• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prowincja Champasak

  Przeczytaj także...
  Preăh Vĭhéar – prowincja w północnej Kambodży, trzecia pod względem wielkości w kraju. W 1998 roku zamieszkana przez 119 261 osób. Dziesięć lat później miała ponad 171 tysięcy mieszkańców.Język laotański (ພາສາລາວ phaasaa laao) - język z grupy języków tajskich z rodziny taj-kadajskiej, używany przez ok. 5 mln Laotańczyków, blisko spokrewniony z językiem tajskim. Posiada status języka urzędowego w Laosie.
  Saravane (lao. ສາລະວັນ) – prowincja Laosu, znajdująca się w południowej części kraju. Graniczy z Tajlandią i Wietnamem.

  Champasak (laot. ຈໍາປາສັກ) – prowincja Laosu, znajdująca się w południowej części kraju. Graniczy bezpośrednio z Tajlandią i Kambodżą.

  Przez całą prowincję przepływa rzeka Mekong. Mieszczą się tu również ruiny świątyni z czasów Angkoru – Wat Phu.

  Prowincja graniczy od północy z prowincją Saravane, od wschodu z prowincja Xékong i Attapu. Od południa graniczy z Kambodżą (prowincjami Stoeng Treng i Preah Vihear). Zachodnia część prowincji graniczy z Tajlandią (prowincja Ubon Ratchathani).

  Angkor – współczesna nazwa stosowana do państwa Khmerów istniejącego w okresie od 802 do 1432 roku, nazywanego również Imperium Angkoru lub Khmerskim. Nazwa Angkor pochodzi od sanskryckiego słowa nagara - miasto (nagara>nokor>angkor).Laos (Lao, Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna – Sathalanalat Paxathipatai Paxaxôn Lao) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Indochińskim. Stolica Wientian (180 tys. mieszkańców), główna rzeka Mekong. Na północy Laos graniczy z Mjanmą i Chinami, na wschodzie z Wietnamem, na południu z Kambodżą, a na zachodzie z Tajlandią.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Prowincja Champasak dzieli się na dziesięć dystryktów:

  1. Bachiangchaleunsook
  2. Champassack
  3. Khong
  4. Moonlapamok
  5. Pakxé
  6. Paksong
  7. Pathoomphone
  8. Phônthong
  9. Sanasomboon
  10. Sukhuma.
  Warto wiedzieć że... beta

  Mekong (chiń.: 瀾滄江, Láncāng Jiāng; taj.: แม่น้ำโขง; Me Nam Khong, tybet.: རྫ་ཆུ་, Wylie: rDza chu, ZWPY: Za qu; wiet.: Mê Kông; laot.: ແມ່ນ້ຳຂອງ) – najdłuższa rzeka na Półwyspie Indochińskim (4. w Azji, 9. na świecie).
  Xékong (lao. ເຊກອງ) – prowincja Laosu, znajdująca się w południowo-wschodniej części kraju. Graniczy z Wietnamem.
  Kambodża, Królestwo Kambodży (khm. ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា, trl. Kâmpǔchéa, Preăhréachéanachâkr Kâmpǔchéa) w latach 1976–1989 Kampucza – państwo w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim, nad Zatoką Tajlandzką. Graniczy od zachodu i północy z Tajlandią (długość granicy – 803 km), od północy z Laosem (541 km), a od wschodu z Wietnamem (930 km).
  Tajlandia, Królestwo Tajlandii – państwo w południowo-wschodniej Azji, graniczące z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Mjanmą. Tajlandia była niegdyś nazywana Syjamem, gdyż była to jej oficjalna nazwa do 11 maja 1949. Międzynarodowe określenie "Thai" (ไทย) znaczy po tajsku wolny.
  Ubon Ratchathani (taj. อุบลราชธานี) jest jedną z prowincji (changwat) Tajlandii. Sąsiaduje z prowincjami Sisaket, Yasothon i Amnat Charoen oraz laotańskimi prowincjami Saravane, Champasak i kambodżańską prowincją Preah Vihear.
  Attapu (lao. ອັດຕະປື) – prowincja Laosu, znajdująca się w południowo-wschodniej części kraju. Prowincja graniczy od wschodu z Wietnamem, a od południa z Kambodżą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.699 sek.