• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prodrive F1

  Przeczytaj także...
  Bernard Charles „Bernie” Ecclestone (ur. 28 października 1930 w Ipswich, hrabstwo Suffolk) – prezydent i szef Formula One Administration, ma udziały w Alpha Prema, która jest matczyną spółką w stosunku do spółek Formuły 1; uważany jest za głównego władcę Formuły 1.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Brawn GP Formula One Team – były brytyjski zespół i konstruktor Formuły 1 utworzony w 2009 r. przez Rossa Brawna na bazie Honda Racing F1.

  Prodrive F1 Teambrytyjski niedoszły zespół Formuły 1, który planował początkowo starty w sezonie 2008, a później w sezonie 2010.

  Zespół miał zostać utworzony przez firmę Prodrive, której właścicielem jest David Richards. Brytyjczyk odnosił sukcesy w Formule 1 z zespołami Benetton, a później British American Racing.

  Historia[ | edytuj kod]

  W marcu 2006 roku firma ogłosiła plany budowy centrum dla potrzeb sportu i przemysłu samochodowego w Warwickshire w Wielkiej Brytanii. Centrum miało się znaleźć na terenie byłego lotniska używanego w czasie II wojny światowej. Plany centrum obejmują biura, studia projektowe, laboratoria rozwojowe i osobny budynek biurowo-konferencyjny "Catalist". W ośrodku miałoby pracować ponad 1000 osób. Inwestycja miałaby kosztować 200 000 000 funtów.

  Prodrive – brytyjska firma tuningowa z siedzibą w Banbury. Oddziały firmy znajdują się w: Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Tajlandii i Australii. Zajmuje się projektowaniem, konstrukcją i przygotowaniem samochodów wyścigowych i rajdowych. Współpracowało m.in. z firmami Subaru i Aston Martin (obecnie jest jej właścicielem). Oddział technologiczny w Warwick projektuje samochody drogowe, jest także konsultantem wielu producentów samochodów.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Zespół potwierdził zgłoszenie do startów 31 marca 2006 roku, czyli w ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń na sezon 2008. Lista startowa została opublikowana 28 kwietnia 2006 roku przez FIA. Max Mosley, prezydent FIA tłumaczył wybór w ten sposób: „Prodrive ma najlepszą kombinację wsparcia finansowego, technicznych możliwości i doświadczenia, a także jest dobrze znany FIA poprzez swój udział w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Ponadto dyrektor wykonawczy Prodrive, David Richards, ma doświadczenie w kierowaniu zespołem Formuły Jeden”.

  Fédération Internationale de l’Automobile, FIA (pl. Międzynarodowa Federacja Samochodowa) – najwyższa organizacja powołana 20 czerwca 1904 roku (wtedy jako Association Internationale des Automobile Clubs ReconnusAIACR) zajmująca się zarządzaniem sportem samochodowym. Jej siedziba mieści się przy Place de la Concorde 8 w Paryżu. Federacja zrzesza 157 krajowych organizacji z 118 krajów na całym świecie. Prezydentem FIA jest Jean Todt.24H Le Mans – wyścigi samochodowe i motocyklowe, w których zadaniem zawodników jest przejechanie jak największej liczby okrążeń w ciągu dokładnie jednej doby. W zawodach startują drużyny trzyosobowe.

  Szefostwo zespołu nie zdecydowało się na budowę własnego podwozia. Postanowiono natomiast wykorzystać przepisy, które miały obowiązywać od sezonu 2008, umożliwiając kupno konstrukcji innych zespołów. Silniki miały być dostarczane przez Mercedesa. Przez długi czas partnerem technicznym był istniejący i doświadczony już zespół Formuły 1 McLaren. Richards ujawnił jednak, że rozmowy prowadzone były z trzema zespołami. Poinformowano także, że budżet zespołu planowano zamknąć w kwocie 100 mln $ rocznie. W jego skompletowaniu miał pomóc sponsor tytularny, z którym umowa została podpisana. Szefostwo zespołu planowało wywalczyć w pierwszym sezonie startów ósmą pozycję.

  Rajdowe samochodowe mistrzostwa świata (w skrócie RSMŚ, WRC – ang. World Rally Championship) – najwyższa kategoria rywalizacji w rajdach samochodowych, coroczny cykl mistrzowski o tytuły rajdowego mistrza świata kierowców, rajdowego mistrza świata pilotów oraz rajdowego mistrza świata konstruktorów. Cykl składa się z kilkunastu (w sezonie 2016: czternastu) rund – trzydniowych rajdów rozgrywanych na całym świecie.Pedro Martínez de la Rosa (ur. 24 lutego 1971 w Barcelonie) – hiszpański kierowca wyścigowy. Aktualnie pełni funkcję kierowcy rozwojowego teamu Scuderia Ferrari w Formule 1. Mieszka w Barcelonie, jest żonaty i ma dwie córki.

  David Richards jest właścicielem konsorcjum, które jest właścicielem firmy samochodowej Aston Martin, ale zaprzeczył jakoby miał wprowadzić tę firmę do Formuły 1.

  W 2007 roku zespół wpłacił 300 000 euro zaliczki by móc ubiegać się o miejsce w F1 w 2008 roku. Plany Prodrive legły w gruzach w momencie gdy odkupowaniu samochodów sprzeciwił się zespół Williams. W związku z niepewną sytuacją prawną firma musiała zrezygnować z debiutu w 2008 roku. Zespół wystosował propozycję do Pedro de la Rosy ówczesnego kierowcy testowego McLarena jednak ten zrezygnował. Budżet zespołu w sezonie 2008 miał wynosić 80 000 000 dolarów.

  Sezon 2010 Formuły 1 był 61 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Rozpoczął się 14 marca na torze Sakhir w Bahrajnie, a zakończył 14 listopada na torze Yas Marina Circuit w Abu Zabi. Rozegrano 19 wyścigów. Tytuł Mistrza Świata wśród kierowców zdobył Sebastian Vettel pobijając rekord najmłodszego mistrza świata Lewisa Hamiltona z 2008 roku, natomiast tytuł mistrza konstruktorów zdobył zespół Red Bull Racing.Mercedes AMG High Performance Powertrains (wcześniej Mercedes-Ilmor, następnie Mercedes-Benz HighPerformanceEngines) – firma inżynierii mechanicznej z siedzibą w Wielkiej Brytanii projektująca i budująca wyczynowe silniki dla Formuły 1, której właścicielem jest Daimler AG.

  Prodrive planował wejść do F1 w 2009 roku.

  Po ogłoszeniu przez Hondę Racing informacji o wycofaniu się z rywalizacji w Formule 1, Prodrive prowadził rozmowy z Hondą w celu jej wykupienia, po pewnym czasie wycofał się z rozmów, do przejęcia Hondy przymierzało się ponad 12 nabywców. Ostatecznie to Ross Brawn wykupił zespół Hondy i przekształcił go w Brawn GP.

  David Pender Richards CBE (ur. 3 czerwca 1952) – brytyjski były pilot rajdowy i biznesman. Pilotował Ariego Vatanena zdobywając z nim w 1981 roku Rajdowe Mistrzostwo Świata. Założyciel firmy Prodrive i Aston Martin Racing. W latach 1989-2008 był dyrektorem w Subaru World Rally Team. Opiekował się takimi kierowcami jak Colin McRae, Richard Burns czy Petter Solberg. Za zasługi dla sportu został w końcówce 2004 roku oznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego (CBE). Mieszka w hrabstwie Warwickshire.Max Rufus Mosley (ur. 13 kwietnia 1940 w Londynie) – brytyjski prawnik, w latach 1993–2009 prezydent Fédération Internationale de l’Automobile.

  W 2009 roku pojawiły się informacje jakoby Renault miało sprzedać część swoich udziałów. 7 grudnia 2009 roku Bernie Ecclestone ujawnił, że Prodrive był jednym z czterech chętnych do nabycia akcji. 16 grudnia 2009 roku Renault oświadczyło, że Luksemburska spółka inwestycyjna Genii Capital wykupiła 75% udziałów Renault.

  British American Racing (B.A.R.) – zespół Formuły 1 w latach 1999–2005, którego nazwa pochodziła od głównego sponsora i współwłaściciela – firmy British American Tobacco (B.A.T.), właściciela marki Lucky Strike.Benetton Formula Ltd. – zespół Formuły 1 uczestniczący w niej pomiędzy 1986 i 2001 rokiem, będący własnością rodziny Benetton, która prowadzi ogólnoświatową sieć sklepów z odzieżą – Benetton Group. W sezonie 2002 został przekształcony w team Renault F1.

  Prodrive zamierzał wejść do F1 w 2010, jednak jego zgłoszenie zostało odrzucone.

  David Richards ogłosił, że zespół nie będzie ubiegać się o miejsce w Formule przed 2013 rokiem, kiedy to zostaną wprowadzone duże zmiany w przepisach technicznych od 2013 roku. Zamierza się skupić na WRC i wyścigu Le Mans używając samochodu Astona Martina.

  Firma Prodrive zatrudnia 579 pracowników.

  Warwickshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowej Anglii, w regionie West Midlands. Stolicą hrabstwa jest Warwick. Powierzchnia hrabstwa wynosi 1975 km² powierzchni, a liczba ludności – 543 800.Sezon 2009 Formuły 1 był jubileuszowym, 60 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł mistrzowski wśród kierowców wywalczył Jenson Button, zaś wśród konstruktorów zespół Brawn.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Maciej Czapiński (Mac1602): Prodrive F1: Plany budowy fabryki (pol.). f1ultra.pl, 2006-03-02. [dostęp 2011-03-23].
  2. 2008 FIA FORMULA ONE WORLD CHAMPIONSHIP – ENTRY LIST – Q & A WITH FIA PRESIDENT MAX MOSLEY (ang.). fia.com, 2006-04-28. [dostęp 2011-03-23].
  3. Marek Roczniak: Reakcje na przyjęcie zgłoszenia Prodrive (pol.). Wyprzedź mnie! f1wm.pl, 2006-04-28. [dostęp 2011-03-22].
  4. Rumours about McLaren (ang.). grandprix.com, 2007-02-20. [dostęp 2011-03-23].
  5. Jeż: Aston Martin może powrócić do Formuły 1 (pol.). Wyprzedź mnie! f1wm.pl, 2007-04-26. [dostęp 2011-03-22].
  6. Aston Martin 'on brink of sale' (ang.). news.bbc.co.uk, 2007-03-09. [dostęp 2011-03-23].
  7. Andrew Benson: Aston Martin owner rules out F1 (ang.). news.bbc.co.uk, 2007-03-13. [dostęp 2011-03-23].
  8. [email protected]: FIA: Prodrive w 2009 – nie ma gwarancji (pol.). formula1.pl, 2007-12-06. [dostęp 2011-03-23].
  9. Marek Roczniak: Ecclestone wątpi w starty Prodrive w 2008 roku (pol.). Wyprzedź mnie! f1wm.pl, 2007-10-19. [dostęp 2011-03-23].
  10. Cezary Barchan: Prodrive nie dla De la Rosy (pol.). f1ultra.pl, 2007-10-33. [dostęp 2011-03-23].
  11. Cezary Barchan: Prodrive: 80 milionów dolarów na sezon 2008 (pol.). f1ultra.pl, 2006-11-04. [dostęp 2011-03-23].
  12. Mariusz Karolak: Richards: Prodrive nie wystartuje w F1 w przyszłym roku (pol.). Wyprzedź mnie! f1wm.pl, 2007-11-22. [dostęp 2011-03-23].
  13. Tomasz Kula: Nowe wieści na temat potencjalnych kupców Hondy (pol.). f1ultra.pl, 2008-12-24. [dostęp 2011-03-23].
  14. SAV: Richards nie kupi Hondy (pol.). f1ultra.pl, 2009-01-09. [dostęp 2011-03-23].
  15. Rafał Pawłowski (Rafsen): Brawn GP było najlepszą nazwą, ale nie jedyną (pol.). f1ultra.pl, 2009-10-22. [dostęp 2011-03-23].
  16. Paweł Krupka: Lopez potwierdza chęć kupna Renault (pol.). f1ultra.pl, 2009-12-09. [dostęp 2011-03-23].
  17. Andrew Benson: Renault will stay in Formula 1 despite selling its team (ang.). news.bbc.co.uk, 2009-12-16. [dostęp 2010-09-25].
  18. kempa007: Prodrive rozczarowane decyzją FIA (pol.). formula1.pl, 2009-06-12. [dostęp 2011-03-23].
  19. Rafał Pawłowski (Rafsen): Prodrive rozważy wejście do F1 w 2013 roku – David Richards (pol.). f1ultra.pl, 2011-01-15. [dostęp 2011-03-23].
  20. Grzegorz Filiks: Prodrive i Toyota chcą rajdami powetować niepowodzenie w F1 (pol.). f1ultra.pl, 2010-06-20. [dostęp 2011-03-23].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona firmy Prodrive (ang.). prodrive.com, 2009. [dostęp 2011-03-22].
 • Aston Martin Lagonda Limited – brytyjski producent luksusowo-sportowych samochodów z siedzibą w Gaydon, Warwickshire, Wielka Brytania. Nazwa firmy pochodzi od wyścigu Aston Clinton Hill Climb i nazwiska jednego z założycieli, Lionel Martin.Sezon 2008 Formuły 1 był 59 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł mistrza kierowców zdobył Lewis Hamilton pobijając rekord najmłodszego mistrza świata Fernando Alonso z 2005 roku, natomiast mistrzostwo konstruktorów zdobyła ekipa Ferrari.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.
  Ross Brawn OBE (ur. 23 listopada 1954 w Manchesterze) – brytyjski inżynier, w latach 1996–2006 dyrektor techniczny zespołu Ferrari startującego w Formule 1.
  Renault F1 – zespół Formuły 1, który został założony pod koniec lat 70. XX w. Wycofał się ze sportu po sezonie 1985. Zespół powrócił w sezonie 2002. Nowy zespół powstał na bazie stajni Benetton. Firmę Renault w innych sportach motorowych reprezentuje Renault Sport.
  Williams F1 pierwotnie Williams Grand Prix Engineering (FWB: WGF1) – brytyjski zespół i konstruktor Formuły 1 założony w 1977 przez Franka Williamsa i Patricka Heada. Zespół powstał w 1977 po nieudanej przygodzie z pierwszym swoim zespołem Frank Williams Racing Cars (1969-1976). Wszystkie podwozia mają najpierw w nazwie FW (od inicjałów Franka Williamsa) i później numer modelu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.929 sek.