• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prowincja francuska Kościoła Starokatolickiego Mariawitów

  Przeczytaj także...
  Kościół Starokatolicki Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej – kościół chrześcijański nurtu katolickiego prawnie działający na terenie Polski i Francji. Obecnie liczy około 30 tysięcy wyznawców, głównie na Mazowszu. Siedzibą władz Kościoła jest miasto Płock, gdzie rezyduje biskup naczelny ojciec Michał Maria Ludwik Jabłoński. Organem prasowym wspólnoty jest kwartalnik Mariawita.Tomasz Juliusz Otto Maria Czernohorski-Fehérváry, właśc. Tomasz Juliusz Czernohorski-Fehérváry, węg. Tamás Gyula Csernohorszky-Fehérváry (ur. 27 listopada 1917 w Arad, zm. 7 stycznia 1984 w Montrealu) – arcybiskup Kościoła Starokatolickiego na Węgrzech, założyciel Tradycyjnego Chrześcijańskiego Kościoła Katolickiego.
  Starokatolicyzm – nurt katolicyzmu, powstały w 1870 roku w wyniku sprzeciwu części Kościoła rzymskokatolickiego wobec ogłoszenia przez sobór watykański I dogmatu o nieomylności i prymacie papieża.
  Podział administracyjny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP

  Prowincja francuska (fr. Province de France de l'Eglise Vieille-Catholique Mariavite) – diecezja Kościoła Starokatolickiego Mariawitów we Francji ze stolicą w Paryżu. Jej ordynariuszem jest biskup mariawicki, Marie André Le Bec.

  Sukcesja apostolska – w katolicyzmie, prawosławiu, starokatolicyzmie, anglikanizmie i niektórych kościołach protestanckich tradycji luterańskiej: legitymizacja władzy biskupiej poprzez przekazywanie jej w hierarchii kościelnej od apostołów.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Diecezja obejmuje swoim zasięgiem europejskie terytorium Republiki Francuskiej.

  Historia[]

  Mariawityzm pojawił się we Francji po I wojnie światowej za sprawą działalności księdza starokatolickiego z Nantes, Paula Marii Marca Fatôme, który w 1938 przyjął sakrę biskupią w Kościele Katolickim Mariawitów.

  W latach 50. XX wieku Kościół Katolicki Mariawitów we Francji utracił łączność z macierzystym Kościołem w Polsce. Od tego czasu mariawici francuscy rozwijali swoją misję niezależnie, a opiekowali się nimi biskupi posiadający sukcesję apostolską z linii święceń Paula Fatôme.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Nantes (bret. Naoned) – miasto w zachodniej Francji, port nad Loarą (w regionie Kraj Loary, w departamencie Loara Atlantycka), historyczna stolica Bretanii.

  W latach 60. XX wieku do Francji przybył węgierski biskup należący do Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów, Tomasz Czernohorski-Fehérváry, który zorganizował hierarchię duchowną Apostolskiego Kościoła Katolickiego Paryża i Tours.

  W latach osiemdziesiątych XX wieku Apostolski Kościół Katolicki Paryża i Tours podjął dialog z Kościołem Starokatolickim Mariawitów. W 1989 dwaj francuscy biskupi André Le Bec i Gérard Grateau zawarli interkomunię z Kościołem Starokatolickim Mariawitów w Polsce. W 1992 biskup Grateau zerwał unię z mariawitami polskimi. Biskup Le Bec natomiast kontynuował współpracę, która zaowocowała utworzeniem 18 lutego 1992 prowincji francuskiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

  Sakra − święcenia duchowne w kościołach chrześcijańskich, najczęściej dotyczy święceń biskupich. Niegdyś sakrę nadawano nowo wybranym królom, w formie namaszczenia na stanowisko.Paul Marie Marc Fatôme, właśc. Paul Victor Fatôme (ur. 31 grudnia 1873 w Cherbourgu, zm. 28 sierpnia 1951 w Nantes) – biskup Kościoła Katolickiego Mariawitów.

  Charakterystyka[]

  Liturgia mszy świętej w prowincji francuskiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów odprawiana jest w języku francuskim z elementami śpiewanymi po łacinie. Liturgia francuskich mariawitów nawiązuje do posoborowej liturgii rzymskokatolickiej i różni się od tej praktykowanej w Kościele Starokatolickim Mariawitów w Polsce.

  Liturgia (gr. λειτουργια – działanie na rzecz ludu) – w starożytnej Grecji działania konkretnej osoby lub społeczności na rzecz obywateli, obecnie – publiczna forma kultu religijnego, dotycząca całokształtu zrytualizowanych, zbiorowych i ściśle określonych czynności sakralnych, ustalonych przez kapłanów danej religii.I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

  We Francji żyje nieco ponad 5000 mariawitów. W prowincji służy jeden biskup, dwóch kapłanów i siostra zakonna.

  Parafie[]

 • Parafia katedralna Najświętszej Maryi Panny w Paryżu – proboszcz: kapłan Maria Antoni Piekut
 • kaplica Najświętszej Maryi Panny w Paryżu
 • Oratorium Ojca Pio w Paryżu
 • Parafia w Tulonie – proboszcz: biskup Marie André Le Bec
 • Dane adresowe[]

 • Église Sainte Marie
 • 47, rue de l'Echiquier
  75 010 Paris
 • Przypisy

  1. Bernard Vignot: Nouvelle eglise mariavite (fr.). Mouvements Religieux. [dostęp 11 maja 2009].

  Linki zewnętrzne[]

 • Kościół Starokatolicki Mariawitów we Francji (fr)
 • Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP (pl)
 • Informacje o parafii mariawickiej w Paryżu (fr)
 • Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Biskupi Kościoła Starokatolickiego Mariawitów – kapłani katoliccy posiadający święcenia biskupie i sprawujący posługę w Kościele Starokatolickim Mariawitów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zgromadzenie Sióstr Mariawitek Nieustającej Adoracji Ubłagania, Mariawitki - żeńskie zgromadzenie zakonne Kościoła Starokatolickiego Mariawitów założone pod nazwą Zgromadzenia Sióstr Ubogich św. Klary przez Feliksę Marię Franciszkę Kozłowską w 1887.
  Kościół Katolicki Mariawitów we Francji (fr. Église Catholique de Mariavites) – niewielka wspólnota mariawicka we Francji.
  Kościół Katolicki Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej – chrześcijański kościół starokatolicki nurtu i tradycji mariawickiej, prawnie działający na terenie Polski. Siedzibą władz Kościoła jest miejscowość Felicjanów w powiecie płockim. Zwierzchnikiem Kościoła jest siostra biskupka Damiana Maria Beatrycze Szulgowicz. Kościół liczy obecnie około 2 tysięcy wyznawców i 11 duchownych. Posiada 19 placówek, w tym 1 czynny kościół i 17 kaplic.
  Ordynariusz – w Kościele katolickim są to wszyscy wyżsi przełożeni - oprócz biskupa rzymskiego, także biskupi diecezjalni oraz inni, którzy - choćby tylko czasowo - są przełożonymi Kościoła partykularnego lub wspólnoty do niego przyrównanej, jak również ci, którzy w nich posiadają ogólną wykonawczą władzę zwyczajną, mianowicie wikariusze generalni i wikariusz biskupi, a także - dla własnych członków - wyżsi przełożeni kleryckich instytutów zakonnych na prawie papieskim i kleryckich stowarzyszeń życia apostolskiego na prawie papieskim, którzy posiadają przynajmniej zwyczajną władzę wykonawczą.
  Mariawityzm – grupa wyznań chrześcijańskich powstała w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, oparta na objawieniu Miłosierdzia Bożego, którego miała dostąpić polska zakonnica Feliksa Kozłowska, która po objawieniach w 1893 podjęła misję uzdrowienia polskiego duchowieństwa. Wspólnota mariawicka działała początkowo w ramach Kościoła rzymskokatolickiego zachowując jego zwyczaje i praktyki pobożnościowe, jednak w 1906, po ekskomunice nałożonej przez papieża Piusa X na założycielkę i księdza Jana Kowalskiego, została z niego wyłączona.
  Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.
  Arsène Jean Marie André Le Bec (ur. 27 września 1943 w Quimper) – biskup prowincji i diecezji francuskiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny i duszpasterz Oratorium Ojca Pio w Paryżu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.