• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Promna - zatoka

  Przeczytaj także...
  Zatoka – część zbiornika wodnego (oceanu, morza, jeziora) wcinająca się w ląd, ograniczona często od wód otwartych przylądkami lub małymi wyspami, przy czym rozmiary i kształt tego akwenu nie mają większego znaczenia.Chrząszczewo – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Kamień Pomorski. Leży na Wyspie Chrząszczewskiej na Zalewie Kamieńskim.
  Zalew Kamieński (do 1945 niem. Kamminer Bodden lub Camminer Bodden) – zalew na Dziwnie w okolicy Kamienia Pomorskiego, z trzecią co do wielkości wyspą w Polsce – Wyspą Chrząszczewską; na północnym wschodzie, u ujścia Dziwny do Bałtyku w okolicy Dziwnowa, tworzy Zatokę Wrzosowską, po stronie zachodniej jezioro Koprowo z łączącą Lewieńską Strugą, natomiast na południe od Kamienia rozciąga się Zatoka Cicha.

  Promnazatoka, część Zalewu Kamieńskiego, w jego wschodniej części. Rozdziela Wybrzeże Trzebiatowskie od Wyspy Chrząszczewskiej, łącząc się od południa z Zatoką Cichą.

  Przez Promnę przechodzi most łączący miasto Kamień Pomorski z wsią Chrząszczewo.

  Wody Promny należą do gminy Kamień Pomorski.

  Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (w latach 1934-1948: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości, w latach 1948-2003: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych) – organ opiniodawczy w sprawach ustalania, dokonywania zmian i znoszenia urzędowych nazw miejscowości i ich części oraz obiektów fizjograficznych, działający przy ministrze właściwym do spraw administracji publicznej (aktualnie przy ministrze administracji i cyfryzacji).Kamień Pomorski – gmina miejsko-wiejska położona jest w środkowej części powiatu kamieńskiego. Siedzibą gminy jest miasto Kamień Pomorski.

  Do 1945 roku zatoka miała niemiecką nazwę Die Fähre.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Promna
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red). T. 1. Cz. 2: Wody stojące. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006. ISBN 83-239-9607-5.
  2. 2054 (alt. 685) Cammin. W: Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt). Reichsamt für Landesaufnahme, 1925. [dostęp 2009-12-20].
  Wybrzeże Trzebiatowskie (313.22) – mezoregion fizycznogeograficzny Pobrzeża Szczecińskiego, obejmujący pas wybrzeża nad Zatoką Pomorską o długości 60 km od cieśniny Dziwny po Kołobrzeg.Kamień Pomorski (niem. Cammin in Pommern) – miasto w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kamień Pomorski. Uzdrowisko położone na Pobrzeżu Szczecińskim, nad brzegiem Zalewu Kamieńskiego. Druga siedziba archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i tutejszego dekanatu. Zlokalizowany jest tu port morski z basenem rybacko-żeglarskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zatoka Cicha – zatoka cieśniny Dziwny po jej wschodniej stronie. Od północy ogranicza ją Wyspa Chrząszczewska, a od wschodu i południa stały ląd – Wybrzeże Trzebiatowskie i Równina Gryficka. Na północnym wschodzie Zatoka Cicha łączy się z zatoką Promną.
  Wyspa Chrząszczewska (do 1945 niem. Insel Gristow) – polska wyspa o powierzchni ok. 10 km² leżąca na Zalewie Kamieńskim, połączona ze stałym lądem pomostem w okolicach Kamienia Pomorskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.