• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prince  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Funk – jest stylem muzycznym, powstałym w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to muzycy pochodzenia afroamerykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie.Rock and roll lub rock ‘n’ roll (ang. „kołysz się i tocz”) – podstawowa forma leżąca u fundamentów wszystkich stylów rockowych. Samo określenie „rock and roll” zostało zaczerpnięte bezpośrednio z tradycji bluesa. Po raz pierwszy wyrażenie to w znaczeniu stylu muzycznego zostało użyte przez Alana Freeda w 1951 roku. Wywodzi się z uproszczonego i zredukowanego, do trzech lub czterech akordów, schematu bluesowego granego w szybkim tempie przy pomocy zelektryfikowanych instrumentów. Dodatkowo obejmuje wpływy rhythm and bluesa, country i tradycyjnego jazzu. Pierwszy raz został użyty w piosence Trixie Smith „My Man Rocks Me (With One Steady Roll)” 1922 r.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Prince, właśc. Prince Rogers Nelson (ur. 7 czerwca 1958 w Minneapolis, zm. 21 kwietnia 2016 w Chanhassen) – amerykański muzyk, przedstawiciel wielu stylów, w tym R&B, funk, soul, rock i pop. Przez dziesięciolecia należał do najbardziej nowatorskich i ekscentrycznych postaci na amerykańskiej scenie pop. Był wyjątkowym kompozytorem, autorem tekstów, uważany za wirtuoza gitary elektrycznej. Grał także na instrumentach klawiszowych i perkusyjnych. Nazywany „Księciem Popu”, wpłynął znacząco na rozwój muzyki rozrywkowej i był jedną z głównych postaci sceny muzycznej, zwłaszcza w latach 90. XX wieku.

  Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.MusicBrainz - projekt stworzenia otwartej encyklopedii muzycznej. Jest to internetowa baza danych o muzyce, która podobnie jak Freedb została stworzona w odpowiedzi na ostre restrykcje w CDDB. W obecnej formie nie jest już tylko katalogiem informacji o płytach CD, ale największą, semantyczną bazą meta-danych muzycznych.

  Kiedy w późnych latach 70. rozpoczął karierę, był postrzegany jako jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci sceny muzycznej. Zaliczany został do największych ekscentryków rockowych. Jego zachowanie na scenie i ubiór początkowo były uważane za obsceniczne.

  W swojej muzyce łączył jazz, funk i disco. Został uznany za symbol seksu i artystę, który ukształtował swoją karierę, często walcząc z przyjętymi praktykami muzycznymi. Do jego największych przebojów należą: „Purple Rain”, „Kiss”, „Raspberry Beret”, „Little Red Corvette”, „When Doves Cry”, „Let’s Go Crazy” i „The Most Beautiful Girl in the World”.

  Purple Rain” – ballada pop rockowa amerykańskiego muzyka Prince’a, pochodząca z albumu, a także filmu o tym samym tytule. Singel został wydany 26 września 1984 roku. Utwór zajął 2. miejsce w amerykańskim zestawieniu Billboard Hot 100, a także stał się znakiem rozpoznawczym artysty. Dzięki sprzedaży przekraczającej milion egzemplarzy, otrzymał on status złotego singla przyznawany przez amerykańską organizację fonograficzną RIAA. Piosenka została nagrana w klubie nocnym First Avenue w stanie Minneapolis.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Od swojego debiutu w 1978 wydał ponad 47 albumów. Szacowana sprzedaż na całym świecie jego albumów wynosi ponad 100 milionów egzemplarzy. Zdobył siedem nagród Grammy, a w 2004 został włączony do Galerii Sław Rock&Rolla.

  Zajmował się także produkcją muzyczną i aranżacją swoich utworów. Tworzył pod inspiracją muzyki Jimiego Hendrixa.

  W trakcie swojej kariery Prince miał okazję współpracować z innymi artystami. Występował na scenie m.in. z Eryką Badu, Alicią Keys i Steviem Wonderem. Był także producentem albumu Like a Prayer (1989) Madonny oraz współpracował przy tworzeniu płyty Kate BushThe Red Shoes (1993). W swoich repertuarach utwory autorstwa Prince’a mieli m.in. Tom Jones oraz Sinéad O’Connor – „Nothing Compares 2 U”.

  Złote Globy za najlepszą piosenkę – kategoria Złotych Globów, przyznawana po raz pierwszy w 1962, regularnie od 1965 roku, przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Laureatami tej kategorii są kompozytor i autor tekstu. Laureaci są pogrubionym drukiem.Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Prince, 1986

  Urodził się w Minneapolis, w stanie Minnesota w rodzinie afroamerykańskiej z Luizjany. jako syn Mattie Shaw, piosenkarki jazzowej i pracownika opieki społecznej, oraz Johna L. Nelsona (zm. w sierpniu 2001), autora tekstów piosenek i pianisty. Jego matka była Amerykanką włoskiego pochodzenia, a ojciec czarnoskórym muzykiem jazzowym, grającym na fortepianie w trio The Prince Rogers Band. Miał siostrę Tikę Evene.

  William Connolly (ur. 24 listopada 1942 w Anderston w Glasgow w Szkocji, Wielka Brytania) – brytyjski aktor i komik. Mąż Pameli Stephenson.Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.

  Ojciec miał pewien wpływ na przyszłą twórczość Prince’a, który wykorzystywał używane przez niego sekwencje akordów, a w kilku piosenkach Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców uznaje go za współautora. Jego rodzice rozstali się w 1966. Niespokojne relacje ze swoim ojczymem doprowadziły Prince’a do ucieczki z domu. Prince został adoptowany przez rodzinę Andersonów. Prince Anderson wkrótce zaprzyjaźnił się z synem Andersona, Andre Andersonem (Cymone) i wraz z Charlesem Smithem dołączył w wieku 14 lat do zespołu o nazwie Grand Central, przemianowanym później na Champagne. Następnie do roku 1978 nagrywał z zespołem 94 East, którego nie był oficjalnym członkiem.

  Nikka Costa (właśc. Domenica Costa, ur. 4 czerwca 1972 roku) – amerykańska piosenkarka śpiewająca muzykę funk, soul, blues. Współpracowała z zespołem Pussycat Dolls. Jest córką legendarnego piosenkarza muzyki pop Don Costa.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Love symbol

  Prince był samoukiem: w młodości samodzielnie opanował grę na fortepianie, gitarze i perkusji. W 1978, w wieku dziewiętnastu lat podpisał kontrakt z Warner Bros. i wydał swój pierwszy album For You, sam komponując, aranżując i produkując właściwie cały materiał, mimo że do nagrania użyto 23 instrumentów. Pierwszy singiel, „Soft and Wet”, ukazał się 7 czerwca 1978, trafił na dwunaste miejsce Hot R&B/Hip-Hop Songs i został po latach wykorzystany w scenie dreszczowca M. Nighta Shyamalana Niezniszczalny (2000) z Robin Wright i Bruce’em Willisem. W 1979 został wydany drugi studyjny album zatytułowany po prostu Prince, gdzie w nagraniach Prince’owi pomógł dodatkowy zespół muzyków, co okazało się dobrym pomysłem zarówno pod względem muzycznym, jak i komercyjnym. Płyta osiągnęła status platyny oraz wypromowała dwa przebojowe single „I Wanna Be Your Lover” i „Why You Wanna Treat Me So Bad?”. W 1980 na rynek płytowy trafił trzeci album Dirty Mind. Kompozycje okazały się mieszanką muzyki kreatywnej z rock and rollem, punkiem i ostrzejszymi rockowymi partiami gitarowymi, a teksty bywały kontrowersyjne, np. o seksie oralnym („Head”). Prince podczas koncertów zaczął też tworzyć bardzo zmysłowe show, stając się dla jednych symbolem seksu, a dla bardziej konserwatywnej publiczności celem ataków. Na jednym z występów w Los Angeles, ubrany w kobiecy strój, został nawet obrzucony śmieciami i zmuszony do zejścia ze sceny. W lutym 1981 po raz pierwszy gościł w Saturday Night Live, gdzie wykonał utwór „Partyup”.

  Purple Rain – album Prince’a i grupy The Revolution, będący również ścieżką dźwiękową do filmu Purpurowy deszcz. The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.

  14 października 1981 został wydany czwarty album Controversy, z którego pochodził pierwszy światowy przebój o tym samym tytule. Również w tym roku Prince wydał longplay z utworzoną przez siebie grupą The Time, którego wszystkie cztery płyty, The Time (1981), What Time Is It? (1982), Ice Cream Castle (1984) i Pandemonium (1990), weszły do notowań list przebojów. W 1982 Prince stał się rozpoznawalny, głównie dzięki promowanemu w MTV utworowi „Little Red Corvette” z dwupłytowego wydawnictwa 1999.

  Sala królestwa – miejsce zebrań i lokalny ośrodek życia religijnego członków Chrześcijańskiego Zboru Świadków Jehowy, obiekt służący biblijnej działalności edukacyjnej prowadzonej przez ten związek wyznaniowy oraz wielbieniu Boga (Jehowy). Chociaż pierwsze takie miejsca zaczęły powstawać pod koniec XIX wieku, nazwę tę nadał im w roku 1935 Joseph Franklin Rutherford, drugi prezes Towarzystwa Strażnica. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  W 1984 Prince nagrał płytę Purple Rain do muzycznego filmu biograficznego Alberta Magnoliego o tym samym tytule Purpurowy deszcz, na podstawie biografii Prince’a, gdzie zagrał główną rolę utalentowanego i wyobcowanego młodego muzyka Kida, rozpoczynającego swą estradową karierę w klubie muzycznym z formacją The Revolution. Utwór promujący produkcję „Purple Rain” stał się wielkim przebojem. Przez wielu krytyków płyta Purple Rain była drugim najlepszym longplayem lat 80., a ustępuje on tylko albumowi Thriller Michaela Jacksona. Dzięki płycie Prince dołączył do grona największych gwiazd amerykańskiej muzyki rozrywkowej i stał się jedną z ikon lat 80. Z kolei film o tym samym tytule przyniósł mu Oscara za najlepszą muzykę filmową, NAACP Image Awards w kategorii „wybitny aktor pierwszoplanowy w filmie fabularnym” oraz nominację do Złotego Globu za najlepszą piosenkę – „When Doves Cry” (American Music Award w kategorii ulubiony czarny singiel) i Złotej Maliny za najgorszą piosenkę „Sex Shooter”. 22 kwietnia 1985 ukazał się kolejny album Around the World in a Day, który jednak nie powtórzył sukcesu poprzedniego. Po jej wydaniu Prince oświadczył, że zaprzestaje działalności koncertowej i wydawania teledysków, co związane było z dalszymi kontrowersjami dotyczącymi jego wyglądu i zachowania.

  Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.Around the World in a Day – siódmy album amerykańskiego muzyka Prince’a, wydany 22 kwietnia 1985 roku. Płyta dotarła do szczytu Billboard 200 i do piątego na UK Albums Chart.

  5 lutego 1986 ukazał się singel „Kiss”, za który w 1988 Prince otrzymał statuetkę Grammy w kategorii najlepsze wykonanie r’n’b. Piosenka promowała płytę Parade. Był to kolejny album związany z komediodramatem muzycznym Zakazana miłość (Under the Cherry Moon, 1986) z Kristin Scott Thomas, Stevenem Berkoffem, Victorem Spinetti i Francescą Annis, który Prince wyreżyserował i w którym wystąpił w głównej roli jako żigolak Christopher Tracy. Produkcja okazała się klapą, film nie przypadł do gustu widzom oraz krytykom i otrzymał trzy Złotej Maliny dla najgorszego aktora, najgorszego reżysera i najgorszej piosenki „Love or Money”. Promocji dziewiątego albumu Sign o’ the Times (1987) towarzyszył film o tym samym tytule będący zapisem koncertu, na którym Prince zagrał utwory z płyty.

  American Music Award (skrót AMA) – nagroda dla najlepszych artystów muzycznych przyznawana corocznie. Statuetka American Music Awards przyznawana jest w oparciu o „popularność” danego artysty, mierzone poprzez liczbę sprzedanych albumów/singli itp. Nagrodę ufundował w 1973 roku Dick Clark. Rozdawane w niedzielę, drugiego lub trzeciego tygodnia listopada.Zespół Pfeiffera (ang. Pfeiffer syndrome) – rzadki, uwarunkowany genetycznie, dziedziczony w sposób autosomalny dominujący zespół wad wrodzonych, charakteryzujący się kraniosynostozą, szerokimi i nieprawidłowo ustawionymi kciukami i paluchami, oraz częściową syndaktylią palców dłoni i stóp. Niekiedy występuje wodogłowie, któremu towarzyszyć może ciężki wytrzeszcz (proptosis), ankyloza łokci, nieprawidłowości narządów wewnętrznych i spowolnienie rozwoju.

  Wydany 30 marca 1987 album Sign o’ the Times uzyskał jednogłośne uznanie krytyków i powszechnie uważany jest za najwybitniejsze dokonanie muzyka. Nagrany w 1987 roku The Black Album, a wydany 22 listopada 1994, był eksperymentalny nie tylko ze względu na swoją całkowicie czarną okładkę. Prince włączył do swojej muzyki więcej elementów funku i R&B, próbując także rapu. Jego premiera została wstrzymana przez artystę, ale wyprodukowane kopie i tak znalazły się w rękach fanów. Zamiast niego 10 maja 1988 wydał nagrany w krótkim czasie Lovesexy, pojawiając się nago na okładce. Był także producentem albumu Madonny Like a Prayer (1989), gdzie nagrał też duet „Love Song”.

  Wulgaryzm – wyraz, wyrażenie lub zwrot uznawany przez użytkowników danego języka jako nieprzyzwoity, ordynarny. Używanie wulgaryzmów uważane jest za przejaw wywyższania się i świadczy o bardzo niskiej kulturze osobistej.Manoj Night Shyamalan, właśc. Manoj Nelliyattu Shyamalan (ur. 6 sierpnia 1970 w Mahé w Puducherry, Indie), hinduski reżyser filmowy, scenarzysta, producent i aktor. Wychowywał się w USA w stanie Pensylwania, obecnie pracuje w Hollywood.

  W 1989 Prince stworzył także muzykę do filmu Batman, w reż. Tima Burtona, za nagranie utworu „Partyman” otrzymał nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców. Ścieżka dźwiękowa zajęła pierwsze miejsce listy Billboardu.

  21 sierpnia 1990 na rynek płytowy trafił dwunasty album studyjny Graffiti Bridge, będący ścieżką dźwiękową sequelu Purple Rain - dramatu muzycznego Graffiti Bridge (1990) z Morrisem Dayem w reż. Prince’a. I choć za piosenkę „Thieves in the Temple” zdobył nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców, był nominowany do Złote Maliny w trzech kategoriach: najgorszy aktor, najgorszy reżyser i najgorszy scenariusz.

  Seks oralny, miłość francuska – zachowanie seksualne polegające na pieszczeniu ciała partnerki lub partnera, a w szczególności narządów płciowych oraz innych stref erogennych, z użyciem języka i ust. Seks oralny występuje we wszystkich orientacjach seksualnych. Rozróżniane jest fellatio (oralne pieszczenie męskich narządów płciowych) oraz cunnilingus (oralne pieszczenie żeńskich narządów płciowych).21 kwietnia jest 111. (w latach przestępnych 112.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 254 dni.

  Artysta, po wywiązaniu się ze zobowiązań wobec Warner Bros., ponownie nagrywał jako Prince od 2001. W filmie telewizyjnym Hallmark Channel Zaklęty książę (Prince Charming, 2001) wg baśni Braci Grimm z Seanem Maguire, Martinem Shortem, Christiną Applegate, Andreą Martin, Bernadette Peters i Billym Connolly wystąpił jako Guru. Dwudziesty ósmy album Musicology (2004) potwierdził, że Prince był nadal w dobrej formie twórczej. W 2004 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Kolejny album 3121 (2006) znalazł na pierwszym miejscu listy przebojów. W 2007 zaskoczył decydując się na wydanie najnowszej płyty Planet Earth jako bezpłatnego dodatku do niedzielnego wydania brytyjskiego dziennika „The Daily Mail”. Na początku 2009 Prince uruchomił nową stronę internetową, na której zamieszczał nowe utwory i inne materiały dla swoich fanów.

  Fentanyl (łac. Fentanylum) – organiczny związek chemiczny, pochodna piperydyny; syntetyczny środek przeciwbólowy i anestezjologiczny (anestetyk) . Jest agonistą receptorów opioidowych. Pobudza wytwarzanie serotoniny, zmniejsza stężenie endorfin w osoczu. Ma bezpośredni wpływ na ośrodkowy układ nerwowy (OUN).Złota Malina (ang. Golden Raspberry Award, skr. Razzie) – "nagroda" przyznawana najgorszym filmom. Uzupełnia przyznawane co roku nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscary). Została wymyślona przez krytyka filmowego Johna J. B. Wilsona w 1980 roku. Pierwsza ceremonia odbyła się 31 marca 1981 roku. Aktualnie nagrody te przyznaje GRAF (Golden Raspberry Award Foundation).

  19 kwietnia 2018 niewydane wcześniej oryginalne nagranie „Nothing Compares 2 U” z 1984 zostało wydane jako singiel przez Warner Bros. Records.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Sean Martin Michael Maguire (ur. 18 kwietnia 1976 w Ilford, w hrabstwie niemetropolitarnym Essex, w Anglii) – brytyjski aktor i piosenkarz, który zdobył sławę w 1988 roku, kiedy w wieku 11 lat podjął się roli „Tegsa” Ratcliffe’a w serialu BBC Grange Hill, w którym pozostał do 1992 roku. Przez krótki czas grał postać Aidana Brosnana w serialu BBC EastEnders (1993–1994).
  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
  Miles Dewey Davis III (ur. 26 maja 1926 w Alton, zm. 28 września 1991 w Santa Monica) – amerykański trębacz, lider grup jazzowych i kompozytor, uznawany za jednego z najbardziej znaczących i innowacyjnych muzyków XX wieku. Słynął z ospałego, melodycznego stylu i lakonicznej, czasem konfrontacyjnej osobowości. Był symbolem potencjału komercyjnego muzyki jazzowej.
  Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców, ASCAP (American Society of Composers, Authors and Publishers), jest organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi na rynku utworów muzycznych, działającą na terenie Stanów Zjednoczonych.
  Christina Applegate (ur. 25 listopada 1971 roku w Los Angeles w Kalifornii) – amerykańska piosenkarka i aktorka. Najbardziej znana z roli Kelly Bundy z serialu Świat według Bundych
  Muzyka kreatywna – termin używany dla określenia nowej muzyki związanej z improwizacją i często wykraczającej poza jazz. Terminem muzycznym, który do pewnego czasu był wręcz synonimiczny z muzyką improwizowaną był jazz.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.125 sek.