Program New Frontiers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sonda New Horizons
Sonda Juno na orbicie wokół Jowisza
Misja OSIRIS-REx
Artystyczna wizja misji Dragonfly

Program New Frontiers (pl. Nowe granice) – amerykański program misji sond kosmicznych zapoczątkowany w 2003 roku przez agencję NASA.

New Horizons (ang. Nowe Horyzonty) – sonda kosmiczna zbudowana przez amerykańską agencję kosmiczną NASA w ramach programu New Frontiers (Nowe Granice). Celem jej jest zbadanie Plutona (planety karłowatej na krańcach Układu Słonecznego), jego księżyca Charona oraz co najmniej jednego innego obiektu pasa Kuipera. Sonda nie zostanie wprowadzona na orbitę planety karłowatej, lecz przeleci obok niej w bezpiecznej odległości. Misja będzie miała za zadanie sporządzić dokładne mapy Plutona i jego księżyca Charona, określić skład ich powierzchni oraz zbadać atmosferę Plutona. W związku z odkryciem czterech małych księżyców zewnętrznych (Nixa, Hydry, Kerberos i Styx), do celów misji zostaną dodane zadania związane z badaniem tych obiektów.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Celem programu jest umożliwienie częstego realizowania misji kosmicznych o wysokiej wartości naukowej przeznaczonych do badania ciał Układu Słonecznego. Wybierane są one na zasadzie konkursu spośród propozycji nadsyłanych przez amerykańskie instytucje naukowe i uniwersyteckie. Za projekt i kierownictwo każdej misji odpowiada główny badacz (Principal Investigator). Całkowity koszt wybranej do realizacji misji, bez kosztu rakiety nośnej, nie może obecnie przekraczać 850 milionów dolarów amerykańskich (według zasad konkursu na misję New Frontiers 4 ogłoszonego w 2016 roku). Koszty te kształtują się pomiędzy mniejszymi misjami sond programu Discovery a dużymi i bardzo kosztownymi misjami programu Flagship.

Jowisz – piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego. Jego masa jest nieco mniejsza niż jedna tysięczna masy Słońca, a zarazem dwa i pół raza większa niż łączna masa wszystkich innych planet w Układzie Słonecznym. Wraz z Saturnem, Uranem i Neptunem tworzy grupę gazowych olbrzymów, nazywaną czasem również planetami jowiszowymi.Trojańczycy – dwie grupy planetoid, krążących wokół Słońca po orbitach bardzo podobnych do orbity Jowisza. Są one skupione wokół punktów libracji (wierzchołków dwóch trójkątów równobocznych o podstawie będącej odcinkiem Słońce–Jowisz). Znaczenie tego terminu zostało później rozszerzone na planetoidy towarzyszące innym planetom.

Wybrane do realizacji misje muszą realizować zadania z określonej wcześniej przez NASA listy. Początkowo były to priorytetowe zadania z przygotowanego w 2002 roku przez National Research Council na zlecenie NASA opracowania New Frontiers in the Solar System: An Integrated Exploration Strategy (pl. Nowe granice w Układzie Słonecznym: zintegrowana strategia eksploracji). Dla konkursu na misję New Frontiers 4 NASA wyznaczyła nową listę możliwych celów.

Pluton (oznaczenie oficjalne: (134340) Pluton) – planeta karłowata, plutoid, najjaśniejszy obiekt pasa Kuipera. Został odkryty w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde’a Tombaugha. Od odkrycia do 2006 r. Pluton był uznawany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. 24 sierpnia 2006 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status planety, co oznacza, że w Układzie Słonecznym jest teraz tylko 8 planet. Pluton należy do szerszej grupy obiektów transneptunowych. Płaszczyzna, po której się porusza, jest mocno nachylona do płaszczyzny ekliptyki, z silnie ekscentryczną orbitą, która częściowo przebiega wewnątrz orbity Neptuna. Plutona obiega co najmniej pięć księżyców, z których jeden, Charon, jest tylko o połowę mniejszy od niego.Konwekcja – proces przekazywania ciepła związany z makroskopowym ruchem materii w gazie, cieczy bądź plazmie, np. powietrzu, wodzie, plazmie gwiazdowej. Czasami przez konwekcję rozumie się również sam ruch materii związany z różnicami temperatur, który prowadzi do przenoszenia ciepła. Ruch ten precyzyjniej nazywa się prądem konwekcyjnym.

Dotychczas w ramach programu New Frontiers zrealizowane zostały trzy misje. Konkurs na kolejną, czwartą misję programu, został rozstrzygnięty w czerwcu 2019 roku.

Realizowane misje[ | edytuj kod]

| edytuj kod]

Misja New Horizons była przygotowywana jeszcze przed zainicjowaniem programu New Frontiers i jako pierwsza została do niego włączona. Zadania misji polegają na wykonaniu badań Plutona, jego księżyca Charona oraz dodatkowo jednego lub dwu ciał pasa Kuipera. Sonda wykona badania składu chemicznego i charakterystyki fizycznej mijanych ciał.

Dragonfly – planowana przez NASA misja kosmiczna klasy New Frontiers, wysłania na księżyc Saturna – Tytana – zasilanego radioizotopowo drona o konstrukcji wiropłata z ośmioma wirnikami, którego celem byłoby badanie potencjalnych sprzyjających życiu miejsc na jego powierzchni oraz procesów chemicznych, wskazujących na możliwy rozwój prostych form życia. Będzie to pierwsza w historii misja kosmiczna składająca się wyłącznie z urządzenia latającego. Misja została zaproponowana 8 maja 2017 przez naukowców z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (JHUAPL). 20 grudnia 2017 NASA spośród 12 propozycji na misję klasy New Frontiers wybrała CAESAR (lot do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko celem zebrania próbek i dostarczenia ich na Ziemię) oraz Dragonfly. 15 stycznia 2019 zespół koncepcji Dragonfly dostarczył do NASA dokumentację dotyczącą planowanej misji. Ostatecznie 27 czerwca 2019 wybrano Dragonfly. Start jest planowany na rok 2026, lądowanie – na 2034. Sonda kosmiczna – bezzałogowy, prawie zawsze zautomatyzowany statek kosmiczny przeznaczony do prowadzenia badań naukowych w przestrzeni pozaziemskiej.

Przebieg misji:

 • data startu – 19 stycznia 2006
 • przelot obok Jowisza – 28 lutego 2007
 • przelot obok Plutona i Charona – 14 lipca 2015
 • przelot obok obiektu pasa Kuipera (486958) Arrokoth – 1 stycznia 2019.
 • | edytuj kod]

  Misja Juno została wybrana do realizacji w konkursie rozstrzygniętym w czerwcu 2005 roku. Sonda ma wejść na orbitę wokół Jowisza. Zadania misji obejmują zbadanie, czy Jowisz posiada lodowo-kamienne jądro, określenie zawartości wody i amoniaku w atmosferze planety, badanie konwekcji i profili wiatrów głęboko w atmosferze, określenie pochodzenia jowiszowego pola magnetycznego oraz badanie obszarów biegunowych magnetosfery planety.

  Magnetosfera – obszar wokół ciała niebieskiego, w którym ruchy i zjawiska dotyczące naładowanych cząstek są zdominowane przez pole magnetyczne danego obiektu. W Układzie Słonecznym następujące ciała niebieskie posiadają magnetosferę: Słońce, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Ziemia, Merkury oraz Ganimedes, księżyc Jowisza. Pojęcie to jest również stosowane jako określenie obszaru zdominowanego przez oddziaływanie pola magnetycznego, pochodzącego od obiektów astronomicznych jak np. magnetosfera pulsara.Pas Kuipera, zwany też pasem Edgewortha-Kuipera – obszar Układu Słonecznego rozciągający się za orbitą Neptuna, od 30 do około 50 j.a. od Słońca. Jest podobny do pasa planetoid, ale o wiele większy: 20 razy szerszy i 20–200 razy bardziej masywny. Podobnie jak pas planetoid, zawiera wiele małych obiektów, będących pozostałościami po procesie formowania się Układu Słonecznego. Krążą w nim co najmniej trzy planety karłowate: Pluton, Haumea i Makemake. O ile pas planetoid składa się głównie z obiektów skalnych i metalowych, większość obiektów Pasa Kuipera jest zbudowanych z zestalonych prostych związków, takich jak metan, amoniak i woda.

  Przebieg misji:

 • data startu – 5 sierpnia 2011
 • wejście na orbitę wokół Jowisza – 5 lipca 2016
 • | edytuj kod]

  W kwietniu 2009 roku został ogłoszony konkurs na trzecią misję programu New Frontiers. W maju 2011 roku do realizacji wybrano misję OSIRIS-REx. Sonda wykona badania planetoidy (101955) Bennu i pobierze próbki gruntu, które dostarczy na Ziemię. Koszt misji, bez kosztu rakiety nośnej, został ograniczony do 800 mln USD.

  Program Flagship – amerykański program misji bezzałogowych sond kosmicznych, zapoczątkowany przez NASA w latach 70. XX wieku wysłaniem w przestrzeń kosmiczną pierwszej sondy programu Voyager.Układ Słoneczny – układ planetarny składający się ze Słońca i powiązanych z nim grawitacyjnie ciał niebieskich. Ciała te to osiem planet, ponad 160 znanych księżyców planet, pięć znanych (a prawdopodobnie kilkadziesiąt) planet karłowatych i miliardy (a być może nawet biliony) małych ciał Układu Słonecznego, do których zalicza się planetoidy, komety, meteoroidy i pył międzyplanetarny.

  Przebieg misji:

 • data startu – 8 września 2016
 • dotarcie w pobliże (101955) Bennu – listopad 2018
 • planowany powrót z próbkami gruntu na Ziemię – 24 września 2023


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  (486958) Arrokoth (2014 MU69) – obiekt transneptunowy z Pasa Kuipera. Zalicza się do tzw. klasycznych obiektów Pasa Kuipera. Stanowił cel odwiedzin sondy kosmicznej New Horizons w styczniu 2019 roku.
  Basen Biegun Południowy – Aitken – basen uderzeniowy na Księżycu, o średnicy 2500 km i głębokości 13 km. Jest to nie tylko największy znany krater księżycowy, ale i jeden z największych w całym Układzie Słonecznym. Nazwa basenu pochodzi od dwóch punktów po jego przeciwległych stronach: krateru Aitken i księżycowego bieguna południowego. Otaczający basen pierścień widoczny jest z Ziemi przy południowej krawędzi tarczy Księżyca jako ogromny łańcuch górski, zwany czasem "górami Leibnitza"; nazwa ta jednak nie pojawia się w żadnej oficjalnej publikacji Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Na północy i północnym wschodzie od basenu znajduje się rozległa wyżyna, utworzona zapewne przez materiał skalny wyrzucony przy powstaniu krateru.
  Juno – bezzałogowa sonda kosmiczna amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Planowany sztuczny satelita Jowisza. Juno jest drugą misją realizowaną w ramach programu New Frontiers. Głównym zadaniem misji jest zrozumienie pochodzenia i ewolucji Jowisza, co poprawi wiedzę na temat fundamentalnych procesów formowania i wczesnej ewolucji Układu Słonecznego.
  Woda (tlenek wodoru; nazwa systematyczna IUPAC: oksydan) – związek chemiczny o wzorze H2O, występujący w warunkach standardowych w stanie ciekłym. W stanie gazowym wodę określa się mianem pary wodnej, a w stałym stanie skupienia – lodem. Słowo woda jako nazwa związku chemicznego może się odnosić do każdego stanu skupienia.
  Pole magnetyczne – stan przestrzeni, w której siły działają na poruszające się ładunki elektryczne, a także na ciała mające moment magnetyczny niezależnie od ich ruchu. Pole magnetyczne, obok pola elektrycznego, jest przejawem pola elektromagnetycznego. W zależności od układu odniesienia, w jakim znajduje się obserwator, to samo zjawisko może być opisywane jako objaw pola elektrycznego, magnetycznego albo obu.
  Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.

  Reklama