Prowincje Indonezji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa administracyjna Indonezji

Indonezja dzieli się na 34 prowincje (w tym trzy okręgi specjalne: Aceh, Dżakarta i Jogyakarta).

Borneo Zachodnie (indonez. Kalimantan Barat) - prowincja w Indonezji w zachodniej części wyspy Borneo. Powierzchnia 146760 km²; 4573 tys. mieszkańców (2005); stolica Pontianak. Dzieli się na 2 okręgi miejskie i 10 dystryktów.Podział administracyjny (podział terytorialny) – podział terytorium państwa na mniejsze obszary, którego celem jest m.in. usprawnienie realizacji zadań przez organy administracji publicznej.

Prowincje dzielą się na kabupateny (ang. regencies) i kota (ang. cities). Kabupateny dzielą się na kecamatany (ang. districts). Kecamatan obejmuje przeciętnie 20 wiosek administracyjnych, określanych jako desa lub kelurahan. W Sumatrze Zachodniej kecamatany dzielą się na większe niż desa jednostki zwane nagari.

Prowincje[ | edytuj kod]

Źródło: citypopulation.de

Jawa Środkowa (indonez. Jawa Tengah) − prowincja w Indonezji w centralnej części Jawy. Powierzchnia 32549 km²; 32513 tys. mieszkańców (2005); stolica Semarang.Celebes Środkowy (indonez. Sulawesi Tengah) - prowincja w Indonezji na wyspie Celebes. Powierzchnia 69726 km²; 2566 tys. mieszkańców (2006); stolica Palu.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Małe Wyspy Sundajskie Wschodnie (indonez. Nusa Tenggara Timur) – prowincja w Indonezji obejmująca wschodnią część archipelagu Małe Wyspy Sundajskie (granicę stanowi cieśnina Sape).
Borneo – wyspa w Azji Południowo-Wschodniej, jedna z Wielkich Wysp Sundajskich. Największa wyspa Archipelagu Malajskiego i Azji, trzecia pod względem wielkości na świecie po Grenlandii i Nowej Gwinei.
Okręg specjalny Dżakarta (indonez. Daerah Khusus Ibukota Jakarta) - okręg w Indonezji o statusie równym prowincji. Powierzchnia 661.42 km²; 8557 tys. mieszkańców (2006). Dzieli się na 5 okręgów miejskich i 1 dystrykt.
Małe Wyspy Sundajskie, Nusa Tenggara – archipelag stanowiący część Archipelagu Malajskiego. Położony jest w południowo-wschodniej Azji na wschód od wyspy Jawy.
Borneo Południowe (indonez. Kalimantan Selatan) - prowincja w Indonezji w południowej części wyspy Borneo. Powierzchnia 37660 km²; 3196 tys. mieszkańców (2005); stolica Banjarmasin. Najmniejsza i zarazem najgęściej zaludniona prowincja Kalimantanu. Dzieli się na 2 okręgi miejskie i 11 dystryktów.
Borneo Północne (ind. Kalimantan Utara) - prowincja w północnej Indonezji, leżąca na północy wyspy Borneo i okolicznych wysepkach (m.in. Tarakan), przy granicy z Malezją (stany Sabah i Sarawak). Siedzibą jest Tanjung Selor, choć największym miastem pozostaje Tarakan. Została wyodrębniona 25 października 2012 roku z części terenów Borneo Wschodniego. Dzieli się na 1 okręg miejski i 4 dystrykty. Powierzchnia w znacznej części zajęta jest przez góry i lasy tropikalne. Wśród różnych grup etnicznych zamieszkujących prowincję są Dajakowie i Bugisi.
Morze Południowochińskie, (chiń. 南海 Nán Hǎi, wietn. Biển Đông, indonez., malajskie Laut Tiongkong Selatan, khmerskie Samot Czen, ang. South China Sea) – morze przybrzeżne w zachodniej części Oceanu Spokojnego.

Reklama