• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Princeton University

  Przeczytaj także...
  Charles Hodge (ur. 27 grudnia 1797, zm. 19 czerwca 1878) – wykładowca języka hebrajskiego na Princeton University, teolog prezbiteriański (kalwinizm), znawca języków biblijnych, obrońca teologii naturalnej, krytyk hipotezy ewolucyjnej.Prezbiterianizm lub Kościół Prezbiteriański – część protestanckich kościołów reformowanych. Władze w kościołach sprawują wybierani przez wiernych starsi. Kościoły Prezbiteriańskie zaczęły rozprzestrzeniać się w XVI wieku, impulsem do tego była reformacja zapoczątkowana przez Marcina Lutra w 1517 roku. Głównym propagatorem był John Knox, który był Szkotem, studiował on z Janem Kalwinem w Genewie.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Carl C. Icahn Laboratory

  Uniwersytet Princeton (ang. Princeton University) – naukowo-badawczy uniwersytet prywatny w Stanach Zjednoczonych, działający w mieście Princeton w stanie New Jersey. Nazwa także odnosi się do college’u, czyli odpowiednika studiów licencjackich (ang. undergraduate studies). To ci studenci głównie tworzą kulturę kampusu i afiszują swoją przynależność do niego, nazywając siebie „Princeton man”, w odróżnieniu od „Yale man” czy „Harvard man”. Studenci z Princeton tradycyjnie rywalizują ze studentami z Yale i Harvardu, także w późniejszym życiu zawodowym.

  Carl Icahn (ur. 16 lutego 1936) – amerykański inwestor giełdowy, działający w sektorze private equity. Jego majątek szacowany jest na 14 miliardów dolarów, co czyni go 46 najbogatszym człowiekiem na świecie. Absolwent Princeton University. Kilka lat studiował medycynę na New York University School of Medicine.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Princeton University należy do Ivy League. U.S. World & News Report corocznie przyznaje Uniwersytetowi Princeton miejsce w pierwszej piętnastce najlepszych uniwersytetów na świecie oraz pierwszej trójce najlepszych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych. Barwy szkoły to kolor czarny i jasnopomarańczowy. Od początku swojego istnienia szkoła ta wydała 35 laureatów Nagrody Nobla. Z budżetem równym 17,1 miliarda dolarów oraz 7567 studentami, uniwersytet ten jest ośrodkiem o najwyższym wyposażeniu finansowym przypadającym na jednego studenta na świecie.

  Ivy League (pol. Liga Bluszczowa) – jedna z konferencji wchodzących w skład NCAA Division I, najwyższej klasy rozgrywkowej w ramach systemu międzyuczelnianych zawodów sportowych NCAA. Uczelniami członkowskimi jest osiem elitarnych uniwersytetów amerykańskich znajdujących się w północno-wschodniej części USA. Używa się też angielskiego określenia "The Ancient Eight" (Starożytna Ósemka). Nazwa pochodzi od bluszczu typowego dla starych budynków. Została założona w 1954 roku jako liga sportowa w ramach systemu NCAA.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Historia[]

  Założony w 1746 jako College of New Jersey w mieście Elizabeth, w 1756 przeniósł się do miasteczka Princeton. Przez pierwszy okres swojego istnienia działał jako seminarium duchowne dla pastorów kościoła prezbiteriańskiego. W 1812 rola szkolenia przyszłych duchownych została przejęta przez nowo utworzone, osobne Princeton Theological Seminary. Jego wykładowcą był znany w amerykańskim środowisku protestanckim teolog i znawca języków biblijnych, a także krytyk darwinizmu: Charles Hodge.

  Princeton – niewielkie miasto w stanie New Jersey w USA w zespole miejskim Trenton będącym w hrabstwie Mercer County. Liczy ono kilkanaście tysięcy mieszkańców. Jest silnym, znanym w świecie ośrodkiem naukowym. Jest tu bardzo znany Princeton University (założony w 1746 jako College of New Jersey w Elizabeth, w roku 1756 przeniesiony do Princeton, zreorganizowany w 1924) oraz wiele instytutów badawczych (wśród nich Institute for Advanced Study).Uczelnia niepubliczna – uczelnia założona przez osobę fizyczną lub osobę prawną niebędącą państwową ani samorządową osobą prawną.

  W 1868 jego prezydentem został James McCosh który przez dwadzieścia lat urzędowania gruntownie zreformował program nauczania uniwersytetu. W 1896, by odzwierciedlić te daleko idące zmiany i uświetnić 150 rocznicę założenia uczelni, College of New Jersey otrzymał obecnie używaną nazwę, Uniwersytet Princeton. W latach 1902-1910 prezydentem uniwersytetu był Woodrow Wilson, przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych (1913-1921).

  Princeton Engineering Anomalies Research (PEAR; Badania Anomalii Technicznych w Princeton) - laboratorium na Uniwersytecie Princeton istniejące od 1979 do roku 2007, powstałe na miejscu laboratorium PRL (Psychophysical Research Laboratories). W laboratorium prowadzone były eksperymenty w dużej części dotyczące zjawisk paranormalnych. Kierownikiem grupy PEAR był Robert Jahn (były badacz z NASA, ówczesny dziekan Wydziału Inżynieryjnego i Nauk Stosowanych na Uniwersytecie Princeton, fizyk, psycholog i parapsycholog), natomiast bardziej znani pracownicy to: Brenda Dunne oraz Roger Nelson. W momencie zapoczątkowania programu Princeton Engineering Anomalies Research głównym celem była rygorystyczna, naukowa analiza interakcji pomiędzy ludzką świadomością i czułymi urządzeniami fizycznymi - zrozumienie roli świadomości w strukturze realizmu fizycznego. W laboratorium PEAR przeprowadzono wiele eksperymentów parapsychologicznych, również o zasięgu światowym, zazwyczaj używając do tego generatorów zdarzeń losowych (m. in. konstrukcji Helmuta Schmidta), z czego jedno z najbardziej znanych to eksperyment z robotem REG (ang.: "REG Robot"), a także liczne doświadczenia z "przypadkową kaskadą mechaniczną" (Random Mechanical Cascade). PEAR, poprzez przełomowe, długotrwałe i bardzo rzetelne doświadczenia nad anomalną kognicją, Remote Viewing i psychokinezą, przyczyniło się w znacznym stopniu do rozwoju współczesnej parapsychologii.Institute for Advanced Study (IAS, po polsku Instytut Badań Zaawansowanych) jest niezależną od władz i samorządu lokalnego prywatną placówką naukową, prowadzącą najbardziej fundamentalne badania w wielu dziedzinach nauki.

  W 1930 w sąsiedztwie uniwersytetu utworzono Institute for Advanced Study, który szybko przyciągnął wielu najlepszych naukowców z całego świata, między innymi Alberta Einsteina który pracował tam od 1933 do swojej śmierci w 1955. Pomimo że instytucja ta nie jest formalnie powiązana z uniwersytetem, w praktyce zakres współpracy między nimi jest bardzo szeroki.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Thomas Woodrow Wilson (ur. 28 grudnia 1856 w Staunton w stanie Wirginia, zm. 3 lutego 1924 w Waszyngtonie) – dwudziesty ósmy prezydent USA (1913–1921).

  Pierwsze kobiety, 148 w sumie, zostały przyjęte jako studentki licencjackie przez uniwersytet dopiero 6 września 1969, przy wielkim huku medialnym, ponieważ kultura Princeton zatwardziale dyskryminowała je, w co poniektórych kołach do pewnego stopnia nadal tak jest. Jednak pierwszą studentką na Princeton była już w 1961 Sabra Follett Meserve, kandydatka na studia doktoranckie w historii tureckiej. Kobiety nauczały w Princeton znacznie później. W 1991 uniwersytet został zmuszony drogą sądowniczą do zintegrowania swoich słynnych klubo-jadalni.

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Do 2007 w Princeton University mieściły się najsłynniejsze laboratoria parapsychologiczne: PEAR. W tym właśnie roku zostały one zamknięte.

  Przypisy

  1. Facts & Figures (ang.). Princeton University. [dostęp 2015-04-24].
  2. Uniwersytet Princeton, Encyklopedia PWN  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.