• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prowincja Wientian

  Przeczytaj także...
  Vang Vieng (lao. ວັງວຽງ) – miasto i dystrykt w środkowym Laosie, w prowincji Wientian, położone nad rzeką Nam Song. Miejscowość jest popularnym ośrodkiem turystycznym.Język laotański (ພາສາລາວ phaasaa laao) - język z grupy języków tajskich z rodziny taj-kadajskiej, używany przez ok. 5 mln Laotańczyków, blisko spokrewniony z językiem tajskim. Posiada status języka urzędowego w Laosie.
  Wientian (lao. ວຽງຈັນ) – prefektura w Laosie, znajdująca się w północno-zachodniej części kraju. Graniczy z Tajlandią.

  Wientian (Viangchan, laot. ວຽງຈັນ) – prowincja Laosu, znajdująca się w północno-zachodniej części kraju. Graniczy z Tajlandią. Stolicą prowincji jest miasto Muang Phôn-Hông.

  Prowincja powstała w 1989 r. z podziału na dwie części prefektury Wientian.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Prowincja Wientian dzieli się na dwanaście dystryktów:

  Laos (Lao, Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna – Sathalanalat Paxathipatai Paxaxôn Lao) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Indochińskim. Stolica Wientian (180 tys. mieszkańców), główna rzeka Mekong. Na północy Laos graniczy z Mjanmą i Chinami, na wschodzie z Wietnamem, na południu z Kambodżą, a na zachodzie z Tajlandią.Tajlandia, Królestwo Tajlandii – państwo w południowo-wschodniej Azji, graniczące z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Mjanmą. Tajlandia była niegdyś nazywana Syjamem, gdyż była to jej oficjalna nazwa do 11 maja 1949. Międzynarodowe określenie "Thai" (ไทย) znaczy po tajsku wolny.
  1. Feuang
  2. Hinhurp
  3. Hom
  4. Kasy
  5. Keo Oudom
  6. Mad
  7. Phonhong
  8. Thoulakhom
  9. Vangvieng
  10. Viengkham
  11. Xaisomboun
  12. Xanakharm.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.611 sek.