• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prometheus - superkomputer  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  DDR4 SDRAM (ang. Double Data Rate Synchronous Dynamic Random Access Memory (version 4)) – standard pamięci RAM typu SDRAM, będący rozwinięciem pamięci DDR, DDR2 i DDR3, stosowanych w komputerach jako pamięć operacyjna.Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH; dawniej: Akademia Górnicza w Krakowie; nazwa międzynarodowa: AGH University of Science and Technology; dawniej: University of Mining and Metallurgy) – jedna z największych polskich wyższych uczelni, została powołana 8 kwietnia 1919 uchwałą Rady Ministrów. Jest zaliczana do najlepszych uczelni technicznych w kraju. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities z lipca 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 526. pośród wszystkich typów uczelni.

  Prometheussuperkomputer zainstalowany w 2015 w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w kwietniu 2015 był najszybszym superkomputerem w Polsce z wydajnością niemal 1,7 biliarda operacji na sekundę.

  Budynek ACK Cyfronet AGH po modernizacji

  W drugiej połowie 2015 moc obliczeniowa została powiększona do wartości 2,35 PFlopa (wydajność teoretyczna).

  Budowa[ | edytuj kod]

  Prometheus został zbudowany z 1728 serwerów platformy HP Apollo 8000 firmy Hewlett-Packard pracujących pod nadzorem systemu operacyjnego Linux CentOS 7 i rozbudowany do 2232 serwerów, połączonych siecią Infiniband o przepustowości 56 Gbit/s. Superkomputer miał w momencie uruchomienia 41 472 rdzenie obliczeniowe – procesory Intel Haswell (Xeon E5-2680v3 12C 2,5 GHz) – po rozbudowie 53 568 rdzeni oraz 279 TB pamięci operacyjnej w technologii DDR4. Do Prometheusa dołączono dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PB o szybkości dostępu 150 GB/s.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Zeus - superkomputer zainstalowany w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Aktualnie (rok 2013) jest najwydajniejszym superkomputerem w Polsce, osiągając 267 TFLOPS w testach LINPACK.

  W tej liczbie 72 serwery posiadają jednostki GPU – Nvidia Tesla K40XL (po dwie jednostki na serwer). Każda jednostka K40XL posiada wydajność obliczeniową FP64 1500 Gflops

  Dzięki pośredniemu chłodzeniu wodą (wymiana ciepła poprzez system heat pipe i kontakt stykowy z chłodnicą wodną) jest jednym z najbardziej energooszczędnych komputerów tej klasy na świecie. Ponad czterokrotnie zwiększył możliwości obliczeniowe polskich naukowców.

  Prometheus jest najszybszym superkomputerem w historii Polski – zajmował po rozbudowie 38 miejsce na liście najszybszych na świecie (lista 11/2015).

  Moc obliczeniowa komputera – liczba działań arytmetycznych, jakie może wykonać komputer w określonej jednostce czasu. FLOPS (ang. FLoating point Operations Per Second) – liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Jest jednostką mocy obliczeniowej komputerów, używaną szczególnie w zastosowaniach naukowych. Jest bardziej uniwersalna od wcześniej używanej jednostki MIPS (instrukcji procesora na sekundę).

  Koszty projektu finansowane w ramach Programu Operacyjnego – Innowacyjna Gospodarka, współfinansowanego ze środków unijnych to kwota 41 mln zł.

  Front Prometheusa ozdobiła grafika – jej autorem jest Michał Teliga. Projekt został wyłoniony w konkursie zorganizowanym przez ACK Cyfronet AGH. O wyborze właśnie tej pracy zdecydowali internauci i jurorzy.

  Pamięć operacyjna (ang. internal memory, primary storage) – pamięć adresowana i dostępna bezpośrednio przez procesor, a nie przez urządzenia wejścia-wyjścia procesora. W pamięci tej mogą być umieszczane rozkazy (kody operacji) procesora (program) dostępne bezpośrednio przez procesor i stąd nazwa pamięć operacyjna. W Polsce często pamięć ta jest utożsamiana z pamięcią RAM, choć jest to zawężenie pojęcia, pamięcią operacyjną jest też pamięć nieulotna (ROM, EPROM i inne jej odmiany) dostępna bezpośrednio przez procesor, a dawniej używano pamięci o dostępie cyklicznym.Summit (lub OLCF-4) – superkomputer opracowany przez IBM do użytku w Oak Ridge National Laboratory (ORNL) w Stanach Zjednoczonych, o teoretycznej mocy obliczeniowej ok. 200 PFLOPS (petaflopów). Jego moc obliczeniowa zmierzona testem LINPACK to 148,6 PFLOPS, co czyni go (od czerwca 2018 r. aż do dnia dzisiejszego) najszybszym superkomputerem na świecie według rankingu TOP500. Według rankingu Green500 (z czerwca 2019 r.) superkomputer Summit jest również trzecim pod względem energooszczędności superkomputerem na świecie ze zmierzoną wydajnością 14,719 GFlops / wat.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Terabajt (skrót TB), Tebibajt (skrót TiB) – jednostki używane w informatyce między innymi do określania rozmiaru największych pamięci masowych, zasobów plików i baz danych. Przedrostek tera pochodzi od greckiego słowa téras (potwór); przedrostek tebi został utworzony sztucznie (zob. przedrostek dwójkowy).
  Hewlett-Packard Company (HP), NYSE: HPQ - amerykańska firma informatyczna z siedzibą w Palo Alto w Kalifornii. W 2010 roku druga pod względem obrotów największa firma informatyczna świata. Producent m.in. komputerów osobistych, serwerów, drukarek i urządzeń poligraficznych oraz dostawca usług IT. W 1999 z HP wyodrębniono działy produkujące elektroniczny sprzęt pomiarowy, podzespoły oraz sprzęt medyczny i naukowy, formując osobną spółkę Agilent Technologies. W 2002 firma przejęła konkurenta Compaq Computer. W roku 2010 firma zatrudniała na całym świecie ok. 324 tys. osób.
  Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH – wyodrębniona organizacyjnie i finansowo jednostka podległa Rektorowi Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Cyfronet jest najstarszym z pięciu polskich centrów Komputerów Dużej Mocy, obok ICM w Warszawie, PCSS w Poznaniu, WCSS we Wrocławiu i TASK w Gdańsku oraz ustanowioną przez Komitet Badań Naukowych jednostką wiodącą w zakresie eksploatacji i rozbudowy Miejskiej Sieci Komputerowej w Krakowie.
  Heat pipe (rurka cieplna, heat-pipe) – rurka zawierająca parujący i skraplający się płyn do transportu ciepła, umożliwiająca przekazywanie znacznych ilości ciepła przy niewielkiej różnicy temperatur (rząd wielkości większych niż tradycyjne materiały, które ograniczane są ich przewodnością cieplną).
  Haswell – nazwa kodowa mikroarchitektury procesorów firmy Intel. Wykorzystuje 22 nm proces technologiczny. Działający układ scalony oparty na tej mikroarchitekturze zaprezentowano w 2011 roku na Intel Developer Forum.
  Superkomputer – komputer znacznie przewyższający możliwościami powszechnie używane komputery, w szczególności dysponujący wielokrotnie większą mocą obliczeniową. Określenie to pojawiło się w latach 60. w odniesieniu do komputerów produkowanych przez CDC i później przez firmę Cray. Były one produkowane w dziesiątkach egzemplarzy i kosztowały po kilka milionów dolarów. Współcześnie większość superkomputerów to pojedyncze egzemplarze, zaprojektowane i wyprodukowane na zamówienie, zazwyczaj z seryjnie produkowanych procesorów i innych podzespołów. Koszty ich produkcji sięgają miliarda dolarów. Od czerwca 2013 najszybszym superkomputerem na świecie jest Tianhe-2, zbudowany w Chinach.
  Bit na sekundę (ang. bps – bit per second) – jednostka natężenia strumienia danych w medium transmisyjnym (np. pomiędzy dwoma komputerami) oraz jednostka przepustowości, czyli maksymalnej ilości informacji, jaka może być przesyłana przez dany kanał telekomunikacyjny w jednostce czasu, oznaczana b/s bądź bps.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.