Propagandhi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Propagandhianarchopunkowy zespół muzyczny, założony w 1986 roku w Winnipeg, w Kanadzie przez Chrisa Hannah i Jorda Samolesky'ego. Znany jest z głoszenia idei anarchistycznych. Grupa sprzeciwia się łamaniu praw człowieka, rasizmowi, homofobii, imperializmowi, religii, faszyzmowi i kapitalizmowi. Członkowie zespołu propagują także wegański styl życia oraz wspierają kampanie na rzecz praw zwierząt.

Where Quality Is Job #1 – podwójny minialbum kanadyjskiej grupy Propagandhi. Został wydany na dwóch 7" płytach. Strony nie są ponumerowane w standardowy sposób (A, B, C, D) lecz: F, U, C, K Off. Kontynuacją tego albumu jest płyta CD o takim samym tytule wydana w 1998 roku.Prawa człowieka – koncepcja, według której każdemu człowiekowi przysługują pewne prawa, których źródłem obowiązywania jest przyrodzona godność ludzka. Prawa te mają charakter:

Historia[ | edytuj kod]

Początki zespołu[ | edytuj kod]

W połowie lat osiemdziesiątych Samolesky i Hannah rozpoczęli współpracę ze Scottem Hopperem, który zgłosił się do nich po przeczytaniu ogłoszenia o potrzebnym basiście, które zamieścili oni w miejscowym sklepie muzycznym. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych Hopper został zastąpiony przez Mike’a Braumeistera. W takim składzie zespół po raz pierwszy wystąpił na żywo. Po nagraniu kilku dem oraz po paru większych koncertach, w tym jednym odbytym z zespołem Fugazi z Waszyngtonu, Braumeister przeprowadził się do Vancouver. Jego miejsce zajął John K. Samson – muzyk posiadający słabość do poezji.

Michael Burkett znany jako Fat Mike (ur. 31 stycznia 1967 r. w Bostonie) - wokalista i basista kalifornijskiego zespołu NOFX a także basista w Me First and the Gimme Gimmes. Fat Mike jest także właścicielem Motor Studios w San Francisco w Kalifornii. Od 14 lat jest żonaty z Erin Burkett, ma córkę Darlę.Esej (fr. essai – „próba”) – forma literacka lub literacko-naukowa, prezentująca punkt widzenia autora. Esej może poruszać tematykę filozoficzną, społeczną lub artystyczną, być formą krytyki literackiej, manifestu politycznego lub też dotyczyć innych refleksji autora.

Pierwsze koncerty i albumy[ | edytuj kod]

W 1992 roku Propagandhi zagrało koncert z kalifornijską grupą punkrockową o nazwie NOFX, podczas którego zagrali cover piosenki zespołu Cheap Trick pod tytułem Surrender. Fat Mike, właściciel wytwórni płytowej o nazwie Fat Wreck Chords, był pod wrażeniem występu i podpisał umowę z członkami Propagandhi. Zaprosił ich także do Los Angeles w celu nagrania debiutanckiego albumu o nazwie How to Clean Everything, który ukazał się w 1993. Kolejne trzy lata upłynęły zespołowi na koncertach; jego popularność w tym okresie znacznie wzrosła, co zbiegło się ze wzrostem popularności samego punk rocka w połowie lat dziewięćdziesiątych. W 1996 roku wydany został drugi album- Less Talk, More Rock, wydany, tak jak album debiutancki, przez Fat Wreck Chords. Tytuł albumu był żartem, związanym z faktem, iż członkowie zespołu byli znani z długich przemówień wygłaszanych podczas koncertów.

Basista – popularnie muzyk, instrumentalista, który gra na instrumencie basowym, takim jak gitara basowa, kontrabas, basetla, rzadziej dętym (np. tuba, suzafon). Czasem terminem tym określa się wokalistę śpiewającego basem, choć w tym przypadku prawidłowym nazewnictwem jest właśnie bas. W znaczeniu popkulturowym basista to najczęściej członek zespołu muzycznego. Wraz z perkusistą i instrumentalistą, który realizuje wypełnienie harmoniczne (np. pianistą lub gitarzystą niebasowym) tworzy sekcję rytmiczną.Rasizm, dyskryminacja rasowa (z fr. le racisme od la race – ród, rasa, grupa spokrewnionych) – zespół poglądów głoszących tezę o nierówności ludzi, a wynikająca z nich ideologia przyjmuje wyższość jednych ras nad innymi. Przetrwanie tych "wyższych" ras staje się wartością nadrzędną i z racji swej wyższości dążą do dominowania nad rasami "niższymi". Rasizm opiera się na przekonaniu, że różnice w wyglądzie ludzi niosą za sobą niezbywalne różnice osobowościowe i intelektualne (ten pogląd znany jest w jęz. ang. jako racialism).

Dalszy rozwój kariery[ | edytuj kod]

Po wydaniu drugiej płyty basista John K. Samson zdecydował się opuścić zespół i utworzyć swój o nazwie The Weakerthans. Hannah i Samolesky, dzięki pożyczce na kwotę 50 000 dolarów zaciągniętej u Fat Mike’a, założyli wytwórnię płytową G7 Welcoming Committee Records, która później wydała pierwszy album The Weakerthans. Nazwa nowo powstałej wytwórni była wyrazem niechęci założycieli do G7 (obecnie G8), a jej struktura ekonomiczna została oparta na Pareconie. W tym okresie Propagandhi wydało kolekcję zbiór dem, coverów, nowych aranżacji swoich utworów oraz piosenek granych na żywo pod nazwą Where Quantity is Job #1. Jako nowego basistę zatrudniono Todda Kowalskiego, który wcześniej grał w zespołach I Spy oraz Swallowing Shit.

Dolar (dollar) to waluta wielu krajów świata. Dzieli się na 100 centów. Nazwa dolara - podobnie jak nazwa waluty Słowenii sprzed 1 stycznia 2007 - tolar, pochodzi od dawnej srebrnej monety – talara. Dolar został oficjalną jednostką monetarną USA w 1785 roku. Jednak zarówno samo słowo angielskie, jak i pieniądze o takiej nazwie istniały już wcześniej.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

Po czterech latach Propagandhi wydało swój trzeci, pełnometrażowy album, zatytułowany Today’s Empires, Tomorrow’s Ashes. Był on odejściem od wcześniejszego stylu zespołu- miał cechy thrash metalu oraz metalu progresywnego. Oprócz utworów na płycie z albumem można było znaleźć filmy polityczne oraz eseje, poruszające takie tematy jak COINTELPRO czy Czarne Pantery.

14 sierpnia jest 226. (w latach przestępnych 227.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 139 dni. Homofobia – silna niechęć, nieufność, nienawiść, wrogość lub dyskryminacja homoseksualizmu lub homoseksualistów, definiowane także jako "irracjonalny strach, awersja lub dyskryminacja" ich. Termin "homofobia" został wprowadzony do dyskursu naukowego przez psychologa i aktywistę gejowskiego George’a Weinberga w 1972 w książce Society and the Healthy Homosexual, stając się ważnym narzędziem dla działaczy LG, ich zwolenników i sojuszników. W 1969 roku został użyty przez amerykański tygodnik "Time". W rozumieniu Weinberga, homofobia to irracjonalny lęk o podłożu socjalnym i religijnym.

Początek XXI wieku[ | edytuj kod]

18 października 2005 do sprzedaży trafiła kolejna, czwarta już płyta Propagandhi- Potemkin City Limits. Podobnie jak w przypadku poprzedniego albumu, na płycie z piosenkami znalazły dodatkowe materiały, takie jak dokumenty PDF dotyczące m.in. Pareconu oraz weganizmu, a także linki do stron organizacji popieranych przez zespół; zrezygnowano jednak z filmów politycznych.

Vancouver – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia (Ocean Spokojny). Weganizm – styl życia, którego jedną z cech jest stosowanie diety wegańskiej, czyli rezygnacja ze spożywania produktów zwierzęcych. Weganie dążą jednak do wyeliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego nie tylko z diety, ale również ze wszystkich innych aspektów życia.

W czasie wydania płyty Chris Hannah przyjął pseudonim „Glen Lambert”, czym zdezorientował fanów i recenzentów. We wrześniu 2005 wytwórnia G7 Welcoming Committee Records dla żartu ogłosiła oficjalnie, że Hannah opuścił zespół już w 2003 roku, a pozostali jego członkowie grupy znaleźli nowego basistę- Glena Lamberta, dawniej członka zespołu Portage Terriers. Nieprawdziwość tego ogłoszenia została bardzo szybko udowodniona na podstawie wielu faktów. Mimo to wytwórnia nie przyznała się do żartu, a sam zespół Propagandhi 14 sierpnia 2006 podał do publicznej wiadomości, że Glen Lambert został zwolniony, a jego miejsce ponownie zajął Chris Hannah. Do zespołu doszedł także gitarzysta David Guillas, przez zespół po raz pierwszy składał się z czterech osób. Guillas jest byłym członkiem dwóch zespołów wywodzących się z Winnipeg- Giant Sons i Rough Music.

Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych. Bootleg – angielski termin oznaczający nagranie muzyczne rozpowszechniane bez zgody autora; nagranie pirackie. Wiele osób do określenia nielegalnych nagrań z koncertów używa terminu ROIO - Records of Illegitimate/Indeterminate Origin czyli "nagrania o nielegalnym/nieokreślonym pochodzeniu".

W 2007 zespół wydał płytę DVD zatytułowaną Live from Occupied Territory, będąca oficjalnym bootlegiem, na którym zamieszczono nagranie z ich wystąpienia w zoo w Winnipeg; miało ono miejsce 13 września 2003 roku. Dochód z jego sprzedaży wspiera Grassy Narrows Blockade oraz Middle East Children's Alliance. Na płycie zamieszczono także dwa pełnometrażowe filmy dokumentalne: Peace Propaganda and the Promised Land, oraz As Long as the Rivers Flow.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.

Dyskografia[ | edytuj kod]

Dema[ | edytuj kod]

 • We Don't Get Paid, We Don't Get Laid, and Boy Are We Lazy (1990)
 • Fuck the Scene (1991)
 • Martial Law With a Cherry on Top (1992)
 • Albumy[ | edytuj kod]

 • How to Clean Everything (Fat Wreck Chords, 1993)
 • Less Talk, More Rock (Fat Wreck Chords, 1996)
 • Today’s Empires, Tomorrow’s Ashes (Fat Wreck Chords/G7 Welcoming Committee Records, 2001)
 • Potemkin City Limits (Fat Wreck Chords/G7 Welcoming Committee Records, 2005)
 • Supporting Caste (G7 Welcoming Committee, 2009)
 • Failed States (Epitaph Records, 2012)
 • EP[ | edytuj kod]

 • How to Clean a Couple o' Things 7" (Fat Wreck Chords, 1993)
 • Where Quality Is Job #1 dwie płyty 7" (Recess Records, 1994)
 • I'd Rather Be Flag-Burning (1995)
 • Propagandhi / F.Y.P. (1995)
 • Albumy koncertowe[ | edytuj kod]

 • Yep. MC (Applecore Records, 1995)
 • Live from Occupied Territory DVD (G7 Welcoming Committee Records, 2007)
 • Kompilacje[ | edytuj kod]

 • Where Quantity Is Job #1 (G7 Welcoming Committee Records, 1998)
 • „Portage La Prairie” (Recess Records, 1994)
 • „Nation States” (Fat Wreck Chords, 1996)
 • „The Only Good Fascist Is a Dead Fascist (Dallas Hansen Dance Mix)” (AK Press/Epitaph Records, 1994)
 • „Hard Times” (AK Press/G7 Welcoming Committee Records, 1998)
 • „War Is Peace, Slavery is Freedom, May All Your Interventions Be Humanitarian” (Fat Wreck Chords, 2001)
 • „Come to the Sabbat” (Campfire Records, 2002)
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. 18 października jest 291. (w latach przestępnych 292.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 74 dni.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Cheap Trick – amerykański zespół powstały w 1975 r. Ich muzyka łączyła punk-rock, pop i heavy metal. W 1977 r. grupa wydała swój pierwszy album Cheap Trick. W tym samym roku powstała druga płyta In Color.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Hiperłącze (ang. hyperlink, inaczej: odnośnik, odsyłacz, link) – zamieszczone w dokumencie elektronicznym (tekstowym, graficznym, wideo, animacji, PDF, HTML) odwołanie do innego dokumentu lub innego miejsca w danym dokumencie. Odwołanie takie związane jest z fragmentem tekstu lub obrazem – uaktywnienie hiperłącza (kliknięcie lub nadejście odpowiedniego momentu) powoduje otwarcie dokumentu docelowego. Hiperłącza są powszechnie używane na stronach internetowych.
  13 września jest 256. (w latach przestępnych 257.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 109 dni.
  Anarchizm (od stgr. ἀναρχία anarchia – „bez władcy”) lub wolnościowy socjalizm – doktryna postulująca model społeczeństwa opartego na dobrowolnej współpracy, równości społecznej, solidarności międzyludzkiej i poszanowaniu wolności jednostki, odrzucająca potrzebę istnienia instytucji państwa, kapitalizmu oraz innych form władzy, wyzysku, przymusu i hierarchii, a także ruch społeczny dążący do realizacji tych celów.
  PDF (ang. Portable Document Format, przenośny format dokumentu) – format plików służący do prezentacji, przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych, stworzony i promowany przez firmę Adobe Systems. Język opisu pliku PDF jest okrojoną wersją języka programowania PostScript wzbogaconą o elementy hipertekstowe.

  Reklama