• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Program Shuttle-Mir

  Przeczytaj także...
  Orłan (ros. Орлан) – seria rosyjskich kombinezonów budowanych przez NPP Zwiezda i używanych do spacerów kosmicznych od 1977. Są wykorzystywane przez kosmonautów z Rosji, Ameryki, Unii Europejskiej i Chin. W przeciwieństwie do amerykańskiego skafandra EMU, kosmonauta do kombinezonu Orłan wchodzi przez tylną część tego sprzętu, która jest szczelnie zamykana.Mir (ros. Мир, pol. pokój) – zbudowana przez Związek Radziecki załogowa stacja orbitalna, która od wystrzelenia jej pierwszego modułu w 1986, do jej kontrolowanej deorbitacji w 2001, okrążała Ziemię poruszając się po niskiej orbicie okołoziemskiej. W pierwszych latach swojego istnienia Mir był używany tylko przez ZSRR i współpracujące z nim państwa w ramach programu Interkosmos. Po rozpadzie ZSRR na stację zaczęli latać również astronauci innych narodowości, w tym ze Stanów Zjednoczonych.
  Sojuz TM-21 (Союз ТМ-21) – rosyjska załogowa misja kosmiczna, stanowiąca dwudziestą pierwszą wyprawę na pokład stacji Mir. Na pokładzie znajdował się amerykański astronauta. Thagard powrócił na Ziemię na pokładzie promu kosmicznego Atlantis, który przybył na stację w II poł. czerwca 1995 (STS-71).
  Oficjalny emblemat programu (NASA).

  Program Shuttle-Mir - wspólny program kosmiczny Rosji i Stanów Zjednoczonych, którego celem była realizacja długoterminowych wypraw na rosyjską stację orbitalną Mir. W ramach tej współpracy transport rosyjskich kosmonautów był dokonywany przez amerykańskie wahadłowce, a amerykańskich astronautów przez rosyjskie pojazdy kosmiczne Sojuz.

  NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Program, określany również jako „Faza Pierwsza”, został powołany, aby umożliwić Stanom Zjednoczonym korzystanie z doświadczenia Rosjan w długoterminowych lotach kosmicznych, a także miał za zadanie wpłynąć na obudzenie ducha współpracy między dwoma narodami i ich agencjami kosmicznymiNASA i Roskosmosem. W dalszej perspektywie czasu miało to wpłynąć na przyszłą współpracę przy kosmicznych przedsięwzięciach, szczególnie przy „Fazie Drugiej”, czyli budowie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ogłoszenie programu miało miejsce w 1993 roku. Pierwsza misja w jego ramach odbyła się rok później, a program był kontynuowany do 1998 roku, po odbyciu zaplanowanych jedenastu misji wahadłowców. W trakcie siedmiu wypraw z tego okresu, amerykańscy astronauci spędzili niemal 1000 dni w kosmosie.

  STS-84 (ang. Space Transportation System) - to misja amerykańskiego wahadłowca Atlantis na rosyjską stację orbitalną Mir. Był to dziewiętnasty lot promu Atlantis i osiemdziesiąty czwarty programu lotów wahadłowców.STS-81 (ang. Space Transportation System) - to misja amerykańskiego wahadłowca Atlantis na rosyjską stację orbitalną Mir. Był to osiemnasty lot promu Atlantis i osiemdziesiąty pierwszy programu lotów wahadłowców.

  Podczas czterech lat trwania programu, zostało ustanowionych wiele rekordów, m.in.: pierwszy amerykański astronauta na pokładzie statku Sojuz, na największy latający pojazd kosmiczny czy też pierwszy spacer kosmiczny amerykańskiego astronauty w rosyjskim kombinezonie klasy Orłan.

  Realizacja programu wiązała się z wieloma obawami, szczególnie bezpieczeństwa stacji „Mir” po pożarze i kolizji na pokładzie, kwestii finansowych związanych z brakiem środków na Rosyjski Program Kosmiczny oraz zaniepokojeniem astronautów postawą administratorów wobec całego programu. Niemniej jednak, dzięki połączonym działaniom dwóch agencji kosmicznych, została pozyskana duża ilość wiedzy na temat budowy stacji orbitalnej oraz pracy kooperacyjnej przy kosmicznych przedsięwzięciach, zmniejszając tym samym ilość potencjalnych trudności podczas konstruowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

  STS-63 (ang. Space Transportation System) – to druga misja w ramach amerykańsko-rosyjskiego programu Shuttle-Mir, w czasie której nastąpiło pierwsze, próbne zbliżenie do stacji orbitalnej Mir. W misji wziął udział wahadłowiec Discovery. Był to dwudziesty lot promu kosmicznego Discovery i sześćdziesiąty siódmy programu lotów wahadłowcaMiędzynarodowa Stacja Kosmiczna, MSK (ang. International Space Station, ISS; ros. Международная Космическая Станция, МКС; trb.: Mieżdunarodnaja Kosmiczeskaja Stancyja, MKS) – pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu krajów. Składa się obecnie z 15 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 16) i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi (trzech do roku 2009). Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000. Źródłem zasilania ISS są baterie słoneczne, transportem ludzi i materiałów do 19 lipca 2011 zajmowały się amerykańskie wahadłowce programu STS (od lutego 2003 do 26 lipca 2005 wstrzymane z powodu katastrofy Columbii) oraz rosyjskie statki kosmiczne Sojuz i Progress.

  Misje[]

 • Linki zewnętrzne[]

 • Historia programu Shuttle-Mir (NASA) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  STS-86 (ang. Space Transportation System) – misja amerykańskiego wahadłowca Atlantis na rosyjską stację orbitalną Mir. Był to dwudziesty lot promu kosmicznego Atlantis i osiemdziesiąty siódmy programu lotów wahadłowców.
  Roskosmos (ros. Роскосмос), właśc. Federalna Agencja Kosmiczna (Федеральное космическое агентство), FKA (ФКА) lub RKA (РКА) – rosyjska agencja kosmiczna założona 25 lutego 1992.
  STS-74 (ang. Space Transportation System) - to misja amerykańskiego wahadłowca Atlantis na rosyjską stację orbitalną Mir. Był to piętnasty lot promu Atlantis i siedemdziesiąty czwarty programu lotów wahadłowców.
  STS-60 (ang. Space Transportation System) – była to pierwsza misja wahadłowca Discovery w ramach amerykańsko-rosyjskiego programu Shuttle-Mir. Był to osiemnasty lot promu kosmicznego Discovery i sześćdziesiąty programu lotów wahadłowców.
  Spacer kosmiczny (ang.Extra-vehicular activity (EVA) - zajęcia pozapojazdowe) - działania wykonywane przez astronautów na zewnątrz statku kosmicznego w specjalnym skafandrze dysponującym własnym zasilaniem. Terminem EVA najczęściej określa się wyjścia poza statek obiegający Ziemię (spacer kosmiczny – ang. spacewalk), choć odnosi się on również do pobytów na powierzchni Księżyca (ang. moonwalk)
  Sojuz (ros. Союз, "związek, zjednoczenie, sojusz") – nazwa serii radzieckich i rosyjskich wielomiejscowych pojazdów kosmicznych przeznaczonych do długotrwałych lotów po orbicie okołoziemskiej oraz do manewrowania i łączenia się z innymi obiektami w przestrzeni kosmicznej. Mogą one zabrać na swój pokład załogi liczące maksymalnie do trzech osób. Od 1967 r. Sojuzy są środkiem transportu kosmonautów na orbitę. Zgodnie z radziecką tradycją nazwy Sojuz zaczęto również używać do rakiety nośnej, która wynosiła na orbitę ten statek kosmiczny.
  STS-89 (ang. Space Transportation System) – misja wahadłowca kosmicznego Endeavour do kompleksu orbitalnego Mir w ramach programu Shuttle-Mir. Była to dwunasta misja wahadłowca Endeavour, osiemdziesiąta dziewiąta programu lotów wahadłowców i dziesiąta misja promu w programie Shuttle-Mir.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.1 sek.