Protestantyzm w Kolumbii
Ewangelikalizm, chrześcijaństwo ewangelikalne, pot. chrześcijaństwo ewangeliczne – jest nurtem pobożnościowym w protestantyzmie, opartym na specyficznej duchowości. W większości protestantyzm ewangelikalny jest nurtem konserwatywnym i sprzeciwia się tendencjom liberalnego chrześcijaństwa, które zaznaczają się w głównym nurcie protestantyzmu. Powstał na gruncie purytanizmu, ortodoksji protestanckiej i pietyzmu. Niektóre jego elementy pobożnościowe w 2. połowie XX wieku przyjęły się także poza protestantyzmem.Charyzmat (z gr. χάρισμα /chárisma/ – „bezinteresowny dar”, „dar łaski”) – termin stosowany w chrześcijaństwie, wskazujący na pewne dary Boże, uzdolniające tego, kto je otrzymał, do służby w Kościele. Charyzmat może mieć charakter zwyczajny, lub nadzwyczajny - nadprzyrodzony, i otrzymanie go wiąże się bezpośrednio z powołaniem do służby nim, więc czasem pojęcie to odnoszone jest do zgromadzeń i zakonów: np. charyzmat zakonu, zgromadzenia – oznacza wtedy najważniejszy kierunek jego działalności. W Biblii opisy objawiania się charyzmatów pojawiają się bardzo często, a wprost pisze o nich św. Paweł:
Pentekostalizm (ruch zielonoświątkowy) – odłam chrześcijaństwa wyrosły i zakorzeniony w ewangelikalnym protestantyzmie.
Protestantyzm w Kolumbii – według badań przeprowadzonych przez Pew Research Center w 2010 roku wyznaje 4 640 000 ludzi (10% ludności). Większość to ewangeliczni chrześcijanie. W Kolumbii działają różne wyznania protestanckie, największe z nich to: pentekostalizm (3,9%), ruch charyzmatyczny i adwentyzm (0,9%).
Choć Kolumbia jest krajem tradycyjnie katolickim, od wielu lat obserwowany jest tu bardzo intensywny rozwój ewangelikalnego protestantyzmu. Coraz więcej osób przechodzi z Kościoła katolickiego do kościołów ewangelicznych (w tym w dużej mierze do tych, o charakterze zielonoświątkowym).
Mimo, iż rząd popiera ideę wolności religijnej, prześladowania protestantów w Kolumbii nie należą do rzadkości. Ataki na protestantów prowadzone były przez różne organizacje rebelianckie, np. FARC oraz Armię Wyzwolenia Narodowego. Na przełomie XX i XXI wieku zamordowanych zostało ponad stu pastorów z kościołów ewangelikalnych, z czego za 90% ataków odpowiedzialna jest organizacja FARC. Bardzo często obserwuje się ataki na kaplice i instytucje ewangeliczne (m.in. szkoły) oraz porwania pastorów.
Statystyki[ | edytuj kod]
Największe denominacje protestanckie w Kolumbii, w 2010 roku, według Operation World:
Zobacz też[ | edytuj kod]
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- Christian Population in Numbers by Country. Pew Research Center. [dostęp 2014-02-20].
- W Kolumbii katolicy przechodzą na protestantyzm
- Międzynarodowy Raport Wolności Religijnej: Kolumbia 2003, Departament Stanu USA
- Colombia. Operation World, 2010. [dostęp 2015-11-12].