• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prism - album


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Sia Furler, właśc. Sia Kate Isobelle Furler (ur. 18 grudnia 1975 w Adelaide) – australijska piosenkarka popowa, downtempo i jazzowa.Juicy J, właściwie Jordan Michael Houston (ur. 5 kwietnia 1975) – amerykański raper i współzałożyciel hip hopowej grupy Three 6 Mafia. Jest młodszym bratem Project Pata.
  Katheryn Elizabeth Hudson, znana pod pseudonimem Katy Perry (ur. 25 października 1984 roku w Santa Barbara w stanie Kalifornia) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale również twórczyni muzyki oraz aktorka. Ojciec Perry jest pastorem, dlatego dorastała słuchając gospel i śpiewając w kościelnym chórze. Po zdobyciu GED w wieku piętnastu lat rozpoczęła karierę muzyczną jako Katy Hudson. Pod koniec 2001 roku wydała swój debiutancki album studyjny Katy Hudson, jednak nie osiągnął on komercyjnego sukcesu. Następnie nagrała dwie kolejne płyty: z producenckim zespołem Matrix oraz solową, która nie została opublikowana. W 2007 roku podpisała kontrakt z wytwórnią Capitol Records. Wówczas przyjęła pseudonim Katy Perry.

  Prism – czwarty album studyjny amerykańskiej wokalistki Katy Perry wydany 18 października 2013 roku przez wytwórnię Capitol Records. W Polsce uzyskał status podwójnie platynowej płyty.

  Głównym singlem promującym album został wydany 12 sierpnia 2013 roku utwór "Roar", który piosenkarka wykonała na żywo po raz pierwszy na MTV Video Music Awards. Utwory "Dark Horse" (z gościnnym udziałem Juicy J) i "Walking on Air" (wydane odpowiednio 17 i 30 września) zostały singlami promocyjnymi.

  Britney Jean Spears (ur. 2 grudnia 1981 w McComb) – amerykańska piosenkarka muzyki pop i dance, tancerka i projektantka mody.John Clayton Mayer (ur. 16 października 1977 w Bridgeport) – amerykański kompozytor, wokalista i gitarzysta. Karierę muzyczną rozpoczął w 1996 r. W swojej muzyce łączy style pop, rock, blues i soul.

  Historia[]

  29 lipca 2013 roku na ulicach Los Angeles pojawiła się ciężarówka z wielkimi napisami "KATY PERRY PRISM 10 22 2013". Spowodowało to liczne dyskusje w internecie, a w końcu sama Perry potwierdziła, iż jej album nazywać się będzie Prism i jego premiera nastąpi 22 października tego samego roku.

  „Dark Horse” – trzeci singiel amerykańskiej piosenkarki Katy Perry, promujący jej czwarty album, zatytułowany Prism. Powstały przy gościnnym udziale amerykańskiego rapera Juicy J. Po raz pierwszy został wydany 17 września 2013 roku przez wytwórnię Capitol Records, jako pierwszy singel promocyjny. Ostatecznie jednak w związku z sukcesem, jaki zaczęła odnosić piosenka, Perry wydała go 17 grudnia, jako pełnoprawny singel. Twórcami tekstu utworu są Katy Perry, Jordan Houston, Lukasz Gottwald, Sarah Hudson, Max Martin oraz Henry Walter, natomiast jego produkcją zajęli się Dr. Luke, Martin, Cirkut.Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

  Pierwszym potwierdzonym tytułem z albumu jest "Double Rainbow", który powstał dzięki pomysłowi Sii. W ramach wywiadu dla Vogue'a wokalistka zdradziła kolejny tytuł - "Bad Photographs". Ostatecznie piosenka ta nie pojawiła się na albumie.

  W artykule dla magazynu Elle, Perry zdradziła tytuły kolejnych dwóch piosenek, które znajdą się na jej nowym albumie. Pierwsza z nich to "It Takes Two". Piosenkarka napisała ją razem z Emeli Sandé i opowiada o jej związku z Johnem Mayerem, o zaakceptowaniu przez piosenkarkę tego, że to właśnie ona odegrała główną rolę w ich rozstaniu. Druga to "Unconditionally" i jest hymnem o absolutnej miłości do drugiego człowieka.

  MTV Video Music Awards (znane też jako VMA) – nagrody muzyczne wręczane co roku przez amerykańską telewizję muzyczną MTV za przemysł teledysków. Plebiscyt obejmuje kilkanaście kategorii, z czego do najważniejszą jest teledysk roku. Do 2006 zwycięzcy wybierani byli przez profesjonalne jury, od 2007 wybór wygranych należy głównie do internautów, podczas gry profesjonaliści dobierają zwycięskie teledyski w kategoriach technicznych (najlepsza reżyseria, efekty specjalne itp.). Odbywające się co roku w sierpniu lub wrześniu w amerykańskich teatrach i halach widowiskowych gale wręczenia nagród, obfitujące w występy gwiazd muzycznych, emitowane są na żywo przez kanały MTV na całym świecie. Pierwsze rozdanie odbyło się w 1984, a najbliższe (MTV Video Music Awards 2013) jest już trzydziestym w historii VMA.Adele Emeli Sandé (ur. 10 marca 1987 w Anglii) – zambijsko-szkocka piosenkarka i autorka tekstów znana pod pseudonimem Emeli Sandé. Rozpoczęła swoją karierę muzyczną występując w chórku u brytyjskiego rapera Chipmunka w utworze "Diamond Rings". Był to ich pierwszy singiel, który znalazł się w top 10 brytyjskich notowań UK Singles Chart. W 2010 Sandé wystąpiła u Wileya w utworze "Never Be Your Woman", który także uplasował się w pierwszej dziesiątce listy przebojów.

  2 sierpnia na kanale VEVO artystki pojawił się zwiastun nowego singla, który oficjalnie potwierdził datę wydania oraz tytuł.

  Single[]

 • "Roar" - pierwszy singel albumu, wydany 12 sierpnia 2013 roku. Jego teledysk został opublikowany 5 września 2013 roku.
 • "Unconditionally" - drugi singel, który został wydany 22 października 2013 roku.Jego teledysk został opublikowany 20 listopada 2013 roku.
 • "Dark Horse" - trzeci singel, który został wydany 17 grudnia 2013 roku. Jego teledysk został opublikowany 20 lutego 2014 roku. Z początku był tylko singlem promocyjnym, jednak w związku z sukcesem, jaki zaczęła odnosić piosenka, Perry wydała go jako pełnoprawny singel.
 • "Birthday" - czwarty singel z albumu. 24 kwietnia 2014 roku został do niego wydany 8-minutowy teledysk, wychodzący poza standardowy szablon współczesnych teledysków; Perry wcieliła się w nim w pięć postaci, które miały zniszczyć imprezy urodzinowe ludzi, a większość scen było kręconych z "ukrytej kamery".
 • "This Is How We Do" - piąty singiel albumu. Teledysk do niego został wydany 31 lipca 2014 roku.
 • Produkcja[]

  Perry przy tworzeniu swojego czwartego (a trzeciego komercyjnego) albumu nawiązała współpracę ze swoją ekipą z poprzedniego albumu Teenage Dream - Dr. Lukiem, Gregiem Wellsem, Maxem Martinem oraz Bonnie McKee. Pracowała również z wokalistkami - Sią, Emeli Sandé, duetem Icona Pop oraz Britney Spears, u której pojawia się jako chórek w singlu "Oh La La".

  Icona Pop - szwedzki duet, który tworzy muzykę elektroniczną oraz synthpopową. W skład wchodzą Aino Jawo oraz Caroline Hjelt. Obie artystki pochodzą ze Szwecji. Największą sławę przyniósł im singel "I Love It".Teenage Dream – trzeci studyjny album amerykańskiej piosenkarki Katy Perry wydany 24 sierpnia 2010, w Stanach Zjednoczonych, a 30 sierpnia w pozostałych krajach. Pierwszy singel z płyty California Gurls z gościnnym udziałem Snoop Dogga, został wydany 7 maja.

  Lista utworów[]

  1. "Roar" - 3:42
  2. "Legendary Lovers" - 3:44
  3. "Birthday" - 3:35
  4. "Walking on Air" - 3:42
  5. "Unconditionally" - 3:49
  6. "Dark Horse" (feat. Juicy J) - 3:35
  7. "This is How We Do" - 3:24
  8. "International Smile" - 3:48
  9. "Ghost" - 3:23
  10. "Love Me" - 3:53
  11. "This Moment" - 3:47
  12. "Double Rainbow"- 3:52
  13. "By the Grace of God" - 4:28
  Wydanie Deluxe
  1. "Spiritual" - 4:36
  2. "It Takes Two" - 3:54
  3. "Choose Your Battles" - 4:27

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.