• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Project Syndicate

  Przeczytaj także...
  Nouriel Roubini (ur. 29 marca 1958 r. w Stambule) - amerykański ekonomista. Wykłada w Stern School of Business przy Uniwersytecie Nowojorskim i kieruje firmą konsultingową Roubini Global Economics. Reprezentuje nurt nowej ekonomii keynesowskiej. Przewidział załamanie na amerykańskim rynku nieruchomości i recesję, jaka po nim nastąpiła w 2008 roku. Z tego powodu w 2009 roku magazyn Foreign Policy umieścił go na 4. miejscu na liście 100 najważniejszych myślicieli na świecie (w 2011 roku zajął miejsce 30.).Joseph Samuel Nye Jr (ur. 16 stycznia 1937 w South Orange, New Jersey) – amerykański politolog i pracownik administracji, współtwórca razem z Robertem Keohane teorii współzależności w stosunkach międzynarodowych – opisanej w 1977 w pracy Power and Interdependence'.
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.

  Project Syndicate – międzynarodowa organizacja non-profit powstała w 1995 roku w Pradze, największy światowy syndykat tytułów prasowych.

  Informacje[ | edytuj kod]

  Celem organizacji jest publikacja i dostarczenie oryginalnych prowokujących komentarzy autorstwa znanych polityków i intelektualistów w dziedzinie ekonomii, polityki, nauki i biznesu, co stwarza możliwość prowadzenia debaty publicznej. Założeniem syndykatu jest prezentacja różnorodnych poglądów oraz ułatwienie czytelnikom zrozumienia bieżących tendencji i wydarzeń zachodzących w świecie.

  Open Society Foundations (ang. Fundacje Społeczeństwa Otwartego) do 2010 r. Open Society Institute – fundacja założona w 1993 r. w Stanach Zjednoczonych przez George’a Sorosa – amerykańskiego miliardera, pochodzącego z żydowskiej rodziny węgierskiej. Nazwa fundacji pochodzi od książki Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie Karla Poppera, którego George Soros był uczniem. Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.

  Organizacja oferuje swoim członkom comiesięczne bądź cotygodniowe komentarze, zawarte w 41 seriach, dotyczących między innymi poszczególnych regionów świata. Artykuły są publikowane w wielu językach, przy czym komentarze w języku angielskim są tłumaczone na arabski, chiński, czeski, francuski, holenderski, hiszpański, portugalski, rosyjski i szwedzki. Strona internetowa gwarantuje darmowy dostęp do wszystkich artykułów.

  Julia Wołodymyriwna Tymoszenko z domu Hryhian, ukr. Юлія Володимирівна Тимошенко (ur. 27 listopada 1960 w Dniepropetrowsku) – ukraińska polityk, doktor ekonomii, była wicepremier, premier Ukrainy od 24 stycznia do 8 września 2005 oraz ponownie od 18 grudnia 2007 do 11 marca 2010. Jest liderką partii Batkiwszczyna oraz Bloku Julii Tymoszenko.Christopher Francis Patten, baron Patten of Barnes CH (ur. 12 maja 1944 w Cleveleys w hrabstwie Lancashire), polityk brytyjski, członek Partii Konserwatywnej, ostatni brytyjski gubernator Hongkongu, minister w rządach Margaret Thatcher i Johna Majora, komisarz Unii Europejskiej w gabinecie Romano Prodiego. Obecnie pełni funkcję kanclerza Uniwersytetu w Oksfordzie.

  Organizacja utrzymuje się ze składek płaconych przez członków z krajów rozwiniętych, a także ze środków od innych organizacji, takich jak: Open Society Institute George'a Sorosa, fundacja Politiken i Die Zeit. Tytuły prasowe z krajów rozwijających się nie są zobowiązane do ponoszenia opłat za korzystanie z usług Project Syndicate. 27 czerwca 2013 roku działalność rozpoczął polski oddział organizacji. Jego twórcą była fundacja „Świat Idei”, zrzeszająca polskich menedżerów. Redaktorem naczelnym został Michał Kobosko.

  George Soros (węg. György Soros [ˈɟørɟ ˈʃoroʃ], właśc. György Schwartz [ʃvaʁʦ]; ur. 12 sierpnia 1930 w Budapeszcie) – amerykański inwestor giełdowy pochodzenia węgiersko-żydowskiego, także filantrop, fundator Open Society Foundations i licznych fundacji, w tym Fundacji im. Stefana Batorego. Politiken (duń. Dagbladet Politiken; [pʰoliˈtˢigən]) – duński dziennik, wydawany od 1 października 1884. Aktualnym wydawcą jest JP/Politikens Hus, redakcja dziennika mieści się w Kopenhadze, a nakład wynosi ok. 130 000 egz.

  Opinie[ | edytuj kod]

  Ezra Klein z gazety „Washington Post” nazwał Project Syndicate „najlepszą stroną internetową, zawierającą komentarze i artykuły”. W recenzji Klein przytoczył słowa amerykańskiego profesora prawa, Jamesa Kwaka, który uznał organizację za „kierującą się dobrymi intencjami, której udaje się sprawiać wrażenie złowrogiej konspiracji”

  Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.The Washington Post – największa i najstarsza gazeta codzienna w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych. Istnieje od 1877 roku.

  Członkowie Project Syndicate w Polsce[ | edytuj kod]

  W skład Project Syndicate Poland wchodzą (dane za pierwszy kwartał 2014 roku):

 • wyborcza.biz
 • Warsaw Business Journal
 • Wyborcza.pl
 • Publicyści[ | edytuj kod]

  Autorami komentarzy dla Project Syndicate byli między innymi:

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Project Syndicate (ang.). linkedin.com. [dostęp 2014-04-08].
  2. O nas (pol.). project-syndicate.pl. [dostęp 2014-04-08].
  3. About Project Syndicate (ang.). project-syndicate.org. [dostęp 2014-04-08].
  4. Expert opinion commentary and analysis by world’s leading economic, political, cultural thinkers (ang.). linkedin.com. [dostęp 2014-04-08].
  5. Project Syndicate rusza w Polsce (pol.). forsal.pl, 2013-06-27. [dostęp 2014-04-08].
  6. Michał Kobosko kieruje polskim oddziałem Project Syndicate (pol.). biznes.pl, 2013-06-27. [dostęp 2014-04-08].
  7. Ezra Klein: The World's Smartest Op-Ed Page (ang.). washingtonpost.com. [dostęp 2014-04-08].
  8. Poland (ang.). W: Member papers: Europe [on-line]. project-syndicate.org. [dostęp 2014-04-08].
  9. List of Project Syndicate Authors (ang.). project-syndicate.org. [dostęp 2014-04-08].
  10. Shlomo Ben-Ami (ang.). project-syndicate.org. [dostęp 2017-12-04].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Project Syndicate Poland
 • Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Jimmy Carter, właściwie James Earl Carter, junior (ur. 1 października 1924 w Plains) – amerykański polityk, działacz Partii Demokratycznej, 39. Prezydent USA w latach 1977 do 1981, a także międzynarodowy działacz humanitarny i na rzecz praw człowieka, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2002, baptysta, Człowiek Roku 1976 według magazynu „Time” oraz autor wielu książek.
  Warto wiedzieć że... beta

  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
  Szelomo Ben Ammi (hebr.: שלמה בן עמי, ang.: Shlomo Ben-Ami, ur. 17 lipca 1943 w Tangerze) – izraelski polityk, dyplomata i historyk. Członek Knesetu. Minister Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a następnie Minister Spraw Zagranicznych Izraela.
  Uffe Ellemann-Jensen (ur. 1 listopada 1941 w Haarby) – duński polityk i ekonomista, w latach 1982–1993 minister spraw zagranicznych, od 1984 do 1998 lider liberalnej partii Venstre, przewodniczący Partii Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów (1995–2000).
  Joseph Martin Fischer (ur. 12 kwietnia 1948 w Gerabronn) – niemiecki polityk, były wicekanclerz Republiki Federalnej Niemiec oraz były minister spraw zagranicznych w czerwono-zielonej koalicji rządowej kanclerza Gerharda Schrödera. Był jednym z liderów niemieckiej partii Związek 90/Zieloni. Według sondażu opinii publicznej był najbardziej popularnym politykiem niemieckim.
  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).
  Ban Ki-moon (ur. 13 czerwca 1944 w Chungju) – południowokoreański polityk, od 1 stycznia 2007 sekretarz generalny ONZ. Przed objęciem stanowiska był ministrem spraw zagranicznych i handlu Korei Południowej.
  Shinzō Abe (jap. 安倍晋三, Abe Shinzō, ur. 21 września 1954 w Tokio) – japoński polityk, premier Japonii od 26 września 2006 do 26 września 2007 oraz od 26 grudnia 2012.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.