• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Promieniowanie ojcostwa

  Przeczytaj także...
  Józef Stanisław Tischner, pseud. Wawrzek Chowaniec, Molinista, Józek Szkolny, Jegomość Józek (ur. 12 marca 1931 w Starym Sączu, zm. 28 czerwca 2000 w Krakowie) – polski prezbiter katolicki i filozof. Kawaler Orderu Orła Białego.Bóg Ojciec, Pan Bóg (łac. Deus Pater) – jedna z Trzech Osób Boskich czczonych przez większość wyznań chrześcijańskich.
  Janusz Paluszkiewicz (ur. 20 marca 1912 roku w Łodzi, zm. 19 lutego 1990 roku w Głownie) – polski aktor teatralny i filmowy. Absolwent szkoły handlowej w Łodzi. Na początku swojej kariery występował w łódzkich teatrach: Popularnym i Powszechnym. Po wojnie na krótko związał się z Teatrem Miejskim w Częstochowie i Teatrem im. Słowackiego w Krakowie. Od 1948 roku był aktorem teatrów warszawskich: (1948-1950 i 1975-1977) i Dramatycznym (1950-1975). Przez wiele lat związany był z radiową powieścią W Jezioranach.

  Promieniowanie ojcostwa − dramat autorstwa Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, z 1964. Dramat został przez autora opatrzony podtytułem misterium.

  Treść dzieła zawiera refleksje o dojrzewaniu do ojcostwa, budowaniu relacji człowieka z Bogiem i ludźmi, o misji ojca w rodzinie. Autor nawiązał również do głębszego wymiaru ojcostwa w Bogu.

  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.Rodzina – w socjologii rozumiana jako grupa społeczna lub instytucja społeczna. Rodzina, zdaniem socjologów i najprostszych jej definicji, to najważniejsza, podstawowa grupa społeczna, na której opiera się całe społeczeństwo.

  Struktura dramatu[]

  Utwór dzieli się na trzy części: I − Adam, II − Doświadczenie Dziecka, III − Matka. Dramatopisarz był kapłanem i teologiem, w odkryciu ukrytej perspektywy egzystencjalnej dzieła pomaga interpretacja teologiczna, którą sformułował m.in. ks. Józef Tischner. Wzajemne relacje przedstawionych postaci są literackim odniesieniem do relacji w Trójcy Świętej − Bóg rodzi Syna, z nich obu pochodzi Duch Święty. W teorii teatru dramat Wojtyły spełnia kryteria zakładanej przez Tadeusza Micińskiego idei teatru-świątyni.

  Andrzej Maria Marczewski (ur. w 1947 w Warszawie) – polski reżyser teatralny, dramaturg, scenarzysta, producent, dyrektor teatrów.Teatr Współczesny we Wrocławiu (dawniej pod nazwą Teatr Młodego Widza oraz Teatr Rozmaitości ) - wrocławski teatr, usytuowany w centrum miasta przy ulicy Rzeźniczej 12, powstały w 1948 roku pod nazwą Teatr Młodego Widza.

  Wystawienia[]

  Dramat Wojtyły wyreżyserowany w 1983 przez Andrzeja Marię Marczewskiego wystawił warszawski Teatr Rozmaitości (jako spektakl telewizyjny pokazany 1 czerwca 1987). W rolach głównych wystąpili: Józef Fryźlewicz, Andrzej Ferenc, Irena Laskowska, Jadwiga Andrzejewska, Barbara Dembińska, Jerzy Rogowski, Janusz Paluszkiewicz i Jerzy Karaszkiewicz. Dramat wystawiły też w 1989 Teatr Polski w Bydgoszczy oraz w 1997 Wrocławski Teatr Współczesny.

  Ojciec (tato, tata) – mężczyzna, który znajduje się w relacji pokrewieństwa z dzieckiem. Pokrewieństwo to może być oparte na tym, że uczestniczy on w wychowaniu dziecka lub że je począł; jest to jedna z podstawowych relacji w rodzinie. Antropologia uznaje ojcostwo społeczne (pater) i ojcostwo genetyczne (genitor).TR Warszawa (Teatr Rozmaitości) − teatr w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 8. Jest jednym z najważniejszych polskich teatrów w ostatniej dekadzie. Jego wysoką pozycję potwierdzają liczne nagrody zdobyte na krajowych i zagranicznych festiwalach. W TR Warszawa wystawiane są sztuki Grzegorza Jarzyny (dyrektor artystyczny od 1998 roku, a od 2006 także dyrektor naczelny), René Pollescha, Krystiana Lupy, Jana Klaty, Krzysztofa Warlikowskiego oraz przedstawicieli młodego pokolenia: m.in. Przemysława Wojcieszka i Michała Borczucha.

  Analizę dramatu w oparciu o filozofię dialogu przeprowadziła w książce Dramat spotkania. Promieniowanie ojcostwa jako pryzmat filozofii Karola Wojtyły Anna Karoń-Ostrowska.

  Przypisy

  1. Sylwia Palka: Geniusz rodzicielstwa. Ojcostwo i macierzyństwo w twórczości literackiej Karola Wojtyły. www.rodzina.katolicki.net. [dostęp 2011-05-05].
  2. Tadeusz Panuś: ‘Promieniowanie ojcostwa’ czyli myśl Jana Pawła II na temat ojcostwa. Kraków: 2009, s. nota 2.
  3. Jerzy Waligóra: Dramatopisarstwo Karola Wojtyły. www.up.krakow.pl. [dostęp 2011-05-05].
  4. Promieniowanie ojcostwa. www.filmpolski.pl. [dostęp 2011-05-05].
  5. Anna Karoń-Ostrowska: Dramat spotkania. Warszawa: Towarzystwo "Więź", 2010. ISBN 978-83-60356-80-7.

  Linki zewnętrzne[]

 • Tekst dramatu
 • Plakat do sztuki w Teatrze Rozmaitości
 • Jerzy Rogowski (ur. 23 sierpnia 1951 w Łodzi) – polski aktor. W latach 1973-94 pracował w polskiej kinematografii jako kaskader.Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy – największy i najbardziej znany teatr w Bydgoszczy mieszczący się przy al. Adama Mickiewicza 2. Obecnie dyrektorem teatru jest Paweł Łysak.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tadeusz Miciński (ur. 9 listopada 1873 w Łodzi, zginął w lutym 1918 we wsi Małe Małynicze pod Czerykowem) – pisarz i poeta polski okresu Młodej Polski. Autor mistycznych powieści, poematów prozą i wierszy kontemplacyjnych. Jeden z czołowych pisarzy polskiego ekspresjonizmu, prekursor surrealizmu. Był przyjacielem Witkacego, Stanisława Przybyszewskiego i Karola Szymanowskiego, członek Warszawskiego Towarzystwa Teozoficznego.
  Andrzej Ferenc (ur. 25 kwietnia 1959 w Tłuszczu), polski aktor głosowy, lektor i narrator. Szczególnie znany jako pierwszy polski głos Batmana. Sporadycznie przed kamerą. W 1982 r. ukończył PWST w Warszawie. 30 grudnia tegoż roku, zadebiutował w teatrze.
  Jadwiga Andrzejewska (ur. 30 marca 1915 w Łodzi, zm. 4 października 1977 w Łodzi) – polska aktorka teatralna i filmowa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.