• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pruślin

  Przeczytaj także...
  Bagatela - otoczony lasem Bagatela zespół pałacowo-parkowy w gminie Ostrów Wielkopolski w powiecie ostrowskim w województwie wielkopolskim.Paweł Bryliński (ur. 21 czerwca 1814 w Wieruszowie, zm. 18 kwietnia 1890 w Masanowie k. Ostrowa) – wielkopolski rzeźbiarz ludowy.
  Pleszew – miasto w województwie wielkopolskim, w Kaliskiem, na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Nerem, siedziba powiatu pleszewskiego i gminy Pleszew; muzeum (1983).

  Pruślin (niem. Pruschlin) - dzielnica Ostrowa Wielkopolskiego znajdująca się we wschodniej jego części, w sąsiedztwie Lasu Bagatela. Także nazwa osiedla administracyjnego Ostrowa (Osiedle V Pruślin). Liczy około 4 tysięcy mieszkańców.

  Osiedle administracyjne V - Pruślin

  Pruślin leży na stokach Wzgórz Wysockich. Jest to najwyżej położona część Ostrowa sięgająca 184 m n.p.m. Szczyt najwyższego wzniesienia to punkt widokowy na miasto. Znajduje się tam też wieża przekaźnikowa oraz elektrownia wiatrowa, a w niedalekim sąsiedztwie jedna z najnowocześniejszych w Europie rozdzielnia prądu z linii wysokiego napięcia.

  Elektrownia wiatrowa – elektrownia wytwarzająca energię elektryczną przy pomocy generatorów (turbin wiatrowych) napędzanych energią wiatru. Energia elektryczna uzyskana z energii wiatru jest uznawana za ekologicznie czystą, gdyż, pomijając nakłady energetyczne związane z wybudowaniem takiej elektrowni, wytworzenie energii nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa. Praca elektrowni wiatrowych powoduje jednak nietypowe i trudne do oceny oddziaływanie na środowisko.Jarocin – miasto w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu jarocińskiego i gminy Jarocin. Położone w Kaliskiem, na Wysoczyźnie Kaliskiej.


  Historia[]

  Wzmiankowany w 1401 roku jako wieś prywatna, rycerska. W 1779 roku przyłączony do parafii ostrowskiej. Od tego czasu jego dzieje są bezpośrednio związane z historią miasta.W 1936 roku liczył według mapy Wojskowego Instytutu Geograficznego 105 domów. Podczas okupacji miasta Niemcy wprowadzili nazwę okupacyjną niem. Preussendorf. Dawniej jeden z lokalnych ośrodków kultu św. Idziego. Pruślin przyłączono do Ostrowa w 1979 roku. Lata 90. XX wieku to okres intensywnej zabudowy domami jednorodzinnymi.

  Neorenesans – nurt w architekturze XIX-wiecznego historyzmu, nawiązujący formalnie do architektury renesansowej. W krajach Europy Środkowej nawiązywano przede wszystkim do tzw. renesansu północnego.Ostrzeszów – miasto w województwie wielkopolskim, w Kaliskiem, na ziemi wieluńskiej, na Wzgórzach Ostrzeszowskich, siedziba powiatu ostrzeszowskiego i gminy Ostrzeszów; muzeum (1996).

  Przyroda[]

 • Las Bagatela ze strzelnicą, autodromem, ścieżką rowerową
 • Zabytki[]

 • neorenesansowa kapliczka z rzeźbą Chrystusa - Ewa i Marcin Chmielewscy stwierdzili pochodzenie rzeźby z wcześniejszego krzyża autorstwa Pawła Brylińskiego
 • pozostałości starej zabudowy wiejskiej (dawna szkoła podstawowa)
 • Komunikacja[]

  Linie autobusowe: 2, 6, 11, 18, 21, 27, B

  Okupacja niemiecka w Polsce 1939–1945 – system policyjno-wojskowej administracji niemieckiej wprowadzony na terytorium państwowym Rzeczypospolitej Polskiej, zajętym w wyniku agresji zbrojnej przeciwko Polsce podjętej przez III Rzeszę w dniu 1 września 1939 oraz po podziale terytorium RP w wyniku niemiecko-sowieckiego układu o przyjaźni i granicy z dnia 28 września 1939 (będącego nawiązaniem do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939).Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.

  Szlaki turystyczne[]

  Przez Pruślin przebiega szlak turystyczny:

 • szlak turystyczny żółty pieszy: Jarocin - Pleszew - Gołuchów - Pruślin - Ostrzeszów
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Ostrów Wielkopolski (dawniej Ostrowo, Ostrów Kaliski, w latach 1919–1920 Ostrów, łac. Ostrovia, niem. Ostrowo) – miasto w województwie wielkopolskim(dawniej województwo kaliskie), na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Ołobokiem, siedziba powiatu ostrowskiego i gminy Ostrów Wielkopolski.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.