• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prowincja Nowy Jork

  Przeczytaj także...
  Dutchess – hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork w USA. Populacja wynosi 280 150 mieszkańców (stan według spisu z 2000 r.).Irokezi (nazwa własna: Haudenosaunee) – liga plemion (Mohawków, Oneidów, Onandagów, Kajugów i Seneków, a od września 1722 także Tuskarorów) Indian Ameryki Północnej zamieszkujących tereny na wschód od Wielkich Jezior i na południe od Rzeki św. Wawrzyńca, czyli północną część stanów Nowy Jork, Pensylwanii i Maine, niemal cały stan Vermont oraz południowe obszary kanadyjskich prowincji Quebec i Ontario.
  Westchester – hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork w USA. Populacja wynosi 923 459 mieszkańców (stan według spisu z 2000 r.).

  Prowincja Nowy Jork (ang. Province of New York) była brytyjską kolonią, która istniała w czasach przed wojną o niepodległość, mniej więcej na obszarze obecnego stanu Nowy Jork. Ponadto prowincja obejmowała swym terytorium dzisiejsze stany: New Jersey i Vermont, a także część Massachusetts oraz Maine. Nazwa prowincji została nadana, gdy Brytyjczycy zdobyli kolonię na Holendrach w 1664 na cześć brata króla Karola II, Jamesa, księcia Yorku.

  Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.

  Historia[]

  Prowincja została utworzona z części dawnego terytorium Nowej Holandii po tym jak w 1664 roku siły brytyjskie zajęły Nowy Amsterdam. Wprowadzono na zdobytych terenach brytyjski ład, stworzono zarządy hrabstw i Zgromadzenie Prowincji (ang. Provincial Assembly). Kontynuowali jednak holenderską politykę osiedlania w koloniach przedstawicieli sekt chrześcijańskich (w tym także założycieli New Rochelle). Brytyjczycy zajęli także miejsce Holendrów w sojuszu z Irokezami przeciwko Nowej Francji. Alians ten przyniósł sukces w wojnie o kolonie amerykańskie, w której pod dowództwem Williama Johnsona, podbito Kanadę.

  Kingston – miasto (city), ośrodek administracyjny hrabstwa Ulster, w południowo-wschodniej części stanu Nowy Jork, w Stanach Zjednoczonych, położone na zachodnim brzegu rzeki Hudson, nad ujściem rzeki Rondout Creek. W 2013 roku miasto liczyło 23 731 mieszkańców.Staten Island – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Richmond. Staten Island mieści się na wyspie o tej samej nazwie, leżącej w cieśninie będącej wejściem do Zatoki Nowojorskiej. Jako okręg funkcjonuje od 1898, gdy doszło do reorganizacji Nowego Jorku jako miasta (m.in. włączono wtedy Brooklyn w granice metropolii). Do 1975 okręg znany był jako Richmond.

  W 1776 roku Zgromadzenie Prowincji odmówiło przyłączenia się do rewolucji amerykańskiej. Zbuntowani mieszkańcy prowincji powołali Kongres Prowincji w Kingston. W 1777 roku ogłosili deklarację niepodległości stanu Nowy Jork i jako podstawę ustroju nowego państwa ogłosili Konstytucję Nowego Jorku, zastępując „nadanie kolonialne” (ang. Colonial Charter). Oznaczało to jednocześnie przystąpienie wraz z pozostałymi 12 koloniami do wojny o niepodległość. W 1788 roku stan Nowy Jork ratyfikował Konstytucję Stanów Zjednoczonych i jednocześnie przystąpił do nich.

  Albany – hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork w USA. Populacja wynosi 294 565 mieszkańców (stan według spisu z 2000 r.).Nowa Holandia, niekiedy zwana także Nowe Niderlandy – kolonia holenderska założona w Ameryce Północnej u ujścia Rzeki Hudsona w 1614 i istniejąca do 1664 roku.

  Nadanie kolonialne[]

  Dokument regulujący ustrój Prowincji Nowy Jork dzielił ją na 12 hrabstw:

 • hrabstwo Albany - północna i zachodnia część obecnego stanu. Formalnie także tereny stanu Vermont (wówczas zbuntowana i uznająca jedynie tzw. New Hampshire Grants). Wschodnią granicą był Atlantyk.
 • hrabstwo Cornwall - obecnie jest to terytorium Maine. Przekazane Kolonii Massachusetts w 1692.
 • hrabstwo Dukes - wyspy: Elizabeth, Martha's Vineyard, Nuntacket na wschód od Long Island. Przekazane kolonii Massachusetts w 1691 r.
 • hrabstwo Dutchess - obecnie hrabstwa Dutchess i Putnam.
 • hrabstwo Kings - obecnie hrabstwo Kings i Brooklyn.
 • hrabstwo New York - obecnie hrabstwo New York i Manhattan.
 • hrabstwo Orange - obecnie hrabstwa Orange i Rockland.
 • hrabstwo Queens - obecnie hrabstwa Queens i Nassau.
 • hrabstwo Richmond - obecnie hrabstwo Richmond i wyspa Staten.
 • hrabstwo Suffolk - obecnie Suffolk County.
 • hrabstwo Ulster - obecnie hrabstwa Ulster i Sullivan, część dawnego terytorium należy obecnie do hrabstw Delaware i Greene.
 • hrabstwo Westchester - obecnie hrabstwa Bronx i Westchester.
 • Gubernatorzy Prowincji Nowy Jork[]


  Orange – hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork w USA. Populacja wynosi 341 367 mieszkańców (stan według spisu z 2000 r.).Wojna o kolonie amerykańskie (ang. French and Indian War, fr. Guerre de la Conquête) – ostatnie, rozstrzygające starcie konfliktu pomiędzy Wielką Brytanią i Królestwem Francji o dominację w Ameryce Północnej, które rozpoczęło się w roku 1754. Wojna ta, jak nazwano szereg potyczek i bitew toczonych niewielkimi siłami na nie podbitych jeszcze obszarach północnego zachodu kontynentu, była jedną z pośrednich przyczyn, a zarazem częścią szerszego konfliktu międzynarodowego toczonego głównie w Europie, a zwanego wojną siedmioletnią. Konflikt zakończył się zawarciem pomyślnego dla Anglików pokoju paryskiego w 1763 roku, ale jednocześnie stał się fundamentem dla separatystycznego (a wkrótce niepodległościowego) ruchu mieszkańców kolonii angielskich, którzy już wtedy zaczynali nazywać sami siebie Amerykanami.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Poniższa lista przedstawia brytyjskie kolonie, protektoraty, dominia oraz pozostałe terytoria zależne imperium brytyjskiego.
  Trzynaście kolonii – kolonie brytyjskie w Ameryce Północnej, które w roku 1775 zbuntowały się przeciwko królowi Jerzemu III. Wówczas podzielone na cztery podstawowe regiony:
  Queens – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o tej samej nazwie.
  Hrabstwo – tym mianem określa się jednostkę podziału administracyjnego, najczęściej odpowiadającą polskiemu powiatowi. Podział terytorialny na hrabstwa przetrwał do dziś w krajach anglosaskich (ang. shire); m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech (komitat – węg. megye).
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, inaczej zwana rewolucją amerykańską – konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Wielkiej Brytanii a jego trzynastoma koloniami w Ameryce Północnej w latach 1775-1783.
  Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki (ang. Constitution of the United States of America), najwyższe prawo obowiązujące w Stanach Zjednoczonych, podstawa systemu prawnego i ustroju politycznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.