• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Program do DVD authoringu

  Przeczytaj także...
  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.DVD authoring - tworzenie interfejsów płyt DVD, w formatach miniDVD, DVD, których zawartość można wyświetlać w komputerze osobistym lub odbiorniku telewizyjnym. Opracowany w trakcie edycji interfejs jest narzędziem do sterowania zawartością płyty. Podczas authoringu wykonywane są następujące czynności:
  Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.

  Program do DVD authoringu - wyspecjalizowany program do tworzenie interfejsów płyt CD/DVD, wyświetlanych za pomocą odtwarzacza DVD w komputerze lub odbiorniku telewizyjnym.

  Program taki odróżnia się od zwykłego programu do wypalania płyt tym, że nie tylko przenosi materiały na płytę, ale i pozwala zbudować interfejs, za pomocą którego można wyświetlać zawartość płyty i sterować nią, co jest istotne zwłaszcza wtedy, gdy na płycie są umieszczane multimedia, jak dźwięk, grafika i wideo.

  Video Compact Disc (VCD) – format zapisu cyfrowego strumienia audio-wideo na płycie kompaktowej. Format ten jest poprzednikiem DVD. Został stworzony w 1993 roku, dwa lata przed DVD.

  Określenie DVD authoring jest nieco mylące, gdyż mianem tym określa się technikę tworzenia interfejsu nie tylko płyty DVD, ale i VideoCD czy Super VideoCD, a także DVD on CD. Ta ostatnia, zwana miniDVD, pozwala wykorzystać na płycie CD niektóre techniczne walory DVD.

  W ujęciu modelowym program oferuje narzędzia do sekwencji czynności:

 • Etap gromadzenia mediów - pliki, które znajdą się na płycie, grafika, dźwięk i filmy. Grafika jest zwykle organizowana w postaci oddzielnych pokazów slajdów zawierających pewną liczbę zdjęć. Kolekcji takich może być wiele, i można im zwykle przypisać tło dźwiękowe, obraz tła, czas wyświetlania pojedynczego slajdu, przejścia między slajdami a niekiedy nawet słowny komentarz. Programy do authoringu dysponują nierzadko narzędziem do pobierania filmu bezpośrednio z kamery cyfrowej lub analogowej oraz kamery internetowej.
 • Etap tworzenia menu - wykorzystanie gotowego szablonu, który można modyfikować, przede wszystkim wprowadzać napisy, graficzne czy muzyczne. Niektóre programy pozwalają całkowicie przemodelować szablon, zmieniając układ ikon dla rozdziałów, czcionkę w napisach czy tło.
 • Etap generowania aplikacji - wypalanie płyty z gotową aplikacją. W przypadku VCD i SVCD można od razu nagrać płytę albo tylko utworzyć obraz płyty na dysku twardym do późniejszego wypalenia. W przypadku DVD można dodatkowo utworzyć foldery DVD na dysku, które mogą być uruchamiane przez odtwarzacze DVD, jak np. PowerDVD czy WinDVD.
 • Etap tworzenia etykiet - zaprojektowanie naklejki na płyty oraz okładki pudełka, które drukuje się zwykle na drukarce atramentowej.
 • Niektóre znane programy do DVD authoringu to: Ulead DVD MovieFactory, Ulead DVD PictureShow, Movies to CD & DVD, Pinnacle Expression

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.