• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Proszek do prania

  Przeczytaj także...
  Mieszanina – układ dwóch lub więcej pierwiastków lub związków chemicznych zmieszanych ze sobą w dowolnym stosunku i wykazujących swoje indywidualne właściwości.Płyn do prania – środek chemiczny używany do prania tkanin i usuwania brudu z tkanin. Płyny do prania zawieraja: anionowe i niejonowe środki powierzchniowo czynne, barwniki, wodę oraz aromaty. Podobnie jak z proszkami piorącymi, istnieją oddzielne typy płynów do prania, przeznaczone do różnych rodzajów tkanin. Są sprzedawane najczęściej w butelkach plastikowych.
  Enzymy – wielkocząsteczkowe, w większości białkowe, katalizatory przyspieszające specyficzne reakcje chemiczne poprzez obniżenie ich energii aktywacji.
  Proszek do prania

  Proszek do praniamieszanina dokładnie rozdrobnionych substancji, służąca do usuwania zanieczyszczeń z ubrań. Proszek do prania zawiera związki powierzchniowo czynne, związki zmiękczające wodę (zob. twardość wody), enzymy oraz środki wybielające. Istnieją różne typy proszków do prania: proszek do odzieży kolorowej, białej i proszki wybielająco-odplamiające np. TAED.

  Substancja chemiczna (substancja czysta, chemikalia (tylko l.mn.)) – substancja jednorodna, o stałym, określonym składzie chemicznym, jakościowym (co do rodzaju atomów pod względem liczby atomowej i ewentualnie, co do poszczególnych rodzajów atomów w cząsteczce) i najczęściej także ilościowym (liczby atomów różnych rodzajów w cząsteczce); zbiór atomów lub cząsteczek spełniających kryterium stałości składu.Odzież – okrycie ludzkiego ciała. Istnieją takie typy odzieży jak: służbowa (np. mundur, kitel), wizytowa (garnitur, suknia wieczorowa), sportowa (dres), ochronna (np. fartuch ochronny, rękawice ochronne), zwykła (domowa, np. szlafrok). Istnieje także odzież dla zwierząt.

  Zobacz też[]

 • płyn do prania

 • Surfaktanty, tensydy – związki chemiczne, które kiedy są obecne w niskim stężeniu w danym układzie, mają właściwość adsorbowania się na powierzchni lub granicy faz układu, zmieniając do pewnego stopnia ich swobodną energię. Każdy surfaktant jest środkiem powierzchniowo czynnym, lecz nie każda substancja powierzchniowo czynna jest surfaktantem (np. etanol). Cechą charakterystyczną surfaktantów jest zdolność tworzenia miceli. Nazwa "Surfaktant" pochodzi od ang. surface active agents – "substancje powierzchniowo czynne".Twardość wody – cecha wody, będąca funkcją stężenia soli wapnia, magnezu i innych metali, które są zdolne do tworzenia soli na wyższym niż pierwszy stopniu utlenienia.
  Tetraacetyloetylenodiamina (TAED) - organiczny związek chemiczny z grupy imidów; tetraacetylowa pochodna etylenodiaminy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.076 sek.