• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Producent muzyczny

  Przeczytaj także...
  Spektakl lub widowisko teatralne (fr. spectacle, łac. spectaculum) – utwór dramatyczny lub inne dzieło sztuki teatralnej odegrane przez aktorów przed zgromadzoną w tym celu publicznością. Widowisko teatralne stanowi efekt połączenia różnych sztuk – literatury (w wypadku przedstawienia dramatu), sztuki aktorskiej, muzyki (zwłaszcza w przedstawieniach muzycznych, jak opera lub operetka), choreografii (zwłaszcza w przypadku widowisk baletowych). Koordynatorem i właściwym twórcą widowiska teatralnego jest przeważnie reżyser.Realizator dźwięku – osoba zajmująca się realizacją strony elektroakustycznej lub postprodukcją przedsięwzięcia związanego z dźwiękiem, zapewniająca właściwe jego parametry techniczne i estetyczne, czyli np. miksowaniem dźwięków w całość, nagrywaniem, obróbką i rekonstrukcją dźwięku, masteringiem, montażem, nagłaśnianiem itp.
  Soundedit (Międzynarodowy Festiwal Poducentów Muzycznych Soundedit, ang. International Festival of Music Producers and Sound Designers Soundedit) – organizowany w Łodzi, międzynarodowy festiwal producentów muzycznych, pierwsza tego typu impreza na świecie. Nagrodą przyznawaną w ramach festiwalu jest statuetka Człowieka ze Złotym Uchem.

  Producent muzyczny – osoba odpowiedzialna za całokształt nagrania muzycznego lub spektaklu.

  Do zadań producenta muzycznego należy: wybór, interpretacja i aranżacja utworów muzycznych, wybór muzyków i solistów do projektu, nadzór nad nagraniem lub wykonaniem, często wybór i współpraca z reżyserem lub realizatorem dźwięku, scalanie w jeden twór odrębnie nagranych partii, ścieżek dźwiękowych czy solowych wykonań oraz nadzór nad masteringiem utworów.

  Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.Miksowanie muzyki - mieszanie, połączenie w jeden strumień kilku sygnałów dzwiękowych, z których każdy jest nośnikiem informacji muzycznej.

  W przypadku muzyki elektronicznej, oraz współczesnej muzyki pop pojęcie producenta najczęściej kryje za sobą całościowe wyprodukowanie utworu, od pierwszej nuty, poprzez kompozycję, aranżację, miks aż po finalny mastering. Pojęcie prawie nieznane w muzyce poważnej, gdzie tę rolę pełni reżyser dźwięku.

  Pezet, właściwie Jan Paweł Kapliński (ur. 18 kwietnia 1980 r. w Warszawie) – polski raper i osobowość telewizyjna, a także przedsiębiorca.Nuta (od łac. nota, znak) – symbol ♪ - znak graficzny dźwięku muzycznego, określający jego wysokość i czas trwania.

  Beatmaker[]

  W muzyce hip-hopowej rolę producenta muzycznego pełni osoba określana mianem beatmakera (z ang. "beat" - rytm perkusyjny oraz "making" - robić, w wolnym tłumaczeniu - robić / tworzyć rytm perkusyjny). Do zadań autora podkładów należy ogół czynności składający się na proces tworzenia kompozycji muzycznych zarówno przy wykorzystaniu komputerów jak i specjalistycznych samplerów (np. Akai MPC) bądź też innej aparatury służącej do komponowania, np. keyboardy, czy też syntezatory.

  Wacław Panek (ps. literacki Jarosław Adamski; ur. 22 lipca 1948 w Opolu) - polski muzykolog, pisarz, dziennikarz, krytyk i publicysta muzyczny. Jest doktorem nauk humanistycznych. W 1966 ukończył III Liceum Ogólnokształcące i Państwową Średnią Szkołę Muzyczną w Opolu (klasa fortepianu prof. Józefy Donicht). Następnie studiował muzykologię na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Szkołę wyższą ukończył w 1972. Tematem jego pracy dyplomowej napisanej pod kierunkiem polskiej muzykolog Zofii Lissy była Muzyka w Polskim Radio w okresie międzywojennym. Doktoryzował się na podstawie rozprawy Jan Kiepura (1902-1966) - biografia artysty. Jest autorem ok.50 książek na temat kultury muzycznej ( m.in. Polski śpiewnik narodowy z kanonem pieśni polskiej X-XX w., pierwsza polska Encyklopedia muzyki rozrywkowej czy też pierwszy podręcznik do przedmiotu "muzyka" w gimnazjum). Pisze też utwory sceniczne ( sztuki teatralne, libretta musicali, widowiska muzyczne ) oraz teksty pieśni i piosenek.Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.

  Od powstania hip-hopu w latach 70. XX w. w Stanach Zjednoczonych rola beatmakera i DJ-a była traktowana pierwszorzędnie. Potwierdzenie tezy stanowiły nazwy zespołów i duetów, które poprzedzały pseudonimy autorów podkładów np. Grandmaster Flash and the Furious Five i DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince. W latach późniejszych sytuacja uległa odwróceniu na rzecz raperów np. Dizkret i Praktik oraz Pezet i Noon. Współcześnie termin beatmaker, został wyparty przez pojęcie producenta muzycznego lub jest stosowany wymiennie.

  Sampler - klawiszowy instrument muzyczny z grupy elektrofonów elektronicznych, odgrywający wcześniej nagrane próbki dźwięków (ang. samples) instrumentów akustycznych, innych dźwięków muzycznych lub niemuzycznych dźwięków wykorzystywanych w muzyce. Używany w samplingu.Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.

  Zobacz też[]

 • Soundedit – Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych
 • Fryderyki - produkcja muzyczna roku
 • Przypisy

  1. Andrzej Cała, Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 35. ISBN 83-89738-75-9.

  Bibliografia[]

 • Wacław Panek, Encyklopedia muzyki rozrywkowej, ISBN 83-7227-183-6, Warszawa 2000, s. 281-282
 • Akai MPC (pierwotna nazwa: MIDI Production Center, obecnie Music Production Center) to popularna seria elektronicznych instrumentów muzycznych produkowanych od 1988 roku przez japońską firmę Akai Professional. MPC to sampler, sekwencer, oraz dynamiczne pady perkusyjne w jednej konsoli, dzięki czemu urządzenie to może służyć jako kompletna stacja robocza w procesie produkcji muzycznej.Keyboard (pol. klawiatura), aranżer – elektryczny lub elektroniczny instrument klawiszowy, pozwalający grającemu na grę z automatycznym akompaniamentem. Nowoczesne keyboardy wykorzystują system MIDI.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Praktik właściwie Jakub Nowak (ur. 1983) – polski muzyk, kompozytor i producent muzyczny. Jakub Nowak znany jest przede wszystkim z występów w duecie wraz z raperem Wojciechem "Dizkret" Nosowskim. Efektem współpracy był album IQ, który ukazał się w 2002 roku nakładem wytwórni muzycznej Konkret Promo.
  Mastering – końcowy etap procesu realizacji produkcji muzycznej, podczas którego wydobywa się niuanse brzmieniowe realizowanego materiału. Ma to na celu ujednolicenie brzmienia wszystkich utworów (zwłaszcza, gdy materiał nagrywany był w różnych studiach) oraz dostosowanie brzmienia materiału do obowiązujących standardów. Podstawą dla masteringu jest poprzednio przeprowadzone poprawnie brzmiące miksowanie.
  Dizkret, właściwie Wojciech Nosowski (ur. 24 listopada 1982 w Warszawie) znany również jako Kret i Dizky – raper pochodzący z Ursynowa.
  Noon, właściwie Mikołaj Bugajak (ur. w 1979 w Warszawie) – polski muzyk i kompozytor, instrumentalista, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku, specjalista z zakresu masteringu. Właściciel studia 33 Obroty oraz współzałożyciel (wraz z Mikołajem Skalskim) studia S-33.
  Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.
  Syntezator – instrument muzyczny z grupy elektrofonów elektronicznych, w którym dźwięk jest syntezowany w układach elektronicznych poprzez niezależne modelowanie poszczególnych aspektów dźwięku.
  Aranżacja - "ogół czynności twórczych i technicznych, związanych z rozwinięciem utworu muzycznego i nadaniem mu nowego obrazu dźwiękowego. W węższym znaczeniu, w jakim używa się tego terminu w muzyce rozrywkowej, aranżacją (opracowaniem) nazywamy przystosowanie utworu [...] do konkretnych warunków wykonania i tendencji panujących aktualnie w muzyce" .

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.