• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prowincja Liège

  Przeczytaj także...
  Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  Luksemburg (Luksemburgia) – prowincja w południowo-wschodniej Belgii, w Walonii. Jej stolicą jest Arlon. Większość jej obszaru to górzysty teren Ardenów.

  Liège – prowincja we wschodniej Belgii, w Walonii. Jej stolica to miasto Liège.

  Graniczy z Holandią, Niemcami, Luksemburgiem oraz prowincjami: Luksemburg, Namur, Brabancja Walońska, Brabancja Flamandzka oraz Limburgia. Zajmuje powierzchnię 3844 km² , a zamieszkuje ją 1 034 024 mieszkańców (2005).

  Prowincja Liège dzieli się na 4 dystrykty (Huy, Liège, Verviers i Waremme) oraz 84 gminy.

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Limburgia – prowincja w północno-wschodniej Belgii, we Flandrii. Położona jest na lewym brzegu Mozy. Jej stolica to Hasselt.

  Linki zewnętrzne[]

  Oficjalna strona (w języku francuskim)
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dystrykt (od łac. districtus) to nazwa jednostki administracyjnej, a także okręgu sądowego, wyborczego lub innego, stosowana współcześnie lub dawniej w wielu państwach. Dystrykty mogą być zarówno jednostkami administracyjnymi najwyższego rzędu (np. w Izraelu, Luksemburgu, czy na Cyprze), jak i niższych rzędów (np. w RPA, czy Indii).
  Waremme - gmina Walonii znajduje się w prowincji Liège, w Belgii. Miasto położone jest nad rzeką Geer. Gospodarka opiera się na uprawie zbóż i buraków cukrowych, oraz na przemyśle spożywczym. Gmina Waremme obejmuje następujące miejscowości: Bettencourt, Bleret, Bovenistier, Grand-Ache, Lantermange i Oleye.
  Region Waloński (fr. Région wallonne, niem. Wallonische Region) – francuskojęzyczny region w południowej części Belgii, stanowiący jeden z trzech regionów federalnych tego kraju, zwyczajowo zwany Walonią. Jego stolicą jest Namur.
  Liège (nid. Luik, niem. Lüttich, wal. Lidje, łac. Leodium) – miasto we wschodniej Belgii, nad Mozą, w pobliżu granicy z Holandią i Niemcami. Największy ośrodek francuskiego obszaru językowego w Belgii. Stolica prowincji o tej samej nazwie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.