• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Project I.G.I.: I'm Going In

  Przeczytaj także...
  Specnaz (ros. Спецназ) – potoczne określenie sił specjalnych wojsk radzieckich, następnie Federacji Rosyjskiej. Termin „Specnaz” jest zbitką słów „specjalnoje naznaczenije”, co znaczy „specjalne przeznaczenie”. W Federacji Rosyjskiej słowo „specnaz” to właściwie synonim określenia „jednostki specjalne” (czasti specjalnowo naznaczenija), choć głównie używa się tego terminu w odniesieniu do rozmaitych oddziałów rosyjskich bądź z większości byłych republik radzieckich. Pododdziały podległe wywiadowi wojskowemu GRU nazywane były „SPECNAZ-em”, zaś te podległe KGB nosiły nazwę „OSNAZ”, co brało się z ich nazwy – „osoboje naznaczenije”.Strzelanka pierwszoosobowa, FPS (od ang. first-person shooter) – gatunek gier komputerowych skoncentrowanych na walce z przeważającym zastosowaniem broni palnej, których akcja obserwowana jest z perspektywy pierwszej osoby. Innymi słowy, gracz doświadcza akcji oczami głównego bohatera. Widzi ręce i broń postaci. Pozostałe części ciała tylko na filmach objaśniających fabułę. Strzelanka pierwszoosobowa jako gatunek dzieli cechy wspólne z innymi strzelankami, które stanowią zarazem część gatunku gier akcji. Innego rodzaju broń niż broń palna jest możliwa, ale jej znaczenie jest zwykle drugorzędne.
  Special Air Service (SAS) – elitarna jednostka specjalnego przeznaczenia British Army, stanowi trzon sił specjalnych współczesnych brytyjskich sił zbrojnych (United Kingdom Special Forces). Została założona w 1941 roku przez Davida Stirlinga, początkowo jej głównym zadaniem było przeprowadzanie ataków dywersyjnych za liniami wroga w trakcie działań w Afryce Północnej.

  Project I.G.I. – taktyczny first-person shooter wydany przez firmę Eidos Interactive 15 grudnia 2000 roku.

  Eidos Interactive – firma produkująca i wydająca gry komputerowe. Siedzibę ma w Wimbledonie, wydaje gry z Europy i Ameryki. Została wykupiona przez Square Enix i przemianowana na Square Enix Europe.US Army Special Forces (Zielone Berety, ang. Green Berets) – jednostki specjalne wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych. Baza tej jednostki mieści się w Fayetteville – Fort Bragg w Karolinie Północnej.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Akcja gry toczy się na terenach byłego Związku Radzieckiego. David Jones, oficer IGI, zostaje wysłany z misją odnalezienia skradzionej głowicy jądrowej. Jedynym namiarem jest estoński handlarz bronią Josef Priboi. Jones po początkowych komplikacjach pomaga w ujęciu Josefa sojuszniczemu oddziałowi wojskowemu pod dowództwem kpt. Harrisona. Okazuje się, że w posiadaniu głowicy jest wujek Josefa - Jach Priboi. Jones ustala jego położenie, wprowadzając wirusa do jego sieci komputerowej, następnie udaje się go pojmać. W trakcie transportu śmigłowiec z Jonesem i Jachem na pokładzie zostaje zestrzelony na polecenie Ekk - wojskowej oficer, której Priboi sprzedał głowicę. Jones był zmuszony przedostać się przez granicę i odzyskać swój sprzęt. Następnie udaje mu się przechwycić pociąg, którym żołnierze Ekk mieli dostarczyć Jacha do jej kwatery głównej. Myśliwce wysłane przez Ekk doprowadzają do wykolejenia pociągu, jednak Jones i Jach zdołali przedostać się do miejsca, skąd ewakuował ich śmigłowiec IGI. Jones zostaje później wysłany z misją odzyskania głowicy i likwidacji Ekk. W klimacie śnieżnej zimy dociera do wyciągu linowego prowadzącego do ruin zamku, który ma być jej bazą. Dziewczyna ucieka jednak helikopterem do swojej drugiej kryjówki - bazy nuklearnej. Jones schodzi finalnie do jej podziemi by przygotować teren pod wejście żołnierzy IGI. Ekk ginie, gdy Jones z Anyą i oddziałem Harrisona przypuszczają szturm celem rozbrojenia ładunku z głowicy. Cel misji zostaje zrealizowany, choć na próbujących się wydostać Jonesa i Anyę czekają jeszcze oddziały Specnazu.

  Żołnierz to osoba pełniąca służbę w siłach zbrojnych danego kraju i zobowiązana do obrony jego granic. Żołnierzem jest również osoba wykonująca zadania bojowe poza granicami własnego kraju, zarówno wówczas, gdy kraj ten jest agresorem, jak i w przypadku uczestniczenia sił zbrojnych danego kraju w misjach pokojowych lub siłach szybkiego reagowania w sytuacjach zmuszających społeczność międzynarodową do natychmiastowego zbrojnego współdziałania.Siły specjalne, jednostki specjalne, komandosi to określenia elitarnych formacji wojskowych lub policyjnych. Jednostki wojskowe przystosowane są do wykonywania zadań niekonwencjonalnych, prowadzenia działań specjalnych i nadzwyczaj trudnych w czasie pokoju, kryzysu oraz wojny: antyterrorystycznych, rozpoznawczych (głównie głębokie bądź rozpoznanie specjalne), dywersyjnych itp. Zwykle składają się z małych wyselekcjonowanych grup żołnierzy, świetnie wyszkolonych i nadzwyczajnie wytrzymałych psychofizycznie, używających wyspecjalizowanego uzbrojenia i wyposażenia. Działają na lądzie, wodzie i z powietrza. Gwałtowny rozwój sił specjalnych nastąpił podczas II wojny światowej. Obecnie jednostki tego typu wchodzą w skład sił zbrojnych lub policyjnych większości państw świata.

  Bohaterowie[ | edytuj kod]

 • David Jones – postać, w którą się wcielamy; komandos, były operator SAS pracujący w IGI.
 • Anya – kierownik operacyjny Jonesa, koordynuje jego działania z siedziby IGI; w ostatniej misji rozbraja bombę.
 • Harrison – dowódca sojuszniczego oddziału, były "Zielony beret"; doświadczony komandos.
 • Wrogowie[ | edytuj kod]

 • Jach Priboi – estoński handlarz bronią, surowy wujek Josefa. Był zamieszany w kradzież głowicy.
 • Josef Priboi – handlarz bronią pracujący dla wuja. W początkowych misjach Jones ma za zadanie odnaleźć go i doprowadzić na przesłuchanie.
 • Ekk – młoda dziewczyna, oficer wojskowy. Studiowała fizykę jądrową. Jest w posiadaniu 4 baz, w tym ruin zamku oraz laboratorium nuklearnego ze sztabem podziemnym.
 • Żołnierze rosyjscy – korzystają najczęściej z broni: Uzi, AK47, Spas12, Dragunov, Desert Eagle w misjach BAZA SAM oraz w zamku Ekk również z Minimi.
 • Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.678 sek.