Program informacyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Program informacyjny

Program informacyjny – program telewizyjny albo audycja radiowa, której głównym celem jest przedstawienie bieżących wydarzeń, najczęściej politycznych i społecznych, ale także m.in. kulturalnych, sportowych, ekonomicznych, naukowych oraz prognozy pogody (w przypadku radia również informacji z dróg oraz muzycznych), które zazwyczaj prezentowane są w odrębnych wyspecjalizowanych serwisach prezentowanych po właściwym programie.

Radio Plus - sieć stacji radiowych, wspólny projekt grup medialnych Eurozet i Time SA. W skład sieci - na podstawie umów operatorskich bądź franczyzowych - wchodzą głównie rozgłośnie diecezjalne.Nauka – autonomiczna część kultury służąca wyjaśnieniu funkcjonowania świata, w którym żyje człowiek. Nauka jest budowana i rozwijana wyłącznie za pomocą tzw. metody naukowej lub metod naukowych nazywanych też paradygmatami nauki poprzez działalność badawczą prowadzącą do publikowania wyników naukowych dociekań. Proces publikowania i wielokrotne powtarzanie badań w celu weryfikacji ich wyników prowadzi do powstania wiedzy naukowej. Zarówno ta wiedza jak i sposoby jej gromadzenia określane są razem jako nauka.

Polska[ | edytuj kod]

Najczęściej ich czas trwania mieści się między 90 sekundami a 30 minutami. Główne wydania (najdłuższe) pojawiają się w telewizji wieczorem, zazwyczaj między godziną 18 a 20, i są podsumowaniem całego dnia (niektóre stacje oferują jednak także pełniące podobną funkcję wydłużone wydania wieczorne, na przykład Telewizyjny Kurier Warszawski). Coraz częściej programy informacyjne nadawane są z newsroomów, a rzadziej z osobnego studia. W przypadku bardzo ważnych, istotnych wydarzeń (tzw. wydanie wyjazdowe lub specjalne) coraz częściej programy informacyjne nadawane spoza studia z miejsca, gdzie ma bądź miało miejsce ważne, istotne wydarzenie (przykładowo 10 kwietnia 2010 roku Fakty TVN nadawano sprzed Pałacu Prezydenckiego, a 28 lipca 2016 roku Wydarzenia Polsatu nadawano z Krakowa, gdzie miały miejsce Światowe Dni Młodzieży). W przypadku dużych polskich stacji radiowych (na przykład RMF FM, Radio ZET, Jedynka) serwisy emitowane są najczęściej co godzinę przez całą dobę (zazwyczaj programy informacyjne w radiu są emitowane o pełnej godzinie, tj. xx:00, rano i w czasie popołudniówki także w połówce godziny), jednak mniejsze stacje lub rozgłośnie tematyczne mogą nie nadawać serwisów w nocy (na przykład POPRadio nadaje ostatni serwis o 22, Trójka nie nadaje serwisów od północy do szóstej, a Czwórka od 23 do 7).

TVP Warszawa (Warszawski Ośrodek Telewizyjny, WOT) – ośrodek regionalny TVP z siedzibą główną w Warszawie przy ulicy Jasnej 14/16 oraz redakcjami terenowymi w Płocku, Radomiu i Siedlcach. Ośrodek zastąpił wcześniej działający Warszawski Ośrodek Telewizyjny (mający swój odrębny kanał telewizyjny od 3 stycznia 1994). Dzieliła częstotliwość z kanałem TVP Info.Agora (gr. ἀγορά, dosł. miejsce zgromadzeń) – główny plac, rynek w miastach starożytnej Grecji. Centrum wokół którego toczyło się życie polityczne, religijne, a czasami także handlowe.

Zadaniem tego typu programów jest przede wszystkim przedstawienie czystych faktów. W wielu z nich pojawiają się jednak także komentarze autorskie, niekiedy ilustrowane materiałem filmowym oraz połączenia na żywo z miejsca danego wydarzenia z reporterem bądź korespondentem. Stosunkowo rzadko pojawiają się w nich wywiady z celebrytami albo ekspertami. Generalną zasadą programów tego typu jest wyraźne oddzielenie informacji od komentarza; łączenie „jednym tchem” mówienia o faktach i wyrażania o nich opinii (choćby to była tylko mimika lub intonacja głosu) jest nieetyczne; widz powinien sam sobie wyrobić stosunek do rzeczywistości, bez żadnych sugestii ze strony dziennikarza.

Radio eR (ewangeliczna Radość) – regionalna, katolicka rozgłośnia radiowa archidiecezji lubelskiej, wcześniej znana pod nazwami Katolickie Radio Lublin i Radio Plus Lublin, wyłączona z sieci Plus przez abpa Józefa Życińskiego, która rozpoczęła nadawanie 1 października 2005. Redaktorem naczelnym jest ks. Mieczysław Puzewicz.Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda.

Stacje telewizyjne nadające programy informacyjne całą dobę to telewizje informacyjne (np. Euronews, TVN24, CNN, BBC World, RT, w Polsce TVN24, Polsat News czy TVP Info). Podobnie działającymi odpowiednikami radiowymi są między innymi BBC World Service, a w Polsce TOK FM i Polskie Radio 24.

Radio CCM – nadająca od 1998 roku lokalna komercyjna rozgłośnia radiowa na Śląsku, stworzona przez Stowarzyszenie DeoRecordings.Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) – największa na polskim rynku mediów elektronicznych agencja informacyjna. Funkcjonuje przy Polskim Radiu od lata 1992 roku. W latach 1993-1994 IAR działała jako Radio-Info – pierwsze w Polsce radio informacyjne całkowicie na żywo, bez muzyki.

Telewizyjne programy informacyjne w Polsce[ | edytuj kod]

Pierwszym programem informacyjnym w Polsce były Wiadomości Dnia które były emitowane od 30 kwietnia 1956 roku, ale 1 stycznia 1958 roku zostały przekształcone w Dziennik Telewizyjny, a 18 listopada 1989 roku w nadawane do dziś Wiadomości. Najstarszym nadawanym do dziś programem informacyjnym w Polsce jest regionalny Telewizyjny Kurier Warszawski, emitowany obecnie przez TVP3 Warszawa od 9 listopada 1958 roku. Natomiast najstarszym nadawanym do dziś ogólnopolskim programem informacyjnym jest Teleexpress, emitowany od 26 czerwca 1986 roku.
W październiku 2016 roku najczęściej oglądanymi serwisem informacyjnym były Fakty, Wiadomości, Teleexpress, Wydarzenia i Panorama. Poza tymi stacjami w telewizji naziemnej dostępne były także między innymi Dziennik Regionów oraz programy regionalne poszczególnych obszarów TVP3, Serwis Info w TVP Info, Informacje dnia w TV Trwam, Express w TTV oraz WP News w Telewizja WP. Wśród kanałów nadawanych satelitarnie dużą popularnością cieszy się między innymi Poranek TVN24, Serwis informacyjny TVN24 (oba w TVN24), Serwis Informacyjny w TVN24 Biznes i Świat i Informacje w Polsat News.

Dziennik Telewizyjny (DT, do końca lat 70. DTV) – główny program informacyjny TVP w czasach PRL, nadawany w latach 1958-1989. W 1989 roku został zastąpiony przez Wiadomości TVP1. W latach 70. i 80. był głównym ośrodkiem propagandy władz PRL i PZPR, mogącym oddziaływać na całe społeczeństwo.Radio ZET – polska komercyjna stacja radiowa. Jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych działających w Polsce. Obecnie należy do holdingu Eurozet. Redaktorem naczelnym stacji jest Rafał Olejniczak. Obok RMF FM jest to najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.

Radiowe programy informacyjne w Polsce[ | edytuj kod]

Wśród radiowych serwisów informacyjnych w Polsce najpopularniejsze są Wiadomości Radia Zet, Fakty RMF FM, Aktualności Radiowej Jedynki (serwis ten, z uwagi na emisję w głównym programie Polskiego Radia jest rozbudowany, bowiem realizuje misję nadawcy publicznego poprzez np. komunikaty o stanie wód, aktualności rolnicze, serwis obcojęzyczny czy prognozę pogody dla marynarzy i rybaków) czy Serwis Trójki. Serwisy informacyjne trwają od kilku (np. w Radiu ZET) do piętnastu minut (w Polskim Radiu 24).
Wiele stacji lokalnych w Polsce korzysta z serwisów ogólnopolskich oferowanych przez większe stacje. Takie materiały oferuje:

Radio Piekary – regionalna rozgłośnia radiowa założona w 1996 w Piekarach Śląskich. W nadawanych audycjach dominują zwyczaje oraz mowa śląska. Transmitowane są msze święte i nabożeństwa z pobliskiej Bazyliki NMP, a także z innych kościołów dekanatu oraz informacje z terenu województwa śląskiego.Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Słowo „ekonomia” wywodzi się z języka greckiego i tłumaczy się jako oikos, co znaczy dom i nomos, czyli prawo, reguła. Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego.
 • Polskie Radio (poprzez Informacyjną Agencję Radiową, na przykład Radio eR, Radio Piekary i Radio Emaus),
 • Radio ZET (na przykład Radio Victoria, Radio CCM i Radio Nakło),
 • Agora (na przykład Radio Płońsk i POPRadio),
 • VOX FM (na przykład Norda FM),
 • Radio Plus (tylko w Radiu Głos),
 • RMF FM (tylko w stacjach powiązanych z RMF, np. Radiu 90 i Radiofonii).
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Telewizyjne programy informacyjne
 • Breaking news
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Oglądalność programów informacyjnych w Polsce 2020, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-01-31] (pol.).
  2. RadioPolska - Niekomercyjny serwis poświęcony radiofonii i telewizji w Polsce, old.radiopolska.pl [dostęp 2021-02-12] [zarchiwizowane z adresu 2020-02-29].
  Polsat News – kanał informacyjno-publicystyczny Grupy Polsat, nadający od 7 czerwca 2008 roku. Szefem kanału, od początku nadawania stacji, jest Henryk Sobierajski.Polskie Radio Program I (Jedynka, Radiowa Jedynka, Pierwszy Program Polskiego Radia, Program Pierwszy Polskiego Radia, oficjalny skrót PR1) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 18 kwietnia 1926 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Fakty RMF FM – serwis informacyjny nadawany od 3 września 2001 w radiu RMF FM. Serwis zastąpił Wiadomości RMF FM nadawane od 25 sierpnia 1990 i emitowane na piętnaście minut przed pełną godziną.
  Fakty – polski program informacyjny telewizji TVN nadawany od 3 października 1997 codziennie o godz. 19:00 (do 1 maja 1998 Fakty nadawano o godzinie 19:30) na kanałach TVN i TVN24 BiS oraz w rozdzielczości HDTV (1920x1080 z przeplotem) na kanale TVN HD i TVN24 HD.
  TTV (Twoja Telewizja) – kanał telewizyjny o charakterze społeczno-interwencyjnym. Stacja ruszyła 2 stycznia 2012. Obecnie 50,55% jej udziałów posiada Grupa TVN.
  Kultura (z łac. colere = „uprawa, dbać, pielęgnować, kształcenie”) – termin ten jest wieloznaczny, pochodzi od łac. cultus agri („uprawa roli”), interpretuje się go w wieloraki sposób przez przedstawicieli różnych nauk. Kulturę można określić jako ogół wytworów ludzi, zarówno materialnych, jak i niematerialnych: duchowych, symbolicznych (takich jak wzory myślenia i zachowania).
  {{Stacja radiowa infobox}} Nieznane pola: "wielkość_zdjęcia" oraz "plik playlisty". Gołe linki: "strona internetowa". Emaus - Katolickie Radio Poznań – lokalna rozgłośnia katolicka Archidiecezji Poznańskiej z siedzibą w Poznaniu.
  Panorama – program informacyjny TVP2, który można obejrzeć w internecie za pośrednictwem serwisu TVP.PL od 1 czerwca 2012 roku także w jakości HD
  TVP3 (TVP3 Regionalna, pot. Trójka, Program trzeci Telewizji Polskiej lub Regionalna Trójka) – kanał informacyjno-publicystyczny Telewizji Polskiej (TVP), funkcjonujący w latach 2002-2007; "połączona sieć skoordynowanych programów regionalnych tworzonych i rozpowszechnianych przez oddziały terenowe TVP, z pasmem wspólnym".

  Reklama