• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Protesty w USA 1968  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  James Earl Ray (ur. 10 marca 1928 w Alton w Illinois, zm. 23 kwietnia 1998 w Nashville w Tennessee) - amerykański przestępca, skazany na 99 lat więzienia za zabójstwo 4 kwietnia 1968 roku w Memphis w stanie Tennessee amerykańskiego społecznika, przeciwnika segregacji rasowej, pastora Martina Luthera Kinga.Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku (oficjalna nazwa: Columbia University in the City of New York, Columbia University lub Columbia) – uniwersytet amerykański, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Założony królewskim aktem fundacyjnym z dnia 31 października 1754 jako King’s College. Jako prywatna instytucja szkolnictwa wyższego działa w mieście Nowy Jork. Kampus uniwersytecki leży w samym centrum miasta, w dzielnicy Manhattan.

  Fala ruchów kontestacyjnych, która rozlała się w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie lat 60. i których apogeum przypadło na rok 1968, była częścią ogólnoświatowego zjawiska protestów, przeważnie w środowiskach młodzieży akademickiej. Fala ta miała wiele elementów wspólnych z protestami w innych krajach, np. demonstracje przeciwko wojnie wietnamskiej, fascynację ideologiami lewicowymi, występowały też jednak zjawiska charakterystyczne tylko dla Stanów Zjednoczonych, np. walka o emancypację czarnej ludności. W USA protesty te były też bardziej osadzone w bieżącej polityce z powodu trwającej wojny w Wietnamie oraz odbywających się w 1968 r. wyborów prezydenckich.

  Montgomery – stolica amerykańskiego stanu Alabama, siedziba hrabstwa Montgomery. Dzięki populacji liczącej 205 764 mieszkańców (2010), Montgomery stanowi 2. pod względem wielkości miasto w stanie Alabama (ustępując Birmingham), a zarazem 103. w Stanach Zjednoczonych. Montgomery to ponadto centrum obszaru metropolitalnego o tej samej nazwie, który w 2010 roku zamieszkiwało 374 536 osób, czyniąc go 4. pod względem wielkości w Alabamie i 136. w skali państwa.Pentagon (z ang. Pięciokąt) – siedziba Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, stąd też "Pentagonem" jest często określany sam Departament Obrony.

  Spis treści

 • 1 Protesty przeciwko wojnie wietnamskiej
 • 2 Ruchy studenckie
 • 3 Ruch hippisowski
 • 4 Walka o wyzwolenie czarnej ludności
 • 5 Ruch feministyczny
 • 6 Wybory prezydenckie
 • 7 Dziedzictwo
 • 8 Zobacz też
 • 9 Bibliografia
 • Protesty przeciwko wojnie wietnamskiej[]

  Protest przeciwko wojnie w Wietnamie w Waszyngtonie w 1967 r.
  Pacyfka – symbol po raz pierwszy użyty w Wlk. Brytanii w 1958 r., w latach 60. przejęty przez ruch hippisowski i antywojenny w USA

  W 1968 zaangażowanie USA w wojnę w Wietnamie osiągnęło swój punkt szczytowy. Siły amerykańskie w tym kraju liczyły w tym roku już ponad pół miliona żołnierzy, którzy jednak nie mogli powstrzymać coraz zacieklej walczących partyzantów Wietkongu i armii Wietnamu Północnego. 30 stycznia 1968 r. siły komunistyczne przeprowadziły ofensywę Tết, która, choć dla Wietkongu zakończyła się niepowodzeniem, jeszcze bardziej wzmogła ruchy antywojenne. Demonstracje te zaczęły się już w 1965 r. od protestów studentów i wykładowców (tak zwanych teach-ins) przeciwko bombardowaniom Wietnamu Północnego. W 1967 r. Narodowa Mobilizacja w Celu Zakończenia Wojny w Wietnamie (National Mobilisation to End the War in Vietnam – Mobe) zorganizowała marsz protestacyjny na Pentagon. Młodzi ludzie publicznie palili karty powołania do wojska, powszechne były też ucieczki do Kanady w celu uniknięcia poboru do wojska. Wszystko to spowodowało, że po ofensywie Tết prezydent Lyndon Johnson podjął zakulisową decyzję o stopniowym wycofaniu się z Wietnamu i rozpoczęciu rokowań pokojowych z Hanoi, aczkolwiek do ostatecznego wycofania sił amerykańskich doszło dopiero po pięciu latach.

  Lewica – określa różne partie polityczne, w zależności od podziału sceny politycznej w danym kraju. Zwyczajowo określenie to stosuje się do sił politycznych dążących do zmian polityczno-ustrojowych, społecznych i gospodarczych, przeciwstawiających się tzw. tradycyjnemu porządkowi społecznemu, przeciwne prawicy. Głównym założeniem lewicy jest dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości społecznej.Wietkong, (ang. Vietcong, wiet. Việt Cộng) – nazwa ukuta przez południowowietnamskich polityków i przyjęta przez żołnierzy amerykańskich, a potem przez światowe media, na określenie partyzantów należących w czasie wojny wietnamskiej do Narodowego Frontu Wyzwolenia Wietnamu Południowego (ang. National Front for the Liberation of South Vietnam, wiet. Mặt trận Dân tộc Giải phóng miền Nam Việt Nam).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rekonstrukcja (ang. Reconstruction) – to historyczna dla Stanów Zjednoczonych nazwa okresu odbudowy państwa w latach 1865–1877.
  Joseph Raymond "Joe" McCarthy (ur. 14 listopada 1908 w Grand Chute, Wisconsin, zm. 2 maja 1957 w Bethesda, Maryland) – polityk amerykański, przez dwie kadencje (w latach 1947-1957) był senatorem z ramienia Partii Republikańskiej ze stanu Wisconsin.
  Maj 1968 – ogólna nazwa wydarzeń we Francji, zapoczątkowanych przez protesty studenckie, których bezpośrednią przyczyną było usunięcie przez policję demonstrantów z okupowanego wydziału paryskiej Sorbony. Protesty te doprowadziły do kilkutygodniowego strajku powszechnego, który sparaliżował cały kraj. Wydarzenia maja 1968 i spowodowane przez nie reformy miały dalekosiężne skutki dla życia kulturalnego, politycznego i gospodarczego Francji.
  Black Power (Czarna siła) - slogan odnoszący się do aspiracji wielu Afrykanów (zarówno w samej Afryce, jak i poza nią) do samookreślenia - idei, że Afrykanie powinni mieć swoją własną władzę, a nie być poddani władzy obcego rządu. Termin "obcy rząd" dotyczy rządów składających się z nie-Afrykanów, których instytucje są zbudowane na obcych Afrykanom tradycjach.
  Ku Klux Klan (KKK) – organizacja rasistowska, utworzona w miejscowości Pulaski w Stanach Zjednoczonych, częściowo zakonspirowana, walcząca o utrzymanie supremacji białych w USA i dążąca do ograniczenia praw Afroamerykanów, Żydów oraz katolików (mimo iż jego członkowie uważali KKK za stowarzyszenie chrześcijańskie), zorganizowane na wzór tajnego stowarzyszenia. Powstała w XIX wieku (po wojnie secesyjnej), reaktywowana w 1915 roku, w szczytowym momencie posiadała ok. 4 mln członków w całych Stanach Zjednoczonych. Począwszy od lat 30. popularność KKK zaczęła jednak gwałtownie spadać i w konsekwencji w 1944 roku organizacja została rozwiązana. Po II wojnie światowej ruch zaczął się odradzać, ale w znacznie bardziej ograniczonej formie. Z powodu dopuszczania się przemocy na tle rasowym i religijnym był zwalczany przez Kongres Stanów Zjednoczonych i władze federalne. Na przełomie XX i XXI wieku składał się z szeregu marginalnych i niezależnie od siebie działających organizacji. Można więc mówić w perspektywie historycznej o co najmniej trzech Ku-Klux-Klanach, niezależnych i nie zachowujących ciągłości swojej historii.
  Feminizm (łac. femina ‘kobieta’) – ideologia, kierunek polityczny i ruch społeczny związany z równouprawnieniem kobiet. Istnieje wiele nurtów feminizmu, odróżniających się stanowiskami w takich kwestiach jak np. prawa kobiet i płeć kulturowa.
  Rasizm, dyskryminacja rasowa (z fr. le racisme od la race – ród, rasa, grupa spokrewnionych) – zespół poglądów głoszących tezę o nierówności ludzi, a wynikająca z nich ideologia przyjmuje wyższość jednych ras nad innymi. Przetrwanie tych "wyższych" ras staje się wartością nadrzędną i z racji swej wyższości dążą do dominowania nad rasami "niższymi". Rasizm opiera się na przekonaniu, że różnice w wyglądzie ludzi niosą za sobą niezbywalne różnice osobowościowe i intelektualne (ten pogląd znany jest w jęz. ang. jako racialism).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.