• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Proszowice - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).
  Gmina Kazimierza Wielka – – gmina miejsko-wiejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie kazimierskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kieleckim.

  Proszowicegmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie krakowskim.

  Siedziba gminy to Proszowice.

  Według danych z 31 grudnia 2017 gminę zamieszkiwały 16 324 osoby.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2017 gmina Proszowice ma obszar 100 km², w tym:

  Czajęczyce (przed 2012 Czajęcice) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim, w gminie Proszowice.Gmina Koniusza – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.
 • użytki rolne: 90%
 • użytki leśne: 2%
 • Gmina stanowi 24,1% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 31 grudnia 2017:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Proszowice w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Proszowice.png

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Bobin, Ciborowice, Czajęczyce, Gniazdowice, Górka Stogniowska, Jakubowice, Jazdowiczki, Kadzice, Klimontów, Koczanów, Kościelec, Kowala, Łaganów, Makocice, Mysławczyce, Opatkowice, Ostrów, Piekary, Posiłów, Przezwody, Stogniowice, Szczytniki, Szczytniki-Kolonia, Szklana, Szreniawa-Klimontów, Teresin, Więckowice, Wolwanowice, Żębocin.

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Szreniawa – sołectwo wsi Klimontów położona w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim, w gminie Proszowice nad rzeką Szreniawą w kierunku północnowschodnim od Proszowic.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Igołomia-Wawrzeńczyce, Kazimierza Wielka, Koniusza, Koszyce, Nowe Brzesko, Pałecznica, Radziemice

  Zabytkowe obiekty na terenie gminy[ | edytuj kod]


  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gmina Proszowice w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2016-03-15] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. Gmina Proszowice w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2018-08-13] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  Gmina Igołomia-Wawrzeńczyce – położona jest w województwie małopolskim na wschód od Krakowa wzdłuż drogi krajowej nr 79 Kraków-Sandomierz. Gmina od zachodu graniczy z miastem Krakowem, od północy z gminami Koniusza, Proszowice, od wschodu z gminą Nowe Brzesko. Południową granicę gminy stanowi rzeka Wisła na długości 14 km, za rzeką Gmina Niepołomice. Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Proszowice – miasto w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim, położone ok. 24 km na północny wschód od Krakowa. Proszowice położone są na prawym brzegu rzeki Szreniawy. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Proszowice. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. krakowskiego.
  Powiat proszowicki – powiat w Polsce (województwo małopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Proszowice.
  Gmina Koszyce (do 1931 gmina Filipowice) – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kieleckim.
  Gmina Pałecznica – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim. Gmina powstała 1 kwietnia 1991 z podziału gminy Racławice-Pałecznica. Siedzibą władz gminy jest Pałecznica.
  Gmina Radziemice (do 1954 gmina Łętkowice) – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim. Gmina obejmuje następujące wsie:
  Szczytniki-Kolonia – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim, w gminie Proszowice.
  Gmina Nowe Brzesko (do 1954 gmina Gruszów) – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.854 sek.