• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Projekty internetowe

  Przeczytaj także...
  Galaktyka (z gr. γαλα – mleko) – duży, grawitacyjnie związany układ gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii. Typowa galaktyka zawiera od 10do 10 gwiazd orbitujących wokół wspólnego środka masy.Great Internet Mersenne Prime Search (GIMPS) – projekt obliczeń rozproszonych w którym biorą udział ochotnicy poszukujący liczb pierwszych Mersenne’a. Założycielem i autorem oprogramowania jest George Woltman. Podstawowe programy wykorzystywane w projekcie, Prime95 i MPrime, są typu open source.
  RSA – jeden z pierwszych i obecnie najpopularniejszych asymetrycznych algorytmów kryptograficznych z kluczem publicznym, zaprojektowany w 1977 przez Rona Rivesta, Adi Shamira oraz Leonarda Adlemana. Pierwszy algorytm, który może być stosowany zarówno do szyfrowania jak i do podpisów cyfrowych. Bezpieczeństwo szyfrowania opiera się na trudności faktoryzacji dużych liczb złożonych. Jego nazwa pochodzi od pierwszych liter nazwisk jego twórców.

  Projekt internetowy – nieformalna grupa użytkowników-woluntariuszy internetu, którzy łączą swoje wysiłki, aby osiągnąć jakiś cel.

  Projekty internetowe można ogólnie podzielić na dwa rodzaje: polegające na uczestnictwie czynnym lub biernym.

  Uczestnictwo czynne[ | edytuj kod]

  Uczestnictwo w projektach oparte na wspólnej pracy polegającej na dostarczaniu, porządkowaniu, klasyfikacji lub wyszukiwaniu określonych informacji.

  Do tego rodzaju projektów można m.in. zaliczyć:

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Uniwersytet Oksfordzki (ang. University of Oxford, łac. Universitas Oxoniensis) – uniwersytet w Oksfordzie założony przed 1167, najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii i krajach anglosaskich.
 • Wikipedię – encyklopedię tworzoną siłami woluntariuszy,
 • DMOZ – Open Directory Project – katalog stron WWW tworzony siłami woluntariuszy,
 • Galaxy Zoo – projekt astronomiczny, w którym uczestnicy klasyfikują oraz porównują galaktyki.
 • BoardGameGeek
 • Wikitribune
 • Uczestnictwo bierne[ | edytuj kod]

  Uczestnictwo polegające na bezpłatnym udostępnianiu mocy obliczeniowej swojego komputera przyłączonego do internetu. Zwykle projekt taki polega na wykorzystywaniu mocy obliczeniowej komputerów użytkowników w celu wykonania na nich żmudnych i czasochłonnych obliczeń niezbędnych do rozwiązania danego problemu.

  Gen (gr. γένος – ród, pochodzenie) – podstawowa jednostka dziedziczności determinująca powstanie jednej cząsteczki białka lub kwasu rybonukleinowego zapisana w sekwencji nukleotydów kwasu deoksyrybonukleinowego.Open Directory Project (zwany także dmoz od Directory Mozilla) – otwarty katalog stron WWW, utrzymywany na serwerach koncernu Time Warner, w którym zarówno drzewo kategorii jak i wszelkie wpisy są redagowane przez wspólnotę redaktorów-ochotników.

  Do tego rodzaju projektów można m.in. zaliczyć:

 • distributed.net zwany także dnetem – był to pierwszy, pionierski projekt, uruchomiony w 1997 roku, którego zadaniem było sprawdzenie możliwości złamania algorytmów kryptograficznych RSA, stosowanych obecnie w takich protokołach internetowych jak np: SSH. Wiele projektów dnetu skończyło się pełnym sukcesem. Obecnie trwają prace nad 72-bitowym wariantem tego algorytmu o nazwie roboczej RC5. Uczestniczy w nim ok. 50 000 woluntariuszy.
 • [email protected] – zrzesza internautów w celu znalezienia obcych cywilizacji. Ich zadaniem jest przetwarzanie danych otrzymanych z radioteleskopów rozsianych po całym świecie, w nadziei znalezienia w "kosmicznym szumie radiowym" – uporządkowanych sygnałów, które mógłby być nośnikiem informacji przesyłanej przez pozaziemskie cywilizacje. Obecnie projekt SETI – choć wciąż nie mogący się poszczycić jakimikolwiek realnymi osiągnięciami – zrzesza ponad 2 miliony woluntariuszy i jest największym tego rodzaju projektem.
 • Great Internet Mersenne Prime Search – zrzesza internautów w celu znalezienia dużych liczb pierwszych wśród liczb Mersenne'a.
 • grid.org – rodzina projektów biomedycznych, uruchomionych i koordynowanych przez Wydział Biotechnologii Oxford University, których celem jest pomoc w wyszukiwaniu związków chemicznych o potencjalnym działaniu antynowotworowym, antywirusowym i antybakteryjnym oraz analiza ludzkiego DNA w celu znalezienia miejsc, gdzie znajdują się geny wywołujące choroby genetyczne.
 • [email protected] – jest to internetowy projekt zorganizowany przez Uniwersytet Stanforda (USA), który bada procesy zwijania białek. Wyniki tych badań mogą znacząco przyczynić się do znalezienia skutecznych leków na nowotwory złośliwe oraz na inne choroby.
 • Kryptologia (z gr. κρυπτός – kryptos – "ukryty" i λόγος – logos – "słowo") – dziedzina wiedzy o przekazywaniu informacji w sposób zabezpieczony przed niepowołanym dostępem. Współcześnie kryptologia jest uznawana za gałąź zarówno matematyki, jak i informatyki; ponadto jest blisko związana z teorią informacji, inżynierią oraz bezpieczeństwem komputerowym.Zwijanie białka, nazywane także fałdowaniem białka to proces fizyczny polegający na formowaniu przez polipeptyd (posiadający strukturę kłębka statystycznego) wysoko zorganizowanej struktury o charakterystycznej i stabilnej konformacji.




  Warto wiedzieć że... beta

  RC5 – szybki szyfr blokowy opracowany przez Ronalda Rivesta w 1994 roku, dla RSA Security. RC5 nie jest kolejną wersją algorytmu RC4, który jest szyfrem strumieniowym szyfrującym pojedyncze bajty, a nie całe bloki. Natomiast RC6 jest ulepszoną wersją RC5. Tak więc RC5 i RC4 niewiele mają wspólnego poza nazwą i ich autorem. RC jest skrótem od Rivest Cipher lub stosowanym zamiennie Ron’s Code.
  SSH (ang. secure shell) to standard protokołów komunikacyjnych używanych w sieciach komputerowych TCP/IP, w architekturze klient-serwer.
  [email protected] jest projektem internetowym zorganizowanym przez Stanford University w Stanach Zjednoczonych. Projekt ma na celu badanie procesów zwijania białek, koncentruje się na badaniu sposobu w jaki cząsteczka białka składa się w przestrzeni. Jest to o tyle ważne, że od tego kształtu zależą funkcje, jakie może ona pełnić w organizmie. Na skutek nieprawidłowego złożenia się cząstki, mogą powstawać białka wywołujące choroby takie jak: CJD, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, czy też słynne BSE, czyli "choroba szalonych krów".
  Distributed.net – organizacja, która za pośrednictwem wielu komputerów podłączonych do sieci Internet próbuje rozwiązać zadania wymagające ogromnych mocy obliczeniowych.
  Uniwersytet Stanforda, The Leland Stanford Junior University (ang. Stanford University) – prywatny uniwersytet w Stanfordzie, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych, w Dolinie Krzemowej.
  Galaxy Zoo – jeden z ogólnodostępnych internetowych projektów astronomicznych rozpoczęty w 2007 roku, w którym uczestnicy klasyfikują galaktyki na podstawie zdjęć wykonanych automatycznie przez 2,5-metrowy teleskop Sloan Digital Sky Survey, znajdujący się w Apache Point Observatory w stanie Nowy Meksyk. Został zainspirowany projektem [email protected], w którym internauci zostali poproszeni przez NASA o znalezienie śladów pyłu kosmicznego na zdjęciach z misji Stardust. Galaxy Zoo jest wspólnym projektem uniwersytetów Oxford, Portsmouth oraz organizacji Fingerprint Digital Media z Belfastu.
  BoardGameGeek – angielskojęzyczny portal założony w 2000 roku będący kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.