Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America
Czasopismo naukowe – rodzaj czasopisma, w którym są drukowane publikacje naukowe podlegające recenzji naukowej. Współcześnie szacuje się, że na świecie jest wydawanych ponad 54 tys. czasopism naukowych, w których pojawia się ponad milion artykułów rocznie. Pierwszym wydawanym w Europie czasopismem naukowym był Journal des Savants zajmujące się literaturą. Powstało w 1665, jego redaktorem był Denis de Sallo.Wskaźnik cytowań, indeks cytowań, IF (od ang. impact factor) – miernik siły oddziaływania i prestiżu czasopism naukowych. W literaturze popularnonaukowej pojawiło się obrazowe tłumaczenie nazwy jako „siła przebicia”.
Institute of Scientific Information (ISI) zwany popularnie Instytutem Filadelfijskim - to komercyjna instytucja naukowa, będąca częścią Thomson Reuters Corporation, z siedzibą w Filadelfii (USA), która zajmuje się gromadzeniem, przetwarzaniem i udostępnianiem różnego rodzaju naukowych baz danych tworzonych na podstawie ogólnodostępnych danych, takich jak czasopisma naukowe, książki, patenty i wydawnictwa konferencyjne.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, PNAS – czasopismo naukowe amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk publikujące głównie prace biomedyczne, rzadziej z zakresu fizyki, matematyki i nauk społecznych. Wydanie drukowane jest tygodnikiem. Wersja internetowa PNAS codziennie zawiera nowe artykuły. Pierwsze wydanie ukazało się w roku 1915.
Opłaty[ | edytuj kod]
Koszty publikacji w PNAS są częściowo pokrywane przez autorów. W opcji Open Access koszty te ponoszone są przez autorów w całości, a praca dostępna jest w Internecie bezpłatnie.
Cytowania[ | edytuj kod]
Według ISI w roku 2014 wskaźnik cytowań czasopisma wyniósł 9,674.
W odnośnikach literaturowych do artykułów w PNAS używany jest skrót Proc. Natl. Acad. Sci. U. S. A.. W światowych publikacjach jego interpunkcja jest różna (np. Proc Natl Acad Sci U S A), co najczęściej zależy od lokalnych zasad pisowni; czasopismo bywa też oznaczane skrótowcem PNAS, zwłaszcza w tekstach nieformalnych.
Przypisy[ | edytuj kod]
- Journal Citation Reports (ang.). W: ISI Web of Knowledge [on-line]. Thomson Reuters, 2015.
- Lista skrótów czasopism PubMed (ang.)
- Lista skrótów czasopism CAS (ang.)