• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Programmed Data Processor

  Przeczytaj także...
  Digital Equipment Corporation (DEC) - amerykańska firma informatyczna założona w 1957 r. przez Kena Olsena. Nazwa handlowa - Digital.Emacs – rodzina edytorów tekstu, znana ze swojej rozszerzalności. Podręcznik najpopularniejszego wariantu GNU Emacs opisuje go jako „rozszerzalny, dostosowywalny, samodokumentujący się, edytor wyświetlany w czasie rzeczywistym”. Rozwój pierwszych Emacsów rozpoczął się w połowie lat siedemdziesiątych, a prace nad GNU Emacsem, kontynuowane są aktywnie do chwili obecnej (2020).
  Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.
  Ten niebieski PDP-1 jest prezentowany w Muzeum Nauki w Londynie
  Ten zielony PDP-12 jest prezentowany na Uniwersytecie w Uppsali

  PDP – seria komputerów produkowanych przez firmę Digital Equipment Corporation. Obejmowała ona głównie minikomputery i mainframe'y. Nazwa PDP (ang. Programmed Data Processor – Programowany Przetwarzacz Danych) celowo nie zawierała słowa „komputer”: komputery kojarzyły się wówczas z urządzeniami dużymi, skomplikowanymi i drogimi, a investorzy VC (szczególnie Georges Doriot) stojący za Digitalem nie chcieli finansować budowy „komputera”. Słowo „minikomputer” nie było jeszcze wtedy w użyciu. Digital zbudował PDP w oparciu o posiadane portfolio układów logicznych oraz skierował ten produkt do mniej zasobnych klientów, których nie było stać na ówczesne (duże) komputery.

  PDP-10 – rodzina komputerów klasy mainframe produkowanych przez DEC. Nazwa oznacza "Programmed Data Processor model 10". Była to pierwsza maszyna, na której dzielenie czasu stało się powszechną praktyką. Maszyna ta odegrała istotną rolę w historii społeczności hakerskiej między innymi ze względu na użycie jej w projektach laboratorium sztucznej inteligencji MIT i Uniwersytetu Stanforda, jak również Computer Center Corporation i Carnegie Mellon University.Allen Newell (19 marca 1927 - 19 lipca 1992) - specjalista w dziedzinie nauk komputerowych i psychologii poznawczej w korporacji RAND. Wniósł wkład w rozwój Information Processing Language (1956) i dwóch wczesnych programów sztucznej inteligencji, Logic Theory Machine (1956) i General Problem Solver (1957).

  Wybrane komputery PDP[ | edytuj kod]

 • PDP-1 – uważany za pierwszy minikomputer w historii
 • PDP-2 – anulowany komputer 24-bitowy.
 • PDP-3 – pierwszy 36-bitowy komputer DEC. Nie trafił do sprzedaży: jedyny zbudowany był przez CIA na jej własne potrzeby.
 • PDP-4 – Wolniejsza, ale tańsza wersja PDP-1. Nie odniósł sukcesu rynkowego. Późniejsze komputery 18-bitowe DEC opierały się o zestaw instrukcji PDP-4.
 • PDP-5 – Pierwsza maszyna 12-bitowa. Wprowadzony zestaw instrukcji został zastosowany w późniejszym PDP-8.
 • PDP-6 – 36-bitowa klasy mainframe z podziałem czasu.
 • PDP-7 – maszyna, na której działała pierwsza wersja systemu operacyjnego Unix.
 • PDP-8 – pierwszy komputer sprzedany w liczbie >50000.
 • PDP-9 – bezpośredni następca PDP-7. Pierwsza maszyna Digitala wykorzystująca mikrokod.
 • LINC-8 – maszyna łącząca w sobie właściwości PDP-8 i komputera LINC.
 • PDP-10 – następca PDP-6 i platforma pierwszego Emacsa. Późniejsze wersje były także oznaczone jako DECsystem 10 oraz DECsystem 20 (który charakteryzował się brakiem konsoli operatora).
 • PDP-11 – jeden z najbardziej długowiecznych komputerów, produkowany przez ponad 20 lat.
 • PDP-12 – następca komputera LINC-8.
 • PDP-13 – komputer o takiej nazwie nigdy nie powstał.
 • PDP-14 – komputer 1-bitowy, projektowany jako sterownik PLC.
 • PDP-15 – ostatni komputer 18-bitowy DEC, i jedyny komputer 18-bitowy tej firmy zbudowany w technologii TTL.
 • Następcą linii PDP był wywodzący się z PDP-11 VAX

  PDP-1 (ang. Programmed Data Processor-1) – pierwszy komputer Digitala należący do serii PDP. Jest to jednocześnie jeden z pierwszych minikomputerów wprowadzonych na rynek. Produkcja została rozpoczęta w roku 1960. Komputer ten jest znany z tego, że był jedną z podstawowych maszyn nowo tworzącej się kultury hakerskiej MITu, BBNu i innych ośrodków. PDP-1 był także platformą jednej z pierwszych gier komputerowych, Spacewar! Steve’a Russela.24-bitowe – słowa, adresy i inne dane to takie informacje, które mieszczą się na 24 bitach pamięci, co jest równe 3 oktetom. 24-bitowe architektury CPU czy ALU są architekturami używającymi takiej właśnie wielkości rejestrów, szyny adresowej, szyny danych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Announcements from The DEC Connection. W: The DEC Connection [on-line]. 2007-02-14. [dostęp 2008-11-24].
  2. PDP-8 Frequently Asked Questions. W: www.faqs.org [on-line]. 2001-04-08. [dostęp 2008-11-24].
  3. PDP-11 - Introduction, www.hampage.hu [dostęp 2017-11-26].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • C. Gordon Bell, J. Craig Mudge, John E. McNamara, Computer Engineering: A DEC View of Hardware Systems Design (Digital, 1978)
 • The Computer Museum Report, Volume 8, TX-0 alumni reunion, Spring 1984, Ed Thelen Web site (accessed June 18, 2006)
 • Bell, C.G., Grason, J., and Newell, A., Designing Computers and Digital Systems. Digital Press, Maynard, Mass., 1972.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • PDP i LABy, wciąż sprawne w niemieckim muzeum komputerowym (ang.)
 • DEC PRODUCT TIMELINE (ang.)
 • Description and Use of Register Transfer Modules Strona Gordona Bella w domenie Microsoftu (ang.)
 • www.pdp12.org Niedawno odnowiony PDP-12 (ang.)
 • http://www.soemtron.org/pdp7.html Informacje na temat PDP-7 i PDP7A włączając podręczniki i listy klientów obejmujące 99 ze 120 dostarczonych komputerów.
 • (ang.)

  PLC (Programowalny Sterownik Logiczny) (ang. Programmable Logic Controller) – uniwersalne urządzenie mikroprocesorowe przeznaczone do sterowania pracą maszyny lub urządzenia technologicznego. Sterownik PLC musi zostać dopasowany do określonego obiektu sterowania poprzez wprowadzenie do jego pamięci żądanego algorytmu działania obiektu. Cechą charakterystyczną sterowników PLC odróżniającą ten sterownik od innych sterowników komputerowych jest cykliczny obieg pamięci programu. Algorytm jest zapisywany w dedykowanym sterownikowi języku programowania. Istnieje możliwość zmiany algorytmu przez zmianę zawartości pamięci programu. Sterownik wyposaża się w odpowiednią liczbę układów wejściowych zbierających informacje o stanie obiektu i żądaniach obsługi oraz odpowiednią liczbę i rodzaj układów wyjściowych połączonych z elementami wykonawczymi, sygnalizacyjnymi lub transmisji danych.Mainframe (ang. main – główny, frame – struktura) (często w Stanach Zjednoczonych nazywany "Big Iron", dawniejsze polskie określenie to "komputery głównego szeregu") – klasa komputerów używanych głównie przez duże organizacje dla krytycznych aplikacji (np. finansowych, statystycznych). Są systemami o dużej niezawodności. W czasie, gdy powstawały i odnosiły największe sukcesy, ich alternatywą były minikomputery i kalkulatory.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dzielenie czasu, zwane podziałem czasu, w wielozadaniowych systemach operacyjnych, jest mechanizmem pozwalającym na wykonywanie jednocześnie wielu zadań (zwykle dotyczy procesów, czasem również wątków) w obrębie jednego procesora w pewnej, umownej, jednostce czasu.
  Minikomputer – powstały pod koniec lat 50. XX wieku odpowiednik komputera osobistego wykonany na tranzystorach lub układach scalonych małej (SSI) i średniej (MSI) skali integracji. Często był wykonywany jako komputer specjalizowany np. automat obrachunkowy, analizator widma. Wyróżniał się prostą obsługą, niewielkimi wymiarami, modułową budową i nie wymagał klimatyzacji. Początkowo jednostanowiskowy, w miarę wzrostu mocy obliczeniowej przejmował rolę mniejszych maszyn mainframe. Aktualnie rzadko stosowany plasuje się między komputerem osobistym a mainframe.
  Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.
  12-bitowe – słowa, adresy i inne dane to takie informacje, które mieszczą się na 12 bitach pamięci, co jest równe półtora oktetu. 12-bitowe architektury CPU czy ALU są architekturami używającymi takiej właśnie wielkości rejestrów, szyny adresowej, szyny danych.
  Model programowy procesora (ang. ISA - Instruction Set Architecture), czasem także nieściśle architektura procesora — ogólne określenie dotyczące organizacji, funkcjonalności i zasad działania procesora, widoczne z punktu widzenia programisty jako dostępne mechanizmy programowania. Na model programowy procesora składają się m.in.:
  Venture Capital – termin oznaczający inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym znajdujących się we wczesnych fazach rozwoju. Jest to forma finansowania innowacyjnych, a przez to obarczonych ryzykiem, projektów inwestycyjnych. Celem inwestowania venture capital jest zysk wynikający z wartości przedsiębiorstwa, a nie z samej działalności produkcyjnej bądź usługowej. Przybiera ona specyficzną formę. Polega ona na zasileniu kapitałowym powstającej spółki poprzez objęcie akcji lub udziałów. Działania te powodują że kapitał do firmy nie jest wprowadzany w formie kredytu, ale w formie właścicielskiej. Inwestor oferujący finansowanie typu venture capital staje się współwłaścicielem spółki, którą finansuje. Forma i ilość akcji bądź udziałów, jaką otrzyma dostawca kapitału, wynika z wcześniejszych ustaleń pomiędzy nim a właścicielami, lub pomysłodawcami nowego rozwiązania. Inwestor przedsięwzięcia podejmuje takie same ryzyko jak pozostali udziałowcy przedsięwzięcia. W przypadku powodzenia przedsięwzięcia, razem z założycielami czy pomysłodawcami uczestniczy w jego sukcesie. Występuje pomoc menadżerska, jaką otrzymuje przedsiębiorca od inwestora, który na bieżąco uczestniczy w działaniach na rzecz rozwoju przedsięwzięcia i w praktyce staje się on partnerem przedsiębiorcy. Współpracę reguluje umowa inwestycyjna, zawierająca postanowienia dotyczące wzajemnych praw i obowiązków stron. Zakres ingerencji w działalność spółki jest większy niż w przypadku większości typów inwestycji i polegają na wzajemnym zaufaniu stron.
  Muzeum Nauki w Londynie (ang. Science Museum) – muzeum nauki i techniki. Bezpośredniej inspiracji do powstania tego muzeum dostarczyła Światowa Wystawa w Londynie, zorganizowana w 1851 r. jako pierwsza o prawdziwie międzynarodowym charakterze (wzięło w niej udział 17 160 wystawców). Prezentowano głównie dorobek przemysłu, górnictwa i rolnictwa, w tym wiele ówczesnych nowości technicznych oraz naukowych. Większość z prezentowanych osiągnięć pochodziło z terenu Wielkiej Brytanii oraz całego Imperium Brytyjskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.797 sek.