 kwietnia 1991 w Warszawie) – polski publicysta, socjolog, polityk, w latach 1956–1959 minister oświaty.
  Marek Kępiński (ur. 15 października 1937 w Warszawie) - polski aktor teatralny i filmowy. Absolwent PWST w Warszawie. Aktor Teatru Syrena w Warszawie.
  Ewa Dałkowska (ur. 10 kwietnia 1947 we Wrocławiu) – polska aktorka teatralna, radiowa i filmowa, od 2008 aktorka Nowego Teatru w Warszawie; dwukrotnie zdobyła główne nagrody na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych: nagrodę aktorską (1977) i nagrodę zespołową (1980).
  Bartłomiej Topa (ur. 26 maja 1967 roku w Nowym Targu) – polski aktor, producent filmowy. W roku 1991 ukończył studia na Wydziale Aktorskim w PWSFTViT w Łodzi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.