• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prowincja New Hampshire

  Przeczytaj także...
  Imperium brytyjskie – imperium kolonialne obejmujące dominia, kolonie, protektoraty, terytoria mandatowe i inne terytoria zależne należące do Wielkiej Brytanii lub przez nią zarządzane. Rozwinęło się z kolonii i placówek handlowych zakładanych przez Anglię pomiędzy końcem XVI a początkiem XVIII wieku. U szczytu swojej potęgi było największym imperium w historii świata i przez ponad stulecie było jedynym supermocarstwem. W 1925 roku imperium brytyjskie zamieszkiwało około 478 milionów ludzi, co stanowiło jedną czwartą ówczesnej ludności świata. Liczyło około 35,8 mln km² powierzchni, tj. prawie jedną czwartą powierzchni lądowej Ziemi. W rezultacie jego dziedzictwo polityczne, prawne i kulturowe, podobnie jak język angielski, rozprzestrzeniło się w wielu częściach świata. U szczytu swojej potęgi było często określane jako „imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce”, gdyż dzięki jego rozległości zawsze istniało takie terytorium do niego należące, gdzie trwał dzień.Portsmouth – miasto w USA, w stanie New Hampshire w hrabstwie Rockingham, port przy ujściu rzeki Pisctaqua do Oceanu Atlantyckiego. 5 września 1905 roku w tym mieście podpisano traktat pokojowy kończący wojnę rosyjsko-japońską.
  The Green Mountain Boys (Chłopcy z Zielonych Wzgórz) – historyczna nazwa milicji obywatelskiej Republiki Vermont. Dziś używana jest jako nazwa nieoficjalna dla Gwardii Narodowej stanu Vermont, na którą składają się siły lądowe i powietrzne. Stan Vermont nosi przydomek Green Mountain State.

  Prowincja New Hampshire – jednostka organizacyjna kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej, której formalne powstanie datuje się na rok 1680. Kolonia New Hampshire odpowiadała terytorialnie dzisiejszemu stanowi New Hampshire.

  Pierwsi osadnicy[]

  Utworzenie przyszłej prowincji i stanu New Hampshire wiąże się z nadaniem, przez Radę Nowej Anglii, ziemi dla kapitana Johna Masona i sir Ferdinando Gorgesa w roku 1623. Pierwsza osada jaką założono było Pannaway Plantation w Odiorne's Point niedaleko Portsmouth. Tereny zasiedlane przez osadników brytyjskich zamieszkiwane były przez plemię Indian Algonkinów.

  Dover – miasto w Anglii, w hrabstwie Kent, brytyjski port nad kanałem La Manche. Punkt Anglii najbliższy Francji – jest oddalony od francuskiego portu Calais o 34 kilometry, dlatego też Dover nazywane jest Bramą Anglii.Nowa Anglia (ang. New England) – region Stanów Zjednoczonych, ulokowany na północnym wschodzie kraju, kolebka kultury USA. Nowa Anglia składa się z 6 stanów: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut.

  Osadnicy z Pannaway przenieśli się później w rejony Portsmouth a swoją nową osadę nazwali Strawberry Banke. W Dover Neck powstała kolejna plantacja, Cocheco.

  Na terenach nadanych Masonowi i Gorgesowi powstały niewielkie osady: Little Harbor, Dover, Portsmouth and Exeter, które John Mason polecił założyć Davidowi Thomsonowi (Thompsonowi), Edwardowi Hiltonowi i Thomasowi Hiltonowi w celu stworzenia kolonii rybackich. Założyli oni Dover i Little Harbor. Osada Exeter została założona w 1638 przez Johna Wheelwrighta, który był członkiem purytańskiej wspólnoty prowadzonej przez wypędzoną z Bostonu purytankę Ann Hutchinson. Miasta te w 1639 podpisały wspólnie akt poddania się władzy kolonii Massachusetts.

  Trzynaście kolonii – kolonie brytyjskie w Ameryce Północnej, które w roku 1775 zbuntowały się przeciwko królowi Jerzemu III. Wówczas podzielone na cztery podstawowe regiony:Hampshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowej Anglii, w regionie South East England, położone nad kanałem La Manche i cieśniną Solent.

  Tereny te zostały rozdzielone w 1629 roku i na południu Gorges utworzył Maine (po jego śmierci w 1667 roku prawa do tej ziemi kupiła Prowincja Zatoki Massachusetts).

  W 1631 roku kapitan Thomas Wiggin był gubernatorem Górnej Plantacji New Hampshire, która obejmowała tereny Dover, Durham i Stratham, które później uzyskały status królewskiej prowincji.

  Przez większość swojej historii kolonia miała wspólnego gubernatora z kolonią Massachusetts (ang. Massachusetts Bay Colony) z siedzibą w Bostonie.

  Milicja – rodzaj oddziałów, zazwyczaj ochotniczych, których członkowie posiadają wyszkolenie wojskowe i wyposażeni są w broń palną, stanowiących jednostki pomocnicze lub rezerwowe dla regularnej armii lub partyzantki. Mogą być używane w stanie wyższej konieczności (klęski żywiołowe, zagrożenie wewnętrzne lub zewnętrzne itp.).Prowincja Nowy Jork (hol. Provincie Nieuw-Nederland lub Provincie New York) była brytyjską kolonią, która istniała w czasach przed wojna o niepodległość - mniej więcej - na obszarze obecnego stanu Nowy Jork. Ponadto prowincja obejmowała swym terytorium dzisiejsze stany: New Jersey i Vermont a także część Massachusetts oraz Maine. Nazwa prowincji została nadana gdy Brytyjczycy zdobyli kolonię na Holendrach w 1664 na cześć brata króla Karola II, Jamesa, księcia Yorku.

  Ustanowienie prowincji[]

  Z dniem 1 stycznia 1680 roku New Hampshire zostało wydzielone z kolonii Massachusetts wraz z odrębnym stanowiskiem gubernatora dla tej prowincji, stało się kolonia koronną. Ponowne przyłączenie nastąpiło 8 lat później aby ponownie na stałe rozdzielić obie prowincje w 1691 roku. Statut określał kolonię jako królewską Prowincję New Hampshire (nazwa pochodzi od hrabstwa Hampshire w południowej Anglii). Mimo rozdzielności terytorialnej, kolonia nie posiadała własnego gubernatora do 1741 roku.

  Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, inaczej zwana rewolucją amerykańską – konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Wielkiej Brytanii a jego trzynastoma koloniami w Ameryce Północnej w latach 1775-1783.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  New Hampshire Grants[]

  Granice między poszczególnymi koloniami brytyjskimi w Ameryce Północnej były płynne i niejednoznaczne. Prowadziło to do konfliktów, które musiały rozstrzygać sądy królewskie. Jedną z takich spraw były tzw. New Hampshire Grants. W latach 1749–1764 władze Prowincji New Hampshire w osobie gubernatora Benninga Wentwortha wydały w sumie 135 aktów (znanych jako New Hampshire Grants lub Benning Wentworth Grants) nadających ziemię osadnikom na terenach dzisiejszego Vermontu. Prawa do tej ziemi rościła sobie również Prowincja Nowy Jork. Tereny te decyzją sądu przyznane zostały Nowemu Jorkowi.

  Algonkinowie (ang. Algonquin, Algonquian, Algonkin) także ludy algonkińskie – nazwa zbiorowa plemion Indian Ameryki Północnej, żyjących w przeszłości na dużych obszarach kontynentu. Obecnie w większości rozproszeni po Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

  Sąd przyznał te tereny prowincji Nowy Jork, jednak osadnicy zamieszkujący te ziemie wywalczyli sobie niezależność i na terenach New Hampshire Grants powstała Republika Vermontu a później stan Vermont. Praw osadników z New Hampshire broniła powstała około 1765 roku milicja, Green Mountain Boys.

  New Hampshire było jedną z 13 kolonii, które przyłączyły się do rewolty przeciwko Brytyjczykom i brały udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

  Przypisy

  1. Michał J. Rozbicki: Narodziny narodu. Historia Stanów Zjednoczonych do 1861 roku. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Interim, 1991, s. 140–141.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.176 sek.