• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Proszowice - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).
  Gmina Kazimierza Wielka – – gmina miejsko-wiejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie kazimierskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kieleckim.

  Proszowicegmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie krakowskim.

  Siedziba gminy to Proszowice.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 16 273 osoby.

  Czajęczyce (przed 2012 Czajęcice) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim, w gminie Proszowice.Gmina Koniusza – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Proszowice ma obszar 99,78 km², w tym:

 • użytki rolne: 90%
 • użytki leśne: 2%
 • Gmina stanowi 24,07% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Szreniawa – sołectwo wsi Klimontów położona w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim, w gminie Proszowice nad rzeką Szreniawą w kierunku północnowschodnim od Proszowic.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Proszowice w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Proszowice.png

  Sołectwa[]

  Bobin, Ciborowice, Czajęczyce, Gniazdowice, Górka Stogniowska, Jakubowice, Jazdowiczki, Kadzice, Klimontów, Koczanów, Kościelec, Kowala, Łaganów, Makocice, Mysławczyce, Opatkowice, Ostrów, Piekary, Posiłów, Przezwody, Stogniowice, Szczytniki, Szczytniki-Kolonia, Szklana, Szreniawa-Klimontów, Teresin, Więckowice, Wolwanowice, Żębocin.

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Proszowice – miasto w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim, położone ok. 24 km na północny wschód od Krakowa. Proszowice położone są na prawym brzegu rzeki Szreniawy. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Proszowice. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. krakowskiego.

  Sąsiednie gminy[]

  Igołomia-Wawrzeńczyce, Kazimierza Wielka, Koniusza, Koszyce, Nowe Brzesko, Pałecznica, Radziemice

  Galeria[]

 • Proszowice – Rynek i fasada kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela

 • Proszowice – kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela

 • Kościelec – kościół pw. św. Wojciecha

  Powiat proszowicki – powiat w Polsce (województwo małopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Proszowice.Gmina Koszyce (do 1931 gmina Filipowice) – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kieleckim.
 • Kościelec – kościół pw. św. Wojciecha

 • Ostrów – figurka klasycystyczna z XVIII (?) w.

 • Żębocin – kościół pw. św. Małgorzaty i św. Stanisława

 • Kadzice – kapliczka

 • Przypisy

  Gmina Pałecznica – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim. Gmina powstała 1 kwietnia 1991 z podziału gminy Racławice-Pałecznica. Siedzibą władz gminy jest Pałecznica.Gmina Radziemice (do 1954 gmina Łętkowice) – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim. Gmina obejmuje następujące wsie:  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Szczytniki-Kolonia – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim, w gminie Proszowice.
  Gmina Nowe Brzesko (do 1954 gmina Gruszów) – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.
  Województwo krakowskie – dawna jednostka podziału administracyjnego Polski ze stolicą w Krakowie, istniejąca w latach 1975–1998. Od 1 czerwca 1975 do 30 czerwca 1984 nosiło nazwę województwo miejskie krakowskie.
  Górka Stogniowska – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim, w gminie Proszowice.
  Szreniawa, Strzeniawa – rzeka w południowej Polsce, lewy dopływ Wisły o długości 79,8 km i powierzchni dorzecza 706 km². Ma swój początek w okolicach Wolbromia, obszar źródliskowy stanowi rozległe torfowisko.
  Gmina Igołomia-Wawrzeńczyce – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Krakowa. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.