• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Projekt internetowej encyklopedii  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  SourceWatch (dawna nazwa Disinfopedia) – anglojęzyczny serwis internetowy działający w oparciu o mechanizm wiki wykorzystując oprogramowanie zastosowane w Wikipedii (MediaWiki).MusicBrainz - projekt stworzenia otwartej encyklopedii muzycznej. Jest to internetowa baza danych o muzyce, która podobnie jak Freedb została stworzona w odpowiedzi na ostre restrykcje w CDDB. W obecnej formie nie jest już tylko katalogiem informacji o płytach CD, ale największą, semantyczną bazą meta-danych muzycznych.

  Encyklopedia internetowakompendium ludzkiej wiedzy zapisane i udostępnione w Internecie.

  Pierwszą internetową encyklopedię postanowiono stworzyć w 1991 roku. Wówczas przygotowano internetową wersję The Hitchhiker's Guide to the Galaxy.

  Spis treści

 • 1 Pierwsze internetowe encyklopedie
 • 2 Wybrane encyklopedie internetowe
 • 2.1 Polskojęzyczne
 • 2.2 Niepolskojęzyczne
 • 2.3 Nieistniejące
 • 3 Zobacz też
 • 4 Przypisy
 • Usenet (ang. USEr NETwork – sieć użytkowników) to ogólnoświatowy system grup dyskusyjnych, z którego można korzystać przez Internet. Składa się on z tysięcy grup tematycznych, ułożonych w strukturę hierarchiczną. Wiadomości przypominające pocztę elektroniczną użytkownicy wysyłają do serwerów Usenetu, a serwery tworzące sieć P2P automatycznie wymieniają je między sobą. Czasem wiadomości są nazywane postami, z angielskiego to post – wywiesić informację, skąd a post – wiadomość umieszczona w Usenet.SourceWatch (dawna nazwa Disinfopedia) – anglojęzyczny serwis internetowy działający w oparciu o mechanizm wiki wykorzystując oprogramowanie zastosowane w Wikipedii (MediaWiki).


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  MathWorld – encyklopedia matematyczna online, sponsorowana przez Wolfram Research, twórcę i producenta programu Mathematica; współsponsorem jest National Science Foundation (National Science Digital Library).
  Douglas Noël Adams (ur. 11 marca 1952 w Cambridge, zm. 11 maja 2001 w Santa Barbara) – brytyjski pisarz science fiction, dziennikarz i scenarzysta.
  Wiedza – termin używany powszechnie, istnieje wiele definicji tego pojęcia. Nowa Encyklopedia Powszechna definiuje wiedzę jako „ogół wiarygodnych informacji o rzeczywistości wraz z umiejętnością ich wykorzystywania”.
  Neopets – gra internetowa utworzona w 1999 roku przez Adama Powella i Donnę Williams, w której gracz opiekuje się zwierzęciem zwanym Neopetem. Od 2005 roku jest własnością grupy Viacom, która odkupiła witrynę za 160 milionów dolarów.
  Copyleft – rodzaj systemu licencjonowania praw autorskich, zezwalający na modyfikację pracy i jej dalszą redystrybucję na identycznych warunkach.
  Projekt Gutenberg – inicjatywa polegająca na umieszczeniu w Internecie elektronicznych wersji książek istniejących w wersji papierowej.
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

  Reklama