Proces Bergerona-Findeisena
Ciśnienie cząstkowe (ciśnienie parcjalne) - ciśnienie, jakie wywierałby dany składnik mieszaniny gazów, gdyby w tej samej temperaturze sam zajmował objętość całej mieszaniny.Resublimacja (desublimacja) – przemiana fazowa polegająca na bezpośrednim przechodzeniu substancji z fazy gazowej (pary) w fazę stałą z pominięciem stanu ciekłego. Resublimacja jest procesem odwrotnym do sublimacji. W wyniku resublimacji wody (pary wodnej) powstaje szron. Resublimacja, w połączeniu z sublimacją lub parowaniem, jest wykorzystywana do oczyszczania lub rozdzielania substancji i otrzymywania ich w postaci krystalicznej (jest to m.in. metoda oczyszczania jodu).
Ciśnienie (prężność) pary nasyconej - ciśnienie, przy którym w określonej temperaturze gaz jest w stanie równowagi z cieczą. Występuje wówczas równowaga między parowaniem i skraplaniem.
Proces Bergerona-Findeisena – zjawisko występujące w chmurach złożonych z kropelek przechłodzonej wody i kryształków lodu powodujące rozrost kryształów lodu i parowanie kropelek wody.
W temperaturze poniższej od temperatury punktu potrójnego dla wody (0,0075 °C), może ona występować w postaci gazu, ciała stałego (lodu) i wody przechłodzonej. W danej temperaturze równowaga termodynamiczna między parą a lodem (ciśnienie pary nasyconej) zachodzi przy niższym ciśnieniu niż równowaga między cieczą a gazem. Jeżeli w chmurze znajdują się kryształki lodu, to następuje rozrost kryształów lodu w wyniku resublimacj, aż ciśnienie parcjalne pary wodnej spadnie do ciśnienia równowagi lód-para. Przy tym ciśnieniu pary wodnej jest ona nienasycona nad kropelkami wody, co powoduje parowanie wody z kropelek. Proces ten w odpowiednich warunkach powoduje szybki wzrost kryształów lodu kosztem małych kropelek wody i jest w tych warunkach znacznie wydajniejszy niż wzrost kropelek wody w wyniku łączenia się kropelek wody oraz wzrost kryształków lodu w wyniku osiadania kropelek wody na kryształach.
Gdy masa kryształku lodu wzrośnie około 10-krotnie, wypada z chmury i w zależności od tego, jakie warunki panują na zewnątrz, taki rodzaj opadu powstaje. Jeśli jest ciepło to pada deszcz, jeśli zimno – śnieg.
Przypisy[ | edytuj kod]
- Zbigniew Sorbjan: Proces krystalizacji. [dostęp 2018-12-17].