Skazany na śmierć

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Prison Break)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Skazany na śmierć (oryg. ang. Prison Break) – serial telewizyjny z premierą w telewizji Fox. Pierwotnie planowano 13 odcinków pierwszej serii, lecz w związku z sukcesem serialu zdecydowano się zwiększyć ich liczbę do 22. Cały serial liczy 90 odcinków. W Polsce rozpoczęto emisję 28 stycznia 2007 w telewizji Polsat. Stworzony przez Paula Scheuringa serial produkowany jest przez Adelstein-Parouse Productions we współpracy z Original Television i 20th Century Fox Television. Aktualnymi producentami są Paul Scheuring, Matt Olmstead, Dawn Parouse, Marty Adelstein, Neal Moritz i Brett Ratner. Temat muzyczny, stworzony przez Ramina Djawadi, został nominowany do nagrody Primetime Emmy Award w 2006.

Dallas jest miastem w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, Siedziba hrabstwa Dallas. Granice administracyjne Dallas rozciągają się ponadto na terytorium hrabstw Collin, Denton, Kaufman i Rockwall. Powierzchnia miasta wynosi 999,3 km2. Jest 3. w Teksasie i 9. w całym kraju najludniejszym miastem z ludnością liczącą 1 197 816 osób (2010). Dallas stanowi również centrum regionu metropolitarnego Dallas-Forth Worth-Arlington mającego ponad 6 mln mieszkańców.Nielsen Media Research – międzynarodowa firma badawcza specjalizująca się w telemetrycznych badaniach oglądalności telewizji.

Telewizja FOX ogłosiła 13 stycznia 2009 r., że czwarty sezon Skazanego na śmierć będzie ostatnim – finałowy odcinek został wyświetlony 15 maja 2009 r. Natomiast 24 maja w telewizji Sky1 zostały wyświetlone dwa dodatkowe odcinki. Zaprzestanie realizacji tłumaczone jest wyczerpaniem formuły serialu.

Po 6 latach od finału ostatniego sezonu stacja Fox ogłosiła wiadomość o powstaniu nowego – piątego sezonu Skazanego na śmierć. Zdjęcia do serialu rozpoczęły się 7 kwietnia, a Prison Break wrócił na ekrany 4 kwietnia 2017 roku (premiera w USA). Polska premiera miała miejsce 10 dni później na antenie Canal+ – serial emitowany jest w piątki o 21:00 (oraz w niedzielę o 22:00 na Canal+ Seriale). Amerykański tytuł nowej serii to „Prison Break: 9 Episodes Event Series”, natomiast polski to „Skazany na śmierć: Sequel”.

„Prison Break Anthem” – singel belgijskiego piosenkarza Kaye Styles wydany w 2006 roku. Singel został umieszczony na albumie Kaye Styles – Main Event.Fox River to fikcyjne więzienie, w którym toczy się akcja serialu Skazany na śmierć. W rzeczywistości są to budynki więzienia w Joliet w stanie Illinois, które było czynne od 1858 do 2002 roku. Budynki tego więzienia wystąpiły również w filmie Blues Brothers.

Nowy sezon „Skazanego na śmierć” będzie liczyć dziewięć odcinków. W nowym sezonie jeszcze raz zobaczymy oryginalną obsadę: Wentwortha Millera (Michael), Dominica Purcella (Lincoln), Sarah Wayne Callies (Sara), Amaury'ego Nolasco (Sucre), Roberta Kneppera (T-Bag), Rockmonda Dunbara (C-Note) oraz Paula Adelsteina (Kellerman). Jak zapowiedziała dyrektor telewizji Fox, która emitować będzie serial i jest jego producentem, w Prison Break 5 ”zobaczymy bohaterów po kilku latach od wydarzeń z ostatniego sezonu. Myślę, że to co zaproponował twórca, Paul Scheuring, jest logicznym poprowadzeniem fabuły”.

The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.L.J. Burrows, Lincoln Burrows Junior, L.J. – fikcyjna postać amerykańskiego serialu telewizyjnego Skazany na śmierć, grana przez Marshalla Allmana.

Produkcja[ | edytuj kod]

Pomysł[ | edytuj kod]

Oryginalny zamysł Skazanego na śmierć – człowieka, który wysyła siebie do więzienia w celu uwolnienia kogoś – zasugerował Paulowi Scheuringowi producent Dawn Parouse, który chciał stworzyć serial akcji. Chociaż Scheuring uznał to za dobry pomysł, początkowo zastanawiał się, dlaczego ktoś miałby ryzykować wykonywaniem takiej misji i jak można zrobić z tego serial, który będzie oglądalny. Stworzył wtedy historię brata, który został niesłusznie oskarżony. Rozpoczął prace nad utworzeniem fabuły filmu i wykreowaniem postaci. W 2003 pokazał ideę Fox Broadcasting Company, lecz został odesłany, ponieważ Fox nie sądził, że serial w takiej formie będzie chętnie oglądany. Po spotkaniu z Fox Scheuring pokazał pomysł innym kanałom, które również go nie przyjęły mówiąc, że projekt nadawał się bardziej na film niż serial. Później forma serialu miała zostać zmieniona na trzynastoodcinkowy miniserial. Miniserial nigdy nie został zaczęty, ponieważ Steven Spielberg – którego uwagę właśnie taka forma serialu przykuła – zajął się pracą nad Wojną światów.

Matt Olmstead to amerykański scenarzysta i producent, znany głównie z seriali Nowojorscy gliniarze i Skazany na śmierć.Ramin Djawadi (ur. w 1974 w Duisburgu) – niemiecki kompozytor. Pisze ścieżki dźwiękowe do filmów, seriali, a także gier komputerowych. Dwukrotnie nominowany do Emmy, po jednym razie do Grammy oraz Saturna.

Z powodu dużej popularności seriali nadawanych w czasie największej oglądalności, takich jak Zagubieni czy 24 godziny, Fox Network zmieniło zdanie i rozpoczęło produkcję Skazanego na śmierć w 2004. Odcinek pilotażowy został nakręcony rok po tym, jak Scheuring napisał scenariusz. W pięć miesięcy później rozpoczęto nadawanie serialu.

Czas wschodni (ang. Eastern (Standard) Time, ET, EST) – strefa czasowa, odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 75°W, który różni się o 5 godzin od uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC-5).John Wayne Gacy (ur. 17 marca 1942 w Chicago, zm. 10 maja 1994) – amerykański seryjny morderca i gwałciciel. Jego ofiarami stało się w sumie 33 młodych mężczyzn i chłopców. Słynął z tego, że występował charytatywnie jako klaun. Aresztowano go w 1978, skazano na śmierć w 1980, a wyrok wykonano w 1994.

Casting[ | edytuj kod]

W odcinku premierowym przedstawionych zostało osiem głównych ról obsadzonych przez czołówkę aktorów. Casting do roli Michaela Scofielda, jednego z głównych bohaterów, rozpoczął się kilka tygodni przed rozpoczęciem produkcji. W wywiadzie Paul Scheuring powiedział, że większość aktorów starających się o rolę „odgrywała ją tajemniczo, lecz po pewnym czasie stawało się to kiepskie i fałszywe”. Na tydzień przed rozpoczęciem produkcji, do castingu zgłosił się Wentworth Miller i zaimponował występem Scheuringowi. Następnego dnia był już na liście płac.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.30 listopada jest 334. (w latach przestępnych 335.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 31 dni.

Dominic Purcell został wybrany na trzy dni przed rozpoczęciem produkcji i był ostatnim aktorem, który trafił na listę płac. Purcell brał udział w castingu do roli Lincolna Burrowsa, skazańca i brata Michaela Scofielda, gdy miał już rolę Tommy’ego Ravetto w serialu Gorące Hawaje. Podczas pracy przy John Doe Purcell miał dobre stosunki z siecią Fox, więc wysłany mu został scenariusz odcinka pilotażowego. Początkowo Scheuring sądził, że Purcell jest „zbytnim ładnisiem”, jak wszedł na przesłuchanie w wystylizowanych włosach i opaleniźnie. Jednak to właśnie Purcell dostał się do serialu i w pierwszym dniu kręcenia pojawił się na planie z ogoloną głową, co w tym momencie zdumiało Scheuringa z powodu podobieństwa dwóch głównych aktorów do siebie.

Miniserial (z angielskiego miniseries, mini-series) – rodzaj serialu telewizyjnego o niewielkiej liczbie odcinków. Obejmuje zwykle konkretną fabułę, z wyraźnie zaplanowanym początkiem, przebiegiem i końcem, której nie dałoby się opowiedzieć w ciągu około dwugodzinnego filmu. Miniseriale są często ekranizacjami powieści, choć zdarza się (zwłaszcza w Polsce), że są dziełami całkowicie wymyślonymi przez swoich twórców (np. Palce lizać). Zdarza się, że pełnią funkcje pilota do dłuższego serialu, np. Batlestar Galactica.Bradley (Brad) Bellick – fikcyjna postać z amerykańskiego serialu telewizyjnego Skazany na śmierć, grana przez Wade’a Williamsa.

Po otrzymaniu scenariusza odcinka przedpilotażowego Amaury Nolasco pomyślał: „to jeden z tych nieudanych odcinków pilotażowych, których stacja tak naprawdę nie chce”, ponieważ produkcja większości odcinków już w tym czasie się zaczynała. Mówiąc, że nie chciał czytać scenariusza, Nolasco zaskoczyła jego jakość. Przed swoim ostatnim przesłuchaniem do roli Fernando Sucre, Nolasco zrobił się nerwowy, która to nerwowość jeszcze wzrosła, gdy Paul Scheuring powiedział mu, że jest faworytem do tej roli

Amaury Nolasco, właśc. Amaury Nolasco Garrido (ur. 24 grudnia 1970 w Portoryko) – portorykański aktor, najbardziej znany z roli Fernanda Sucre w serialu telewizyjnym Skazany na śmierć.The Sydney Morning Herald (SMH) - najstarsza istniejąca do dzisiaj australijska gazeta. Pismo zostało założone w 1831 przez trzech byłych dziennikarzy Sydney Gazette, pierwszej gazety wydawanej w Australii (jej ostatni numer ukazał się w 1842 roku). Początkowo nosiło tytuł The Sydney Herald i było tygodnikiem. W 1840 gazeta zaczęła ukazywać się codziennie. Rok później kupił ją John Fairfax, który w 1842 dodał do jej tytułu słowo Morning, co miało podkreślać, że jest dostępna dla czytelników już od samego rana (w przeciwieństwie do popołudniówek). Założona przez niego firma, aktualnie nosząca nazwę Fairfax Media, wciąż jest wydawcą gazety.

Po przeczytaniu scenariusza odcinka pilotażowego Wade Williams początkowo nie chciał wykonywać roli Brada Bellicka, ponieważ postać była „okropna i podła”. Jego wstręt wziął się z tego, że był ojcem czteroletniej dziewczynki. Jednak jego menedżer przekonał go do wzięcia udziału w castingu i Williams znalazł się na liście.

Patricia Anne Wettig (ur. 4 grudnia 1951 w Cincinnati w stanie Ohio) – amerykańska aktorka telewizyjna, teatralna i filmowa. Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.

Pierwszą aktorką, którą producenci zobaczyli podczas przesłuchania do roli Sary Tancredi była Sarah Wayne Callies i została pierwszą przyjętą osobą w castingu do głównych ról serialu. Po ostatnim castingu w siedzibie 20th Century Fox, Callies wyszła na zewnątrz gdzie okazało się, że kluczyki do samochodu zostawiła w stacyjce, a samochód jest zamknięty. W czasie gdy czekała aż przyjedzie pomoc drogowa, odebrała telefon od agenta, który powiedział jej, że została wybrana do roli w serialu.

Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.25 listopada jest 329. (w latach przestępnych 330.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 36 dni.

Pozostała początkowa lista płac została uzupełniona o Robin Tunney, Marshalla Allmana i Petera Stormare, którzy zostali przydzieleni do ról Veronici Donovan, L.J. Burrowsa i Johna Abruzziego.

Motyw muzyczny[ | edytuj kod]

Temat muzyczny i cała muzyka serialu jest tworzona przez Ramina Djawadi. We Francji w czołówce serialu w sieci M6 zamiast tego tematu używany jest utwór rappera Faf Larage, „Pas Le Temps”, co zwiększyło oglądalność i pomogło w tłumaczeniu serialu. Podobnie jest w Niemczech i Belgii, gdzie zamiast utworu przewodniego używane są – odpowiednio – utwory „Prison Break Anthem (Ich glaub’ an dich)” (Azad i Adel Tawil) i „Prison Break Anthem” (Kaye Styles).

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

Historia nadawania[ | edytuj kod]

Seria pierwsza rozpoczęła się w sieci Fox Network 29 sierpnia 2005 o 21:00 ET (3:00 30 sierpnia czasu polskiego), po czym nastąpiła przerwa od 28 listopada 2005, by powrócić na antenę 20 marca 2006, kiedy to przeniesiony został na godzinę 20:00 ET. Pierwsza seria została zakończona 15 maja 2006. W Polsce była nadawana od 28 stycznia 2007 do 4 czerwca 2007 w telewizji Polsat. Druga seria nadawana w Stanach była od 21 sierpnia 2006 do 2 kwietnia 2007. W Polsce nadawana jest od 9 września 2007. 17 minut pierwszego odcinka trzeciej serii telewizja Fox udostępniła w Internecie 24 sierpnia 2007. Nadawanie trzeciej serii rozpoczęto w telewizji Fox 17 września 2007. Ostatni, 13 epizod 3 sezonu wyemitowano 28 lutego 2008. W Polsce emisję 3 serii rozpoczęto w Polsacie 7 września 2008, a ostatni epizod nadany został 30 listopada 2008. Premiera 4 sezonu w telewizji FOX miała miejsce 1 września 2008, a ostatnie dwa odcinki („Rate of Exchange” oraz „Killing Your Number”) zostały wyemitowane 15 maja 2009. Emisja 4 serii w Polsce rozpoczęła się 6 września 2009 roku. Telewizja Polsat w odcinku emitowanym dnia 29 listopada 2009 poinformowała iż, kolejne odcinki 4 serii będzie można ujrzeć dopiero w marcu 2010. Przez co cała 4 seria została podzielona na dwa sezony.

Dominic Purcell, właściwie Dominic Haakon Myrtvedt Purcell (ur. 17 lutego 1970 roku w Wallasey, w hrabstwie Cheshire, w północno-zachodniej Anglii) – australijski aktor telewizyjny i filmowy urodzony w Wielkiej Brytanii.18 listopada jest 322. (w latach przestępnych 323.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 43 dni.

Miejsce kręcenia zdjęć[ | edytuj kod]

Większa część pierwszej serii Skazanego na śmierć była kręcona w więzieniu Joliet, w stanie Illinois Po zamknięciu w 2002 roku, zostało ono zaadaptowane w 2005 roku na potrzeby serialu Skazany na śmierć, jako Fox River State Penitentiary, czyli Więzienie Stanowe Fox River. Właśnie tam kręcono sceny z celi Lincolna, szpitala i podwórza więziennego. W celi Lincolna przetrzymywany był kiedyś John Wayne Gacy. Większość obsady serialu odmawia obecnie wchodzenia do niej mówiąc, że jest nawiedzona. Cele zamieszkiwane przez postacie serialu zostały umieszczone w trzech specjalnie wybudowanych kondygnacjach, podczas gdy pierwotnie rozmieszczone zostały w więzieniu Joliet w dwóch kondygnacjach, a także były mniejsze. Zewnętrzne ujęcia kręcono w Chicago, Woodstock i Joliet w stanie Illinois. Inne miejsca to lotnisko O’Hare w Chicago, a także Toronto, Ontario w Kanadzie. Każdy odcinek Skazanego na śmierć, kręcony w Illinois, kosztował około $2 mln, co wynosi razem $24 mln w roku 2005.

Panama (Republika Panamy, República de Panamá) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Kolumbią (225 km) i Kostaryką (330 km) – łączna długość granic lądowych wynosi 555 km, ponadto 2490 km wybrzeża morskiego. Znana głównie z Kanału Panamskiego, dzięki któremu statki aby przepłynąć z zachodu na wschód Ameryki nie muszą opływać Ameryki Południowej i przechodzić przez Cieśninę Magellana.28 listopada jest 332. (w latach przestępnych 333.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 33 dni.

Kręcenie drugiej serii Skazanego na śmierć rozpoczęło się 15 czerwca 2006 roku w Dallas w stanie Texas, ze względu na bliskość terenów rolniczych i miejskich. Miejsca zdjęć znajdują się w odległości około pół godziny drogi od Dallas, są to między innymi Little Elm, Decatur i Mineral Wells. Reprezentowały one różne typy miasteczek amerykańskich. Nakręcenie każdego odcinka zajmowało osiem dni, jego koszt wynosił około $1,4 mln. Koszt zdjęć w Dallas i okolicy wyniesie ponad $50 mln.

29 sierpnia jest 241. (w latach przestępnych 242.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 124 dni. Wade Williams (ur. 24 grudnia 1961 w Tulsa) – amerykański aktor, najbardziej znany z roli kapitana Brada Bellicka w serialu Skazany na śmierć.

Fabuła[ | edytuj kod]

Seria 1[ | edytuj kod]

Serial opowiada o losach więźniów więzienia stanowego Fox River. Lincoln Burrows, główny bohater zostaje skazany na śmierć za zbrodnię, której nie popełnił. Jego młodszy brat, inżynier Michael Scofield, dowiadując się o niewinności brata, postanawia go uratować. Kilka lat przed tym wydarzeniem jego firma brała udział w przebudowie więzienia. Gdy dowiaduje się, że jego brat spędzi ostatnie chwile w zakładzie karnym, który on sam zna jak własną kieszeń, uświadamia sobie, że jego plan wydostania Lincolna z więzienia staje się coraz bardziej realny. Pokrywa swoje ciało tatuażem, na którym starannie ukrywa plan więzienia Fox River. Dopracowuje każdy szczegół i zapoznaje się z historią wielu więźniów, mając nadzieję, że uda mu się zwerbować do ucieczki tych najbardziej przydatnych.

Pasmo programowe – przedział czasowy w trakcie doby, określany przez nadawcę radiowego oraz telewizyjnego, będący integralnym elementem ramówki danej stacji. Poszczególne pasma programowe posiadają różną oglądalność/słuchalność. W konkretnych pasmach emitowane są programy telewizyjne/audycje radiowe o odmiennej treści, np. pasma edukacyjne, rozrywkowe, informacyjne.Entertainment Weekly (czasem skracany do EW) to amerykański magazyn wydawany przez główną filię medialną Time Inc. w Stanach Zjednoczonych od 1990 roku.

Scofield napada na bank by celowo dać się ująć. Zostaje skazany na 5 lat w więzieniu Fox River, gdzie jego brat czeka na wyrok. Z chwilą wejścia przez mury budynku zaczyna powoli realizować swój skomplikowany plan ucieczki, stopniowo dodając nowo poznanych więźniów do swojej ekipy. Rozkochuje w sobie także panią doktor Sarę Tancredi, a pomagając w budowie prezentu rocznicowego, zyskuje szacunek u naczelnika więzienia – Henry’ego Pope’a.

Fox (Fox Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna, nadająca od 9 października 1986 roku. Wchodzi w skład Fox Entertainment Group będącą częścią News Corporation.Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.

Tymczasem, była dziewczyna Lincolna i zarazem jego adwokat, Veronica Donovan, stara się uratować swojego klienta przed śmiercią. Jednak okazuje się, że Lincoln został starannie wybrany do roli mordercy brata pani wiceprezydent USA Caroline Reynolds. Wszystko okazuje się bardzo sprytnie zaplanowane – zarówno potrzebne dowody jak i ludzie mogący pomóc w rozwiązaniu tej sprawy niespodziewanie znikają. Z pomocą przychodzi Nick Savrinn z „Project Justice” – programu pomocy skazanym na śmierć. Razem udaje im się zdobyć więcej informacji, jednak opór ze strony władz niszczy wszelkie nadzieje na ratunek dla niewinnego Lincolna Burrowsa. Tymczasem Paul Kellerman, agent tajnych służb rządowych, zabija coraz więcej „niewygodnych” władzy osób, doprowadzając do oskarżenia o morderstwo m.in. syna Lincolna, L.J.-a.

Telewizja n – polska satelitarna platforma cyfrowa telewizyjno-radiowa ITI działająca w okresie 12 października 2006 – 21 marca 2013. Operatorem tej platformy był ITI Neovision, będący członkiem grupy TVN. 27 listopada jest 331. (w latach przestępnych 332.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 34 dni.

Seria 2[ | edytuj kod]

Akcja drugiej serii rozpoczyna się po ucieczce z więzienia i opisuje losy uciekinierów. Wprowadzone zostają nowe postacie, między innymi agent FBI, Alexander Mahone, którego zadaniem jest znaleźć i pojmać zbiegów. Jednak Alexander Mahone pracuje dla „Firmy” i gdy udało mu się złapać Davida-Tweenera Apolskisa, zabija go. Uciekinierzy wkrótce rozdzielają się i każdy stara się zrealizować swój osobisty cel, podróżując po różnych miejscach w Stanach Zjednoczonych, a także w Meksyku i Panamie. Zbiegowie podczas ucieczki chcą dotrzeć do miejsca, które wskazał im Charles Westmoreland – czyli w miejsce, w którym zakopał 5 milionów dolarów. Usiłując dotrzeć do pieniędzy, więźniowie unikają organów ścigania, które nieustannie są na ich tropie i depczą im po piętach. Druga seria rozwija także elementy fabuły związane z istnieniem konspiracyjnej Firmy, chociaż większość z nich wydaje się zostać zamknięta wraz z zakończeniem serii. Pod koniec tej serii Lincoln Burrows zostaje jednak oczyszczony z wszystkich zarzutów i wygląda to na szczęśliwy koniec, dopóki Michael Scofield nie trafia do więzienia „SONA” w Panamie.

Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W mieście Toronto mieszka 5 915 386 ludzi (2011).Brett Ratner (ur. 28 marca 1969 w Miami Beach) − amerykański reżyser i producent filmowy, twórca teledysków m.in. Madonny. Jego asystentką jest Polka − Katarzyna Nabiałczyk.

Seria 3[ | edytuj kod]

W większości akcja trzeciej serii serialu toczy się w Panamie: w niebezpiecznym więzieniu Sona, w którym przebywają jako więźniowie Michael Scofield, były strażnik z Fox River – Brad Bellick, Alexander Mahone i wkrótce także Theodore „T-Bag” Bagwell (niebezpieczny psychopata i jeden z „Ósemki z Fox River”) oraz poza więzieniem, na wolności, gdzie znajdują się Lincoln Burrows i Fernando Sucre. Pojawiają się także nowi bohaterowie: król narkotykowego półświatka, a obecnie nieformalny „władca” Sony – Norman „Lechero” St. John, niebezpieczna agentka Firmy – Gretchen Morgan, skazany za zabicie syna burmistrza Panamy – James Whistler oraz jego dziewczyna – Sofia Lugo.

Robert Lyle Knepper (ur. 8 lipca 1959 we Fremont) – amerykański aktor telewizyjny, teatralny i filmowy. Wystąpił w roli Theodore’a „T-Baga” Bagwella w serialu Fox Skazany na śmierć (Prison Break, 2005-2009). TV Guide – tygodnik telewizyjny, ukazujący się w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Magazyn publikuje wiadomości związane z telewizją oraz dodatkowo wywiady, plotki i recenzje filmowe.

Lincoln niespodziewanie dowiaduje się o tym, że jego syn – L.J. i dziewczyna Michaela – Sara Tancredi zostali porwani przez ludzi Firmy. Firma uwolni ich, jeśli Lincoln i Michael pomogą uciec z Sony – Whistlerowi – człowiekowi, który posiada pewną bardzo ważną dla Firmy rzecz. Poczynania Lincolna ma śledzić agentka – Gretchen Morgan. Wkrótce pomoc Linc'owi oferuje dawny przyjaciel z Fox River – Sucre, a także piękna dziewczyna Whistlera – Sofia. Tymczasem w więzieniu Michael musi zmagać się z wieloma ciężkimi do rozwiązania problemami, jak np. iście gladiatorskie walki na śmierć i życie, bunt więźniów z powodu braku wody, czy wreszcie zamieszki mające na celu obalenie władzy Lechero. Zmieniają się jednak jego relacje z dawnymi wrogami: Mahone chce uciec z nim z więzienia, pomaga mu nawet wygrać niebezpieczną walkę z jednym z więźniów, a Bellick, który znajduje się na samym dnie hierarchii więźniów, robi wszystko za co mógłby zdobyć odrobinę jedzenia, a także wolność. Tymczasem T-Bag wkupia się w łaski Lechero i zostaje jednym z jego zaufanych ludzi, czym budzi niechęć Sammy’ego – króla więziennych pojedynków. Lincoln próbuje na własną rękę odbić syna i Sarę z rąk Firmy. Gdy nie udaje mu się to, Firma przysyła mu w pudle głowę Sary. Nadal jednak w rękach Firmy pozostaje L.J.

Faf Larage, właściwie Raphaël Mussard (ur. 6 marca 1971 r. w Marsylii) – francuski raper, pochodzący z Reunion. Michael Scofield (ur. 8 października 1974, zm. 4 listopada 2005) – postać fikcyjna, główny bohater serialu Prison Break. Aktorem wcielającym się w jego rolę jest Wentworth Miller.

Ostatecznie po kilku próbach ucieczki i stłumieniu więziennych zamieszek (w których ginie Sammy i kilku innych buntowników), do ostatecznej próby przygotowują się Michael, Whistler, Bellick, Lechero (który stracił autorytet władcy Sony), T-Bag, Mahone, a także McGrady – nastolatek, który wielokrotnie pomagał Michaelowi w realizacji planu ucieczki. Przy pomocy ludzi z zewnątrz – Lincolna, Sofii, Sucre (który w tym celu przyjął pracę grabarza w Sonie) i ojca McGrady’ego z więzienia ostatecznie uciekają tylko Scofield, Mahone, McGrady i Whistler. Za swoją pychę ukarani zostają Lechero, T-Bag i Bellick i zostają złapani przy próbie ucieczki. Lechero zostaje także postrzelony i kilka godzin później umiera. T-Bag zaś znajduje cenną dla Firmy książeczkę Whistlera. Wkrótce aresztowany zostaje za pomoc zbiegom Sucre i trafia do Sony.

Associated Press - amerykańska agencja prasowa, spółdzielnia typu "Not-for-profit". 4100 pracowników w 240 biurach zaopatruje w wiadomości około 6000 stacji radiowych i telewizyjnych oraz 1700 gazet w USA. Poza USA ma około 8500 klientów.Azad, właściwie Azad Azadpour (ur. 1 stycznia 1974 w Sanandadżu, Iran) – niemieckojęzyczny raper irańsko-kurdyjskiego pochodzenia. Mieszka we Frankfurcie nad Menem. Jego imię po kurdyjsku znaczy "wolny".

Tymczasem Mahone i McGrady odłączają się od uciekinierów. Mahone wraca do pracy dla Firmy, a McGrady ucieka z ojcem do rodziny mieszkającej za granicą. L.J. zostaje szczęśliwie wymieniony za Whistlera, jednak podczas wymiany postrzelona zostaje Sofia (która wcześniej odeszła od Whistlera). Lincoln i L.J. zostają w szpitalu u jej boku, podczas gdy Michael wyrusza pomścić śmierć ukochanej Sary zabijając jej morderczynię – Gretchen.

Decatur - miasto w stanie Teksas, w USA, stolica hrabstwa Wise. Według spisu ludności z roku 2010, w Decatur mieszka 6 042 mieszkańców. Nazwane na cześć Stephena Decatura.Marshall Scott Allman (ur. 5 kwietnia 1984 w Austin) – amerykański aktor. Największy rozgłos zyskał dzięki roli LJ Burrowsa w serialu Skazany na śmierć, produkcji Foksa.

Seria 4[ | edytuj kod]

Czwarty sezon rozpoczyna się akcją Jamesa Whistlera, który na umówionym spotkaniu zabija dwóch biznesmenów, po czym zabiera od nich przenośny dysk. Później, podczas spotkania z Mahone'm i Scofieldem, wyjaśnia im znaczenie przedmiotu. Jest on bowiem jednym z sześciu kluczy do głównego komputera Firmy, a encyklopedia ptaków, którą Whistler zgubił w Panamie, zawierała informacje jak się do niego dostać. Chwilę po tym jak Scofield poznaje ogromną wartość dysku, spotkanie przerywa Wyatt, zabójca Firmy, który zabija Whistlera. Michael i Alex uciekają.

Wentworth Miller, właściwie Wentworth Earl Miller III (ur. 2 czerwca 1972 w Chipping Norton) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy; międzynarodowe uznanie zdobył rolą Michaela Scofielda w serialu Skazany na śmierć (2005–2009).Gorące Hawaje (tytuł oryginalny North Shore) – amerykański serial telewizyjny emitowany w latach 2004-2005 przez telewizję FOX.

Tego samego dnia Michael zostaje aresztowany i przetransportowany przez agentów federalnych do biura Dona Selfa, pracownika wywiadu, który jest na tropie Firmy. Wyjaśnia Michaelowi szczegóły planowanej operacji przechwycenia urządzenia S.C.Y. L.L.A. Pomaga Scofieldowi zebrać drużynę złożoną z jego starych kumpli (Burrows, Sucre, Mahone, Bellick i T-Bag), po czym ruszają do akcji.

Serial telewizyjny – wieloodcinkowy program telewizyjny, zazwyczaj mający określoną strukturę narracyjną i utrzymany w określonej konwencji (np. dramatu, komedii, science-fiction, horroru) lub łączący różne konwencje. Métropole Télévision 6 (znana pod krótszą nazwą M6) – francuska, prywatna i komercyjna stacja telewizyjna. Nadaje program od 1 marca 1987 r.

Po zdobyciu wszystkich sześciu kluczy bohaterowie wdzierają się do siedziby Firmy, by wykraść dysk. Dzięki porwaniu córki głównego przeciwnika, generała Jonathana Krantza, udaje im się wydostać z otoczonej przez armię uzbrojonych agentów i systemy alarmowe fortecy Firmy. Generał wysyła za nimi swoich ludzi by odzyskali jego własność. Tuż po tym jak S.C.Y.L.L.A. trafia do agenta Selfa, okazuje się, że był on zdrajcą, który wystawił do wiatru całą ekipę i planuje samodzielnie sprzedać dysk. Do wyścigu o wielomilionowy zysk rusza także Gretchen, której znudziła się rola agentki Firmy. Ścigani przez policję, FBI i zabójców Firmy zbiegowie postanawiają odzyskać urządzenie i przekazać je władzom w zamian za uniewinnienie. Wtedy dochodzi do konfliktu między braćmi. Scofield zamierza zniszczyć Scyllę, natomiast Lincoln chce oddać ją generałowi, by nie ścigał więcej nikogo z ich bliskich. Rodzi się między nimi zacięta rywalizacja. Wkrótce Burrows, Self, T-Bag i Gretchen łączą siły przeciwko nowemu przeciwnikowi, jakim jest Christina Rose Scofield, matka Michaela. Jak się okazuje poświęciła swoją rodzinę, by rozwijać karierę jako naukowiec Firmy. To ona stworzyła fundamenty programu S.C.Y. L.L.A. będącego nowoczesnym projektem broni opartej na energii słonecznej. Michael dostaje od matki propozycję współpracy, jednak nie chce angażować się w przedsięwzięcie rozpętania globalnej wojny, by móc otrzymywać profity ze Scylli. Przed wywołaniem wojny między Indiami a Chinami, próbuje zatrzymać Christinę nawet sam generał Krantz. Wkrótce udaje się podłożyć bombę w kwaterze pani Scofield i bracia wchodzą w posiadanie dysku. Przed śmiercią Christina wyjawia im, że nie są biologicznymi braćmi i tylko Michael jest jej synem. Mimo to obaj nadal trzymają się razem. Wkrótce potem zostają schwytani przez agentów Firmy.

21 sierpnia jest 233. (w latach przestępnych 234.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 132 dni. William Edward „Bill” Fichtner (ur. 27 listopada 1956 w Mitchel Air Force Base na Long Island w Nowym Jorku) – amerykański aktor pochodzenia niemieckiego.

Bracia zostają przewiezieni do apartamentu generała. Krantz jest zdesperowany. Policja i kontrwywiad depczą mu po piętach, wielu ludzi zamierza go zabić, jego kierownictwo sprowadziło Firmę do roli organizacji terrorystycznej. Żąda od Michaela zwrócenie Scylli. W ostatniej chwili odbijają ich stamtąd Sucre i Franklin. Skontaktował się z nimi były agent Paul Kellerman, który załatwił ułaskawienie w zamian za dostarczenie Scylli. Po ich interwencji generał zostaje aresztowany i skazany na śmierć, Christina ginie postrzelona przez Sarę, S.C.Y. L.L.A. trafia w ręce ludzi z Rady Bezpieczeństwa ONZ.

20th Television – amerykańskie studio zajmujące się produkcją telewizyjną. Jest jednostką zależną Walt Disney Television, dywizji The Walt Disney Company. Zostało uruchomione w 1949 roku jako TCF Television Productions, Inc. W latach 1958 – 2020 funkcjonowało pod nazwą 20th Century Fox Television. W 2020 roku została ona zmieniona po przejęciu aktywów 21st Century Fox przez Disneya. Jednostką zależną studia jest 20th Television Animation, które zostało utworzone w 1999 roku jako Fox Television Animation. Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

Po wszystkim Kellerman zostaje kongresmanem. Self zostaje sparaliżowany i przewieziony do specjalnego ośrodka. Lincoln Burrows wraca do Panamy, gdzie wraz z Sofią i LJ-em prowadzą wypożyczalnię sprzętów wodnych. Mahone, Sucre i Franklin prowadzą wreszcie normalne życie. Cztery lata później spotykają się w Panamie na grobie Michaela.

Joliet - hierarchiczny system plików, pozwalający na zapis na CD-R plików z nazwami o długości do 64 znaków z wykorzystaniem wszystkich znaków, również międzynarodowych, a także nazwy zapisane w standardzie Unicode. System Joliet został wprowadzony przez firmę Microsoft i rozpoznają go wszystkie najnowsze systemy Windows (95, 98, NT 4.0, XP, Vista itd.). Format ten nie jest rozszerzeniem systemu plików ISO 9660 - struktury opisujące zawartość płyty CD są w przypadku tych dwóch systemów są od siebie niezależne (rozszerzeniem formatu ISO 9660 umożliwiającym stosowanie długich nazw plików oraz zapisywania praw dostępu do nich jest Rock Ridge, stosowany w systemach uniksowych).Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

Najbardziej zdradziecka postać w całym serialu, Theodore „T-Bag” Bagwell, zostaje decyzją Kellermana odesłany do więzienia stanowego w Fox River.Twórcy potwierdzili pogłoski jakoby sezon 4 byłby ostatnim sezonem oraz że oprócz zaplanowanych 22 epizodów zostaną nakręcone dodatkowo dwa, które przybiorą formę pełnometrażowego filmu o tytule: Prison Break: The Final Break. Odcinek 4x23 i 4x24 zostały wyemitowane przez izraelską stację Yes Stars Action 27 maja 2009, która wykupiła od Foxa licencję.

IGN (Imagine Games Network) – amerykański internetowy serwis informacyjny, skupiający się głównie na grach komputerowych i wideo, założony w 1998 roku. Strona podzielona jest na "kanały": PC, Wii, Nintendo DS, Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3, PlayStation 4, Vita, Wireless i Retro. Każdy kanał zawiera własne wiadomości, recenzje i zapowiedzi.17 września jest 260. (w latach przestępnych 261.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 105 dni.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Federal Bureau of Investigation, FBI (pl. Federalne Biuro Śledcze) – amerykańska agencja państwowa zajmująca się przestępstwami wykraczającymi poza granice danego stanu. Stanowi też część systemu bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.
Gretchen Morgan − fikcyjna postać z amerykańskiego serialu Skazany na śmierć. W jej rolę wciela się amerykańską aktorka Jodi Lyn O’Keefe. Po raz pierwszy pojawiła się w pierwszym odcinku trzeciej serii Skazanego.
29 listopada jest 333. (w latach przestępnych 334.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 32 dni.
Steven Allan Spielberg (ur. 18 grudnia 1946 w Cincinnati, Ohio) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy.
Wojna światów (ang. War of the Worlds) – film science-fiction produkcji amerykańskiej w reżyserii Stevena Spielberga. Kolejna adaptacja filmowa (dość swobodna) znanej powieści Wojna światów autorstwa Herberta George’a Wellsa, wydanej po raz pierwszy w 1898 roku.
Paul Scheuring (ur. 20 listopada 1968 w Aurorze) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent telewizyjny znany ze stworzenia scenariuszy filmu Odwet oraz serialu Skazany na śmierć.
24 sierpnia jest 236. (w latach przestępnych 237.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 129 dni.

Reklama