• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prva hrvatska nogometna liga

  Przeczytaj także...
  Chorwacki Związek Piłki Nożnej (chor. "Hrvatski nogometni savez" – HNS) ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Chorwacji, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem chorwackiej piłki nożnej, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą. Siedziba związku mieści się w stolicy kraju, Zagrzebiu.Klub piłkarski – klub sportowy, którego głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach piłkarskich, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób. Obecnie, kluby piłkarskie są najczęściej klubami jednosekcyjnymi (typowo piłkarskimi), choć mogą również stanowić jedną z sekcji klubu wielosekcyjnego (sekcję piłkarską). Systematyka klubów piłkarskich ze względu na status zrzeszonych w nim osób:
  Chorwacka Druga Liga Piłkarska (Druga hrvatska nogometna liga) - druga liga piłkarska w Chorwacji. Liga została utworzona w 1991 roku po rozwiązaniu Jugosłowiańskiej Drugiej Ligi. Obecnie działa pod przywództwem Chorwackiego Związku Piłki Nożnej.

  Chorwacka Pierwsza Liga Piłkarska (chor. Prva hrvatska nogometna liga albo w skrócie Prva HNL) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Chorwacji, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1991 roku i od samego początku zarządzana przez Chorwacki Związek Piłki Nożnej (HNS). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla 10 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Chorwacji, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do Drugiej HNL (II ligi chorwackiej).

  Mężczyzna – dojrzały płciowo męski osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.Puchar Chorwacji w piłce nożnej (chor. Hrvatski nogometni pokal) – coroczne rozgrywki piłkarskie w Chorwacji, w których mogą brać udział wszystkie zespoły zarejestrowane w Chorwackim Związku Piłki Nożnej.

  Historia[ | edytuj kod]

  Mistrzostwa Chorwacji w piłce nożnej rozgrywane są od 1912 roku. Od 1923 do 1991 chorwackie kluby uczestniczyły w mistrzostwach Jugosławii. Niejednokrotnie zmieniał się format rozgrywek. W 1991 roku po rozwiązaniu jugosłowiańskiej pierwszej ligi została założona Prva HNL. Pierwszy sezon startował w lutym 1992 i finiszował w czerwcu 1992. Potem rozgrywki toczone systemem jesień-wiosna.

  Mistrzostwa Chorwacji w piłce nożnej (chorw. Prvenstvo Hrvatske u nogometu) – rozgrywki piłkarskie, prowadzone cyklicznie – corocznie lub co sezonowo (na przełomie dwóch lat kalendarzowych) – mające na celu wyłonienie najlepszej męskiej drużyny w Chorwacji.Rozgrywki ligowe (system ligowy) – regularny cykl meczów w dyscyplinach drużynowych, prowadzony według modelu dwurundowego ("jesień-wiosna" lub "wiosna-jesień") "każdy z każdym – mecz i rewanż", w celu wyłonienia najlepszej drużyny w kraju, regionie itd. Organizacją i prowadzeniem rozgrywek ligowych zajmuje się, bądź specjalnie ku temu utworzony podmiot, działający w formie spółki akcyjnej (wówczas "Liga" jest autonomiczna i niezależna od federacji, która jednak jest jej udziałowcem), bądź też federacja sportowa danej dyscypliny sportu. W ogólniejszym znaczeniu terminem "liga" określa się często każdą zorganizowaną rywalizację z udziałem więcej niż dwóch uczestników – np. liga fryzjerska, szkolna liga czytelnicza itd.

  System rozgrywek[ | edytuj kod]

  Obecny format ligi zakładający brak podziału na grupy i 3 koła obowiązuje od sezonu 1993/94.

  Rozgrywki składają się z 36 kolejek spotkań rozgrywanych pomiędzy drużynami systemem kołowym. Każda para drużyn rozgrywa ze sobą cztery mecze – dwa w roli gospodarza, dwa jako goście. Od sezonu 2013/14 w lidze występuje 10 zespołów. W przeszłości liczba ta wynosiła od 12 do 22. Drużyna zwycięska za wygrany mecz otrzymuje 3 punkty (do sezonu 1993/94 2 punkty), 1 za remis oraz 0 za porażkę.

  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.NK Varaždin – klub piłkarski z Chorwacji, mający siedzibę w mieście Varaždin, grający w chorwackiej pierwszej lidze.

  Zajęcie pierwszego miejsca po ostatniej kolejce spotkań oznacza zdobycie tytułu Mistrzów Chorwacji w piłce nożnej. Mistrz Chorwacji kwalifikuje się do eliminacji Ligi Mistrzów UEFA. Druga oraz trzecia drużyna zdobywają możliwość gry w Lidze Europy UEFA. Również zwycięzca Pucharu Chorwacji startuje w eliminacjach do Ligi Europy lub, w przypadku, w którym zdobywca krajowego pucharu zajmie pierwsze miejsce w lidze – możliwość gry w eliminacjach do Ligi Europy otrzymuje również czwarta drużyna klasyfikacji końcowej. Zajęcie ostatniego miejsca wiąże się ze spadkiem drużyny do Drugiej HNL. Przedostatnia drużyna walczy w barażach play-off z drugą drużyną Drugiej HNL o utrzymanie w najwyższej lidze.

  Prva liga była najwyższą piłkarską klasą rozgrywkową w Królestwie Jugosławii (1918-1941) i socjalistycznej Jugosławii (1945-1991). Została rozwiązana w 1992 roku, gdy od Jugosławii odłączyły się Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Macedonia i Słowenia.Liga Europy UEFA (ang. UEFA Europa League, wym. /juːˈeɪ̯fə jʊˈɹoʊ̯pə ˈliːg/) – międzynarodowy klubowy turniej piłki nożnej, organizowany przez Unię Europejskich Federacji Piłkarskch, w którym biorą udział zespoły zajmujące czołowe lokaty w narodowych rozgrywkach najwyższego szczebla, z wyłączeniem drużyn biorących udział w Lidze Mistrzów. Utworzony został w 2009 roku jako kontynuacja Pucharu UEFA (ang. UEFA Cup, /juːˈeɪ̯fə ˈkʌp/; 1971–2009). Obecny sezon rozgrywek to Liga Europy UEFA (2019/2020).

  W przypadku zdobycia tej samej liczby punktów, klasyfikacja końcowa ustalana jest w oparciu o wynik dwumeczu pomiędzy drużynami, w następnej kolejności w przypadku remisu – różnicą bramek w pojedynku bezpośrednim, następnie ogólnym bilansem bramkowym osiągniętym w sezonie, większą liczbą bramek zdobytych oraz w ostateczności losowaniem.

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.System kołowy – sposób rozgrywania zawodów sportowych w dyscyplinach, w których rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach pomiędzy uczestnikami. W systemie kołowym każdy uczestnik gra kolejno ze wszystkimi przeciwnikami. Ten sposób rozgrywek nazywany jest również systemem każdy z każdym, w anglojęzycznej literaturze round-robin.

  Skład ligi w sezonie 2020/21[ | edytuj kod]

  Lista sezonów[ | edytuj kod]

  Statystyka[ | edytuj kod]

  Tabela medalowa[ | edytuj kod]

  Mistrzostwo Chorwacji zostało do tej pory zdobyte przez 4 różne drużyny.

  Stan na 31 maja 2019.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Croatia 1992 - RSSSF
  2. Do 14 lutego 2000 Dinamo Zagrzeb występowało pod nazwą Croatia Zagrzeb.
  3. Do 21 czerwca 2010 NK Varaždin występowało pod nazwą Varteks Varaždin.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona pierwszej ligi chorwackiej (chorw.)
 • 1. HNL, [w:] baza Soccerway (liga) [online] [dostęp 2021-01-02].
 • Tabele ligowe w bazie League321 (ang.)
 • Oficjalna strona HNS (chorw.)
 • Archiwum wyników meczów i tabel w bazie RSSSF (ang.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.975 sek.